Ranking kont dla dzieci. Konto dla dziecka

Tworzymy ranking kont dla dzieci z myślą o najmłodszych użytkownikach kont bankowych oraz o ich rodzicach. Coraz częściej bowiem rodzice zakładają konto dla dziecka, które może być dla niego pierwszym krokiem do wejścia w świat finansów. Z tego względu w rankingu kont bankowych dla dzieci uwzględniamy niedrogie lub bezpłatne konta. Muszą być intuicyjne w obsłudze, bezpieczne i pozwalać najmłodszym na wykonywanie pierwszych samodzielnych transakcji. W przypadku kont dla dziecka bierzemy pod uwagę konta dla osób w wieku poniżej 13 roku życia.

Ranking kont dla dzieci – październik 2024

Aktualny ranking kont dla dzieci do 13 lat

Wiele banków ma w swojej ofercie konta dla dzieci poniżej 13 lat. Trzeba natomiast pamiętać, że konta dla dzieci to specjalny produkt, którego nie możemy porównywać z typowymi kontami w banku. W niektórych przypadkach do konta dziecięcego nie dostaniemy więc karty. Młodociany właściciel konta nie ma też nad nim pełnej kontroli – wiele czynności wymaga bowiem działania rodzica. Konta dla dzieci czasem są wręcz zintegrowane z kontami rodziców. Dla wielu rodziców taka kontrola jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą na bieżąco sprawdzać wydatki dziecka, stan rachunku dziecka, czy w razie potrzeby szybko zablokować dostęp do konta.

Wybierając konto bankowe (np. korzystając z naszego rankingu kont osobistych) można też sprawdzić, czy będzie możliwość utworzenia subkonta dla dziecka. Często to właśnie konto w banku rodzica jest najlepsze dla dziecka. Na co zwracać uwagę przy wyborze konta dla dziecka? Dla wielu osób kluczowe będzie z pewnością bezpłatne założenie i prowadzenie konta dziecka. Zwykle dzieci obracają przy pomocy swojego konta dość niewielkimi sumami (np. kieszonkowym). Opłaty wynoszące kilka, czy kilkanaście złotych miesięcznie mogłyby być więc sporym obciążeniem.

Darmowe konto dla dziecka – najlepszy wybór

Bezpłatne konto dla dziecka to podstawa i często najważniejszy aspekt przy wyborze konta. Podobnie jest zresztą w przypadku wyboru rachunku bankowego dla siebie, czy sprawdzania najlepszych kont dla firm. Darmowe konto dziecięce do 13 lat jest jak najbardziej osiągalne. Znajdziesz je w naszym rankingu kont dla dziecka. Co rozumiemy przez stwierdzenie “bezpłatne konto dziecięce”? Darmowe powinno być zarówno samo utworzenie konta, jego prowadzenie, jak i korzystanie z przydatnych usług.

Najważniejsze czynności, które wykonujemy z wykorzystaniem konta bankowego to: wykonywanie przelewów, płatności kartą, dostęp do bankowości mobilnej (np. w aplikacji w smartfonie), czy autoryzacja płatności SMS-em. Doliczyć do tego możliwość utworzenia zlecenia stałego i korzystanie z bankomatów i wpłatomatów. Te wszystkie czynności powinniśmy móc wykonać za darmo, aby nazwać konto darmowym. Tak jest też w przypadku darmowych kont do 13 lat.

Rachunek bankowy dla dziecka jest usługą, której założenie może być dużym krokiem w dorosłość. Dziecko dzięki własnej bankowości może uczyć się podstaw ekonomii i zarządzania swoimi finansami. Rodzice mogą natomiast kontrolować wydatki dziecka, a także łatwo uzupełnić jego środki – na przykład, doładować konto dziecka będącego na koloniach. Warto więc sprawdzić nasz ranking kont dla dziecka i wybrać darmowe konto do 13 lat, które dodatkowo posiada istotne usługi dodatkowe.

Konto dla dziecka a nauka oszczędzania

Przy wyborze najlepszego konta dla dziecka warto zwrócić uwagę na dodatkowe usługi. Jedną z nich jest rachunek oszczędnościowy. Dziecko może dzięki niemu sporo się nauczyć. Odkładając regularnie niewielkie sumy może dość łatwo odłożyć konkretną kwotę pieniędzy. Z pewnością zwiększą ją nie tylko rodzice, ale też atrakcyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego dla dziecka. Dziś wiele banków oferuje funkcjonalne aplikacje mobilne do kont osobistych i kont dla dzieci. Znajdziemy w nim interesujące opcje oszczędzania, wraz z możliwością ustawiania celi, czy odkładania małej sumy (tzw. “końcówki”) przy każdej płatności.

Banki nierzadko dają też atrakcyjne bonusy za regularne odkładanie środków. Dodatkowo wiele z nich ma dla dzieci łatwe do przyswojenia materiały edukacyjne na temat prowadzenia konta, oszczędzania, czy nauki rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.  Dodatkowe usługi sprawiają, że oferta zyskuje punkty w naszym rankingu kont dla dziecka

Nauka finansów, ekonomia dla najmłodszych – konto bankowe dla dziecka

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym rodzice zaczynają edukować je pod kątem ekonomii, czy zarządzania finansami. Wtedy dziecko dostaje swoje pierwsze pieniądze, zwykle gotówkę, zaczyna samodzielnie płacić w sklepie, czy odkładać oszczędności na większe wydatki. Konto dla dziecka może być kolejnym krokiem w edukacji. Nowe umiejętności radzenia sobie z codziennymi wydatkami, czy wyrobienie sobie zdroworozsądkowych nawyków to cenne doświadczenia, które zaprocentują w nastoletnim i dorosłym życiu. Ważne jest wtedy, że rodzic może sprawować kontrolę nad poczynaniami na dziecięcym koncie bankowym. Wartościową informacją może być chociażby wpis w historii transakcji z informacją, w którym miejscu dziecko dokonało zakupu.

Ranking kont dla dzieci, który utworzyliśmy by ułatwić wybór najlepszego konta dla dziecka, uwzględnia oczywiście oferty banków, które mają pod tym względem wiele do zaoferowania dzieciom. Często są to różne gry edukacyjne, samouczki, filmy instruktażowe i przydatne porady. Czasem oddana do dyspozycji dziecka aplikacja bankowa na smartfona swoimi funkcjonalnościami zachęca do wchodzenia w kolejne obszary świata finansów.

Konto dla dziecka – przydatna usługa, czy dodatkowe obowiązki dla rodzica?

Niektórzy rodzice są zdania, że założenie konta dla dziecka jest jedynie przykrą koniecznością. Ich zdaniem może się to wiązać z dodatkowymi obowiązkami. W naszym zestawieniu kont dziecięcych do 13 lat wzięliśmy pod uwagę wymagania rodziców i uwagi, które często od nich otrzymujemy. W rankingu kont dla dziecka znajdują się więc zarówno konta, które są niejako dodatkowym kontem w danym banku (wtedy trzeba mieć tam też rachunek osobisty), jak i samodzielne konta. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru konta dla dziecka. Jeżeli jesteś przywiązany do swojego konta lub jest po prostu dla Ciebie najlepsze, wybierz konto dziecięce nie wymagające założenia dodatkowego rachunku, co mogłoby być dla Ciebie (rodzica) dodatkowym obciążeniem, czasem także finansowym. Często dobrym wyjściem jest też po prostu założenie konta dziecięcego we własnym banku.Porównaj warunki jego prowadzenia z ofertami, które znajdziesz w tym rankingu.

Jeżeli utworzenie i prowadzenie konta dla dziecka jest jednoznaczne z dodatkowymi obowiązkami i kosztami dla rodzica, może nie być to najlepszym rozwiązaniem.

Konto dziecięce z kartą płatniczą

Przy wyborze usług bankowych dla dziecka, także porównując różne oferty banków warto mieć pod uwagę, że dzieci do lat 13 nie mają zdolności do czynności prawnych. Taką czynnością może być nie tylko utworzenie konta dla dziecka, ale także… pojedyncza transakcja – płatności w sklepie. Czy oznacza to, że dzieci nie mogą korzystać z konta bankowego? Nie do końca. Pewnym wyjściem jest tu pozyskanie przez bank zgody rodzica lub prawnego opiekuna dziecka. Ważne jest też, by taka umowa (pozwalająca na wykonywanie przez dziecko płatności) dotyczyła codziennych spraw, zwykłych czynności. Dziecko poniżej 13 lat może więc (po wcześniejszej zgodzie rodzica) kupić posiłek, zrobić drobne zakupy w sklepie, czy kupić sobie niewielką zabawkę. Mowa więc o’produktach, które mają dość niską cenę. W przepisach polskiego prawa nie znajdziemy natomiast odpowiedzi na pytanie, czy dziecko może zrobić takie zakupy gotówką, kartą płatniczą, BLIK-iem, czy w inny sposób. 

Oczywiście, dla każdej dość niejasnej sytuacji można znaleźć jakieś rozwiązanie. W tym wypadku banki proponują więc karty przedpłacone dla dzieci do lat 13. Taka karta pre-paid nie ma nadrukowanego imienia i nazwiska dziecka, ani rodzica. Jest to więc w pewnym stopniu obejście przepisów, które umożliwia dziecku wygodne płacenie kartą. W przypadku płatności kartą przedpłaconą przez dziecko nie jest też opisane, jaki zakres towarów i usług można kupić w legalny sposób.

Z powyższego względu w rankingu kont dla dzieci nie odejmujemy punktów za konta nie posiadają dodatkowej karty płatniczej.

Czy w koncie dziecka można uruchomić takie usługi, jak w rachunku osobistym dla dorosłych?

W przypadku użytkowników kont bankowych, którzy mają mniej niż 13 lat, niektóre usługi mogą być niedostępne. Czasem powodem jest dość niejasna sytuacja prawna – związana z wcześniej opisanym stanem prawnym osób przed ukończeniem 14 roku życia . W przypadku niektórych kont dla dzieci nie możemy więc liczyć na możliwość korzystania z wpłatomatów, czy np. skorzystanie z usługi typu cashback. Inne oferty kont dla nieletnich dają jednak taką możliwość. my w naszym rankingu nie będziemy tego oceniać.

Innymi usługami, do których przywykli dorośli, a które zwykle nie są dostępne w koncie dla dzieci, są między innymi przelewy zagraniczne, korzystanie z konta walutowego, wykonywanie szybkich przelewów. Oczywiście, dziecko nie skorzysta też z debetu na koncie. Używając konta dla dziecka nie będzie też można złożyć szybkiego wniosku o kredyt przez Internet, chyba że za taki uznamy wysłanie do rodzica prośby o przelew (tak, taką opcję znajdziemy w niektórych kontach).

Czy konto dla dziecka to dobry wybór? Podsumowanie

Jak należy podsumować konta bankowe dla dzieci? Naszym zdaniem to bardzo ciekawa opcja, które pozwoli dziecku wejść w dorosłość. Chwilę po tym, jak dziecko opanuje samodzielne dokonywanie płatności gotówką, nauczy się sprawdzać ceny, czy dodawać koszt kilku produktów, można założyć konto dziecięce. To dobry sposób na naukę oszczędzania, a czasami po prostu bardzo wygodna metoda przechowywania swoich pieniędzy. Dziś, kiedy wiele aspektów naszego życia przeniosło się do warstwy cyfrowej, a wiele dzieci posiada swoje smartfony, warto wybrać bezpieczne konto z przyjazną dla dziecka aplikacją mobilną. Wiele banków proponuje też liczne samouczki, czy gry edukacyjne. Niezależnie od tego wraz z utworzeniem konta dla dziecka rodzic powinien poświęcić trochę czasu na naukę podstaw zarządzania swoimi finansami i wykonywania bezpiecznych płatności.

Zostaw ocenę!