Jak sprawdzić BIK za darmo? Sprawdzanie BIK krok po kroku

0

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to jedna z instytucji zaangażowanych podczas weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Działa ona jak historia przeglądania w Internecie – pokazuje wszystkie nasze ruchy związane z kredytem. Dzięki BIK wiadomo kiedy, na jak długo i na jaką kwotę zaciągnęliśmy zobowiązanie. Mało tego, pokazane są informacje, czy prawidłowo spłacaliśmy nasze długi , a jeśli nie, to kiedy nastąpiły opóźnienia. Warto więc sprawdzić nasz BIK, by dowiedzieć się, jakie informacje zobaczy o nas bank. Artykuł przedstawia sposób na sprawdzenie BIK za darmo, metodą „krok po kroku”.

BIK – co to jest i do czego służy?

Biuro Informacji Kredytowej S.A. to ogólnopolska instytucja działająca od 1997 r. Zbiera ona wszelkie dane dotyczące zobowiązań kredytowych, które aktualnie posiadamy. Dotyczy to nie tylko klientów indywidualnych banków czy SKOK-ów, ale także przedsiębiorców i firm. W bazie znajdziemy informacje dotyczące zaciągniętych kredytów, leasingów, pożyczek, ale także kart kredytowych i wszelkich debetów na rachunku. BIK udostępnia także dane związane ze statusem spłaty widniejących zobowiązań finansowych. Odnoszą się one zarówno tych należności, które są uregulowane na czas, jak i tych, z którymi jesteśmy „do tyłu”. Dzięki bazie każdy może sprawdzić, jak wygląda raport dotyczący jego finansów, a także upewnić się, czy nasze dane nie zostały wykradzione i wykorzystane przez osoby trzecie.

Kto i kiedy korzysta z BIK?

Pobranie raportu z naszymi danymi z bazy Biura Informacji Kredytowej do świetne rozwiązanie, by zapoznać się ze swoim aktualnym i historycznym stanem zadłużenia. Dzięki takim danym możemy upewnić się, że bank lub inna instytucja finansowa uzupełnia nasze dane o regularnym spłacaniu zobowiązań finansowych. Tym samym, dzięki jednemu dokumentowi możemy przypomnieć sobie całą historię kredytową. Sprawozdania z BIK-u często pobierane są przez zwykłych obywateli, jak i przez przedsiębiorców. Z bazy korzystają jednak także inne jednostki, jak banki czy niektóre firmy pozabankowe.

Dla banków zapoznanie się z naszym statusem w bazie BIK jest procedurą obowiązkową każdorazowo, gdy ubiegamy się o kredyt. Nie ma znaczenia, czy wnioskujemy o niezabezpieczony kredyt gotówkowy, czy o hipotekę – każdy taki wniosek obowiązkowo odpytuje BIK. W celu potwierdzenia naszej zdolności kredytowej i historii poprzednich zadłużeń z bazy korzystają także rozmaite firmy pozabankowe. Choć nie jest to krok obowiązkowy, to instytucje pożyczkowe chcą mieć pewność co do wiarygodności naszej osoby. Nie ma bowiem rzetelniejszego źródła gromadzącego informacje o naszym zadłużeniu, niż właśnie Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli nie chcesz, by parabank odpytał w Twoim imieniu BIK, poszukaj oznaczenia „pożyczka bez BIK” na naszym portalu internetowym.

Czy BIK i BIG jest tym samym?

Jak już wiemy, BIK jest największą polską bazą danych zbierającą informacje o historiach kredytowych obywateli. Prawo stanowi, że przetwarzane przez instytucje wiadomości mogą dotyczyć: kredytów, pożyczek i kart płatniczych. Dostęp do danych mają osoby i instytucje wyraźnie do tego uprawnione – członek naszej rodziny nie może odpytać BIK „w naszym imieniu”. Istotne jest też to, że wpis w BIK dokonywany jest już w momencie zaciągnięcia zobowiązania. Zależnie od naszego postępu w spłacie, komunikat może przybierać zróżnicowany charakter. Najkorzystniejszy jest oczywiście pozytywny, czyli pomyślna spłata pożyczki lub kredytu regulowana o czasie. Neutralne informacje mają po prostu stanowić potwierdzenie istnienia danego zobowiązania oraz jego wysokości. Negatywne wpisy to takie, które wskazują, kiedy doszło do nieterminowej spłaty zobowiązania i na jaką kwotę.

Natomiast BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, to osobny zbiór organów, które również uprawnione są do zbierania danych. Jednakże zadaniem BIG-u jest przede wszystkim gromadzenie i przetwarzanie informacji o zadłużeniach, również tych pozabankowych. Wpisu do BIG dokonuje się na wyraźne polecenie wierzyciela w sytuacji, gdy dłużnik ociąga się ze spłatą zadłużenia. W praktyce oznacza to, że każde nasze niespłacanie kredytów, pożyczek, czy rachunków (włącznie z tymi domowymi, np. za wodę, gaz czy prąd) zostanie tam odnotowane. W bazie znajdą się także dane związane z opłatami telekomunikacyjnymi, karami, mandatami i alimentami. Udokumentowana może zostać nawet niespłacona na czas faktura za telefon czy Internet, rachunek za prąd lub za gaz. Co najważniejsze, długi te widnieją bez względu na ich wielkość – nawet najmniejsze sumy zostaną skrupulatnie odnotowane. Wpisu w BIG można dokonać po 30 dniach od pierwszego dnia zadłużenia i zawsze ma charakter negatywny.

Co zawiera raport BIK?

Korzyści związanych ze ściągnięciem i zapoznaniem się z własnym raportem BIK jest wiele. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest rozbudowana kartoteka informacyjna oraz szereg istotnych pozycji wygenerowanych w raporcie. Oto najważniejsze rzeczy, które możemy odczytać z takiego dokumentu:

  • Pełną i szczegółową historię naszego zadłużenia;
  • Aktualny status wszelkich zobowiązań – kredytów, pożyczek, codziennych rachunków,;
  • Zgodność spłat zobowiązań z ich rzeczywistą datą – upewnisz się, czy wszystkie wpłaty są zaktualizowane, a przy okazji sprawdzisz, ile jeszcze musisz spłacić;
  • Scoring – specjalna ocena punktowa, która określa Twoje zdolności kredytowe, przede wszystkim szanse na to, że terminowo spłacić zaciągnięte zobowiązania. Ocena wyrażona jest poprzez skalę punktową od 10 do 100 – naturalnie, im wyżej, tym lepszy wynik. Nota przyznawana jest na podstawie specjalnego wzoru, który porównuje Twoje dotychczasowe finanse, ale także zestawia je z doświadczeniami innych obywateli, o podobnej historii kredytowej.

Jak sprawdzić BIK – metoda odpłatna

Kompletny raport z Biura Informacji kredytowej można pobrać w każdym momencie za pośrednictwem oficjalnej strony. Dokładnie przekazujemy jak tego dokonać – poniżej prosta instrukcja w 5 krokach:

Krok 1 – rozpocznij od założenia indywidualnego konta na stronie www.bik.pl. Do wypełnienia formularza potrzebne będą twoje dane osobowe (imię, nazwisko), a także adres e-mail, numer telefonu, numer PESEL, dowód osobisty lub paszport (oraz jego skan). W celu założenia konta należy uzupełnić wszelkie wymagane informacje i zaakceptować regulamin BIK.

Krok 2 – po wypełnieniu formularza należy przesłać skan wybranego przez nas dokumentu – dowodu osobistego lub paszportu. Prawo jazdy, legitymacja studencka czy inny tego typu „plastik” nie będzie honorowany przez BIK.

Krok 3 – zostaniemy poproszeni o wykonanie przelewy identyfikacyjnego o wysokości 1 zł. Koniecznym jest wykonanie go z własnego konta, które jednocześnie ma charakter indywidualny – nie może być to konto firmowe.

Krok 4 – logujemy się na pocztę (na adres podany przy tworzeniu konta) i klikamy w wysłany nam link weryfikacyjny. Ważne, by zrobić to w miarę sprawnie – link aktywacyjny ważny jest tylko przez kilka godzin.

Krok 5 – po weryfikacji za pośrednictwem e-maila, powinniśmy dostać na podany numer telefonu SMS zawierający kod autoryzacyjny. Otrzymany kod wpisujemy, a następnie ustalamy hasło do konta na portalu.

Tym samym kończymy rejestrację sukcesem. Następnie pozostaje nam opłacić dostęp do wygenerowanego raportu i już po chwili otrzymujemy plik PDF z informacjami. Takie dane można zapisać, wydrukować, a następnie wykorzystać, przykładowo, do porównania w odstępach czasowych. Może się okazać, że na przestrzeni lat nasze wpisy neutralne staną się pozytywne, a tym samym nasz scoring wzrośnie.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jeśli potrzebujemy dostępu do naszych danych z BIK-u całorocznie, wówczas zobowiązani jesteśmy do każdorazowej opłaty lub wykupienia subskrypcji. Jednakże dla tych, którzy rzadziej potrzebują wglądu w dokumenty, Biuro Informacji Kredytowej przewidziało bezpłatnie pobranie raportu raz na pół roku. Poniżej przedstawiamy, jak w bezpłatny sposób uzyskać raport dotyczący naszej osoby:

Krok 1 – zakładamy konto w BIK według instrukcji opisanej we wcześniejszym akapicie.

Krok 2 – logujemy się na nasze konto na oficjalnej stronie www. bik.pl.

Krok 3 – na górnym panelu odszukujemy i klikamy w ikonę wiadomości – tam dostępna będzie opcja o wysłanie prośby, o wygenerowanie raportu.

BIK na udostępnienie nam raportu ma 30 dni roboczych, najczęściej jednak możemy spodziewać się go wcześniej. Niestety, bezpłatna wersja nie pozwala na pobranie dokumentu „od ręki”, jednym kliknięciem – taka opcja dostępna jest jedynie w wersji płatnej. W przeciągu 30 dni od wysłania prośby otrzymamy na maila informację o dostępności przygotowanego dla nas raportu. Wówczas logujemy się na nasze konto BIK i klikamy w ikonę „koła zębatego” u góry strony. Tam powinien znajdować się nasze sprawozdanie, a także znajdować się zakładka „pliki do pobrania”, gdzie możemy pobrać dokument.

Alert BIK – usługa ochronna

Alerty BIK to dodatkowa odpłatna usługa oferowana przez Biuro Informacji Kredytowej. Skorzystać z niej może każda osoba posiadająca aktywne konto na ich oficjalnej stronie. Dzięki tej opcji za każdym razem, gdy w bazie pojawi się jakaś nowa aktywność związana z Twoimi danymi, otrzymasz SMS o stosownej treści. Alerty będą przychodziły, gdy ktoś w systemie będzie próbował uzyskać kredyt, czy umowę na Twoje dane. Wiadomość zostanie także wysłana, jeśli ktoś będzie Cię sprawdzał w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Obecnie BIK przewiduje dwa rodzaje abonamentów – pierwszy z nich, indywidualny obejmuje tylko Twoje dane i kosztuje 24 zł na rok. Druga opcja, to tzw. pakiet BIK bezpieczna rodzina, gdzie możesz objąć alertami siebie oraz 4 inne osoby. Taka usługa kosztuje 99 zł rocznie i jest uiszczana z góry – od tego momentu my i nasi bliscy mamy zapewnione365 dni bezpieczeństwa.

Dlaczego warto sprawdzać swój BIK?

Raport Biura Informacji Krajowej może dostarczać nam wielu ważnych informacji. Dzięki niemu nie tylko skontrolujemy, jak wygląda nasza sytuacja związana z zadłużeniami, ale także sprawdzimy swoją pełną historię kredytową. Pomoże nam także sprawdzić finanse i zaplanować kolejne wydatki i spłaty ewentualnych zobowiązań. Dzięki raportowi upewnimy się, że na nasze dane nie zostały podjęte żadne kredyty czy pożyczki bez zaświadczeń poza naszą wiedzą. To także świetna opcja dla osób, które zastanawiają się nad kredytem lub pożyczką i chcą się przygotować do negocjacji w banku. Za pomocą zawartego w sprawozdaniu scoringu, zainteresowane osoby mogą dowiedzieć się, na jaką wysokość zobowiązania mogą liczyć w banku. Tym samym lepiej przygotowują się do rozmów w bankach, znając swoje możliwości i mając świadomość pozycji negocjacyjnej.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *