Jak sprawdzić czy mam komornika? Zajęcia konta przez komornika

0

W zdecydowanej większości sytuacji, dłużnik jest na bieżąco informowany o stanie zadłużenia. Także kolejne kroki podejmowane przez wierzyciela zwykle wiążą się z przekazaniem takiej wi informacji dłużnikowi. O rozpoczęciu egzekucji komorniczej oraz samych działaniach komornika także dłużnik zostanie poinformowany. W niektórych sytuacjach, na przykład przy zmianie adresu lub numeru telefonu, może być jednak inaczej. Może się to wiązać z bardzo przykrymi konsekwencjami. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić czy mam komornika? Dodatkowo w tekście zebraliśmy informacje na temat czynności podejmowanych przez komornika. Sprawdzimy też, co może zabrać komornik, jakie ma uprawnienia, a jakich nie ma. Czy komornik może zająć konto i kiedy komornik zajmuje konto? W jaki sposób sprawdzić swoje zadłużenie? Zapraszamy do lektury.

Które dugi trafiają do komornika? Kiedy dług może trafić do komornika?

Na wstępie warto zastanowić się nad tym, kiedy dług trafia do komornika. Jeżeli spóźniamy się z zapłatą raty kredytu, spłatą pożyczki lub innymi opłatami, nie oznacza to, że wkrótce do naszych drzwi zapuka komornik. Zwykle przekazanie sprawy niespłaconego zobowiązania trafia do sądu dopiero w ostateczności, kiedy inne próby odzyskania wierzytelności zawiodły. To dopiero sąd weryfikuje dokładnie wszystkie dane dotyczące dłużnika i jego zadłużenia, na tej podstawie może nakazać rozpoczęcie egzekucji komorniczej. W trakcie rozprawy każda ze stron (dłużnik i wierzyciel) mogą przekazać swoje zdanie, czy dostarczyć różne dokumenty. Nie warto więc unikać stawienia się w takim miejscu – nieobecność na rozprawie jest najgorszym wyjściem i z pewnością nie pomoże w korzystnym zakończeniu sporu.

Zanim niespłacone długi są rozpatrywane przez sąd, wcześniej wierzyciel najczęściej próbuje w inny sposób je odzyskać. Zwykle jego działania polegają na kilkukrotnym wysłaniu wezwania do zapłaty, próbie kontaktu z dłużnikiem, a także przekazaniem sprawy do firmy windykacyjnej. Niektóre duże firmy (banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni, itp.0 mają nawet swoje działy windykacji, które podejmują działania w celu odzyskania należności. Dług trafi do kancelarii komornika dopiero wtedy, kiedy inne metody nie okazały się skuteczne. Z pewnością także dłużnik wielokrotnie otrzyma informację o tym, że na jego koncie powstały jakieś zaległości. Z tego względu zawsze warto aktualizować swoje dane, aby firmy mogły skontaktować się ze swoimi klientami. Bezpośredni kontakt jest znacznie mniej stresujący, niż spłata długu w asyście komornika, prawda?

Kiedy mogę nie być świadomy rosnącego długu i rozpoczęcia egzekucji?

Przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej oraz w jej trakcie dłużnik powinien być wielokrotnie informowany o całej sytuacji. Są jednak sytuacje, kiedy tak nie jest. Wtedy niczego nieświadoma osoba może przekonać się o tym, że ma kłopoty dopiero wtedy, kiedy do jej drzwi puka komornik lub kiedy konto bankowe zostaje zablokowane. Jakie to sytuacje?

  • dłużnik/klient firmy zmienia adres zamieszkania i dane kontaktowe (e-mail, numer telefonu). Wtedy trudno poinformować taką osobę o narastającym zadłużeniu i kolejnych krokach prawnych
  • oszuści pozyskują dane i zaciągnął zobowiązanie na cudze dane

Można podjąć pewne kroki, które pozwolą uchronić nas przed obiema sytuacjami. Przed pierwszą zabezpieczymy się zawsze aktualizując swoje dane (m.in. w bankach i firmach, z których usług korzystamy). Drugiej sytuacji, która nosi znamiona przestępstwa, unikniemy (a raczej mocno ograniczymy ryzyko) dobrze chroniąc swoje dane, nie podając ich osobom trzecim. Warto powstrzymać się od wysyłania swoich wrażliwych danych (numerów PESEL i dowodu, itp.), a w szczególności kopii dokumentów tożsamości. Miejsca, w których posiadamy swoje dane (poczta e-mail. konta bankowe, usługi elektroniczne, nasz smartfon) warto zabezpieczyć silnym hasłem i co jakiś czas je zmieniać. Co pewien czas warto też sprawdzić, czy nie mamy jakiegoś rodzaju zadłużenia. Dzięki temu możemy w porę zareagować – im szybciej wyjaśnimy taką sytuację, tym większa szansa na pozytywny finał sprawy.

W jaki sposób sprawdzić swoje zadłużenie? Jak sprawdzić, czy mam komornika?

Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że warto być świadomym swojego zadłużenia. Wpis z taką informacją jest jawny i dostępny w bazach dłużnikach, czy rejestrach zadłużonych. Takie miejsca powstały po to, aby zabezpieczyć banki i różne firmy przed klientami, którzy w przeszłości nie spłącali swoich zobowiązań. Skoro różne firmy mogą sprawdzić bazę dłużników, Ty również możesz ją przeszukać w celu sprawdzenia informacji o sobie. Oczywiście w razie rozpoczęcia egzekucji komorniczej (a zwykle także podczas działania firmy windykacyjnej) informacja na temat długu zostanie przekazana dłużnikowi. Dzięki temu mamy możliwość dowiedzenia się, jaki to dług, kiedy powstał i jaka jest jego wysokość. Można wtedy odnieść się do całej sytuacji, na przykład jeśli doszło do pomyłki lub dług został już spłacony.

Informacja na temat zadłużenia i szczegóły długu znajdą się także w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji komorniczej.

Jeżeli egzekucja komornicza lub po prostu działania zmierzające do uregulowania długu trwają już długo (na przykład kilka miesięcy, a czasami nawet lat), można skontaktować się z komornikiem. Wysyłając do niego pismo – wniosek o stanie zadłużenia – możemy poznać wszystkie jego szczegóły.

Darmowy wzór pisma do komornika znajdziesz tutaj.

Warto zawrzeć w takim piśmie komplet niezbędnych danych:

  • wskazać konkretnego komornika, który prowadzi egzekucję
  • wskazać firmę, u której mamy zadłużenie
  • swoje dane osobowe
  • sygnatura akt (jeśli takie mamy)
  • miejscowość, datę i czytelny podpis

Warto dodać wyraźną informację o przekazaniu informacji na temat stanu zadłużenia. By mieć całkowitą pewność, że wniosek będzie skuteczny, warto wysłać go listem poleconym z dodatkową opcją potwierdzenia odbioru przesyłki.

Co, jeśli komornik nie wyśle odpowiedzi?

Komornik ma obowiązek udzielenia pisemnej odpowiedzi na taki wniosek. W przeciwnym wypadku masz prawo złożenia skargi na jego czynności. Obowiązki komornika są określone w przepisach. Jeżeli więc zastanawiasz się “a co jeśli nie otrzymam odpowiedzi od komornika?”, nie przejmuj się. Taka sytuacja raczej nie wystąpi.

Komornik musi udzielić dokładnej i pełnej informacji na temat kwoty i innych szczegółów zadłużenia. Jeśli tego nie zrobi – możesz złożyć skargę. Tutaj znajduje się darmowy wniosek takiej skargi.

Nie odebrałem pisma z kancelarii komorniczej – co dalej?

W sytuacji kiedy odebranie pisma wysłanego przez komornika nie było możliwe i nie znasz szczegółów długu, masz dwa wyjścia. Możesz skontaktować się z firmą, u której masz dług i poprosić o takie informacje. Jeżeli wiesz, który komornik zajmuje się Twoją sprawą – skontaktuj się z nim. Wystarczy wtedy wysłać do niego pismo. Wzór pisma do komornika znajduje się w poprzedniej części tekstu.

Aby sprawdzić, czy masz jakikolwiek dług, możesz przeszukać bazy dłużników. Jest ich kilka:

  • KRD (Krajowy Rejestr Długów)
  • BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
  • ERIF/BIG (Biuro Informacji Gospodarczej)

Warto jednak wiedzieć, że pobranie raportu z BIK kosztuje 39 złotych. Poza informacjami o zadłużeniu znajdziesz tam także swoją historię kredytową. W zależności od rodzaju zadłużenia, wpis o nim może się pojawi także w innej bazie. W KRD znajdziemy między innymi wpisy administracji rządowej, firmy leasingowej lub ubezpieczalni, czy operatora telefonu komórkowego. W bazie ERIF znajdziesz natomiast  informacje pochodzące z rynków finansowych, bankowych, od firm świadczących usługi multimedialne (kablówka, Internet, itp.), czy telekomunikacyjnych.

Sprawdzenie w bazie dłużników czy wniosek do komornika?

Jeżeli w Twojej sprawie komornik rozpoczął egzekucję, a nie znasz szczegółów zadłużenia, masz kilka możliwości poznania ich. W bazie dłużników znajdziesz informacje o niezapłaconych ratach, itp. Obraz sytuacji nie będzie jednak pełen, ponieważ nie znajdziesz tam danych o kosztach związanych z postępowaniem komorniczym, czy postępowaniem sądowym. Raport z rejestru dłużników nie zawiera również informacji o długach alimentacyjnych Aby poznać całość zadłużenia, warto więc skontaktować się z komornikiem.

Bazy dłużników – co w nich jest? KRD / BIK / ERIF

Jakie informacje znajdują się w rejestrze dłużników? W zależności od konkretnej bazy dłużników, znajdą się tam nieco inne wpisy. W każdym raporcie bazy dłużników znajdziemy natomiast informacje o zobowiązaniach takich, jak kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, kredyt konsolidacyjny, wierzytelności w firmach pożyczkowych. Znajdą się tam również informacje o braku terminowej zapłaty za telefon, gaz lub prąd.

Biuro Informacji Kredytowej – BIK

Jakie informacje znajdę w BIK? W tej bazie dostępne są między innymi historia zobowiązań finansowych, a także kredytowych. Pobierając raport BIK poznasz także ocenę zdolności kredytowej. Wszystkie wnioski o kredyty, a także niektóre o pożyczkę są sprawdzane w BIK. Zobacz jak sprawdzić BIK za darmo. Warto natomiast wiedzieć, że  tylko niektóre firmy i instytucje współpracują z BIK. Jeżeli firma, w której masz zadłużenie nie jest partnerem BIK, nie zobaczysz informacji o takim długu w raporcie BIK.

Krajowy Rejestr Długów – KRD

W KRD znajdują się informacje o osobach prywatnych oraz firmach. Wpisy do bazy trafiają głównie z firm ubezpieczeniowych, pożyczkowych oraz od usługodawców, którzy nie otrzymali zapłaty za świadczone usługi. W KRD znajdziesz informację na temat nieopłaconych faktur, mandatu, a także czynszu. Sprawdzając wpis o sobie w KRD możesz poznać listę osób, które wnioskowały do KRD o udostępnienie informacji o Tobie.

Biuro Informacji Gospodarczej – ERIF

Biuro Informacji Gospodarczej prowadzi ERIF. Jest jedną z baz dłużników. Znajdziemy tam informacje na temat niespłaconych pożyczek i kredytów. Co ważne w ERIF dostępne są także informacje na temat kredytów i pożyczek spłacanych terminowo.  Raz na pół roku można za darmo wygenerować raport ERIF.

Jak dłużnik jest informowany o rozpoczęciu egzekucji komorniczej?

Za każdym razem rozpoczęcie działania komornika jest poprzedzone wysłaniem stosownej informacji listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Dłużnik może się także spodziewać innych prób kontaktu ze strony komornika. Warto wiedzieć, że działania komornika zawsze mają na celu jak najszybsze i możliwie bezproblemowe rozwiązanie sytuacji – spłatę zobowiązania. Zobacz jak wyjść z zadłużenia w 2022 roku.

Przebieg egzekucji komorniczej

Jak wygląda cały proces działania komornika? Pierwszym etapem jest kontakt lub próba kontaktu z dłużnikiem. Jeżeli nie jest on w stanie spłacić zobowiązania (lub na przykład dogadać się z komornikiem na spłatę w ratach), komornik może zająć kolejne elementy majątku dłużnika. Zajęcie komornicze na koncie bankowym jest często jednym z pierwszych kroków, jakie podejmuje komornik.

Poza majątkiem w postaci różnych przedmiotów, czy gotówki, komornik może także zająć konto bankowe, dostępne tam środki, a nawet kolejne wypłaty. Przepisy jasno określają jednak, ile może zabrać komornik z pensji w 2022 roku. Co istotne, komornik może zablokować także konto, na którym nie ma aktualnie żadnych środków.

Zbieg egzekucji – co to jest?

O zbiegu egzekucji mówimy w momencie, kiedy wobec jednej osoby toczone jest więcej niż jedno postępowanie egzekucyjne. Przepisy jasno mówią jednak, że wobec jednej osoby nie może być prowadzonych kilka egzekucji. Pierwszeństwo ma tu więc komornik który rozpoczął swoje działania jako pierwszy.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *