Ranking kont młodzieżowych

Dla kogo stworzyliśmy ranking kont dla młodych? Konta młodzieżowe są często wybierane przez osoby niepełnoletnie, choć oczywiście wyborem najlepszego konta dla dziecka zainteresowani są też rodzice. Przy tworzeniu rankingu kont bankowych dla osób młodych wzięliśmy pod uwagę niskie koszty używania i prostą obsługę. Wiele kont młodzieżowych nie wymaga żadnych opłat. W ramach takiego darmowego konta młodzieżowego można wykonać podstawowe operacje, co zwykle jest w zupełności wystarczające.

Ranking kont dla młodzieży – marzec 2024

Aktualne zestawienie kont młodzieżowych (do 18 lat)

Jakie parametry konta młodzieżowego bierzemy pod uwagę przy tworzeniu zestawienia? Ranking kont dla niepełnoletnich uwzględnia kilka założeń, na które zwracają największą uwagę zarówno rodzice jak i sami użytkownicy. W rankingu znalazły się konta dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Proponujemy konta bezpłatne, które posiadają możliwość darmowego korzystania z funkcji takich, jak wypłata z bankomatów, przelewy, czy dostęp do konta z poziomu aplikacji mobilnej. Zwróciliśmy też uwagę na to, aby oferta nie wymagała założenia w danym banku konta przez rodzica, co często jest po prostu niewygodne. Wielu użytkowników kont młodzieżowych stawia też swoje pierwsze kroki w kwestii oszczędzania. Dobre konto dla młodych musi więc także posiadać oszczędzania. 

Najważniejsze właściwości ofert w rankingu kont dla młodych:

  • darmowe założenie i prowadzenie konta młodzieżowego
  • bezpłatne podstawowe usługi
  • bez obowiązku założenia konta przez rodzica
  • możliwości oszczędzania, np. konto oszczędnościowe dla młodych
  • przyjazna i prosta w obsłudze aplikacja na smartfony
  • dodatkowe treści edukacyjne

Jak znaleźć darmowe konto dla młodych? Takie oferty uwzględniliśmy w naszym rankingu kont młodzieżowych.

Najlepszy wybór? Darmowe konto dla młodych (13-18 lat)

Naszym zdaniem idealnym wyborem jest bezpłatne konto młodzieżowe. W większości wypadków pełnoletni użytkownicy kont bankowych posiadają tam niewielkie kwoty. Także wykonywane transakcje (przelewy, płatności, wypłaty z bankomatów w, przekazywanie pieniędzy BLIK-iem) dotyczą niewielkich kwot. Dodatkowe opłaty w wysokości kilku lub kilkunastu złotych, czy konieczność płacenia za pojedyncze operacje są więc zdecydowanie niekorzystne i właściwie dyskwalifikują konto dla młodych. Z tego względu w ocenie kont młodzieżowych najwięcej punktów przyznajemy za brak opłat za prowadzenie konta.

Ważne jest też, aby wszystkie zasady prowadzenia konta były jasno opisane. Użytkownik, czyli osoba w wieku 13-18 lat, zwykle nie ma jeszcze zbyt dużej wiedzy na temat finansów, bankowości, czy związanych z tym kruczków, które czasem stosują banki. Z tego względu najlepiej, aby podstawowe czynności na koncie były bezwarunkowo darmowe:

  • wypłaty z bankomatów (wszystkie bankomaty w Polsce)
  • korzystanie z wpłatomatów
  • karta płatnicza do konta i płatności kartą
  • wykonywanie przelewów

Mając pewność, że powyższe czynności nie wiążą się z naliczaniem dodatkowych opłat, dziecko i rodzic nie będą narażeni na niespodziewane wydatki. Darmowe konta młodzieżowe  z bezpłatnymi operacjami na koncie cenimy najbardziej.

Usługi dodatkowe w koncie dla niepełnoletnich

Niektóre oferty kont dla młodych posiadają dodatkowe usługi i opcje, z których część osób chce korzystać. Często ich aktywacja wymaga zgody rodzica,a korzystanie z usług może być płatne. Przykładem takiej usługi jest karta debetowa do konta dla młodych. Nine każdy jej potrzebuje, choć możliwość płatności kartą w wielu miejscach (np. sklepie, czy przez Internet)  może być jedną z cennych lekcji pomagających wejść dziecku w dorosłość. Taka opcja pomaga świadomie korzystać z możliwości, jakie daje bank. Warto ustawić odpowiedni limit wydatków (np. limit kwoty przy jednej transakcji, limit dzienny i miesięczny). Ostatecznie, nie będzie jednak możliwości zapłacenia kartą na większą kwotę, niż wynosi suma środków na rachunku dziecka.

Dodatkową opcją w koncie dla młodych, bez której ciężko wyobrazić sobie swobodne korzystanie z bankowości w XXI wieku jest bankowość elektroniczna. Zwykle dostęp do niej mamy na dwa sposoby:

  • serwis transakcyjny po zalogowaniu na stronę www banku
  • aplikacja mobilna na smartfonie

Pamiętajmy, że korzystanie z powyższych możliwości jest w pełni bezpieczne, ale tylko po spełnieniu kilku warunków. Ustawmy trudne hasło dostępu lub zabezpieczmy logowanie do banku odciskiem palca. Hasła nie należy zapisywać, ani nikomu podawać. To znacznie bezpieczniejsza forma trzymania własnych pieniędzy, niż gotówka przechowywana w portfelu.

Czy rodzic też musi założyć konto w banku?

Wielu rodziców zastanawia się, czy muszą zakładać konto w banku, gdzie planują utworzyć konto dla dziecka? Naszym zdaniem warto skorzystać z oferty, która tego nie wymaga. Doceniamy to, więc w rankingu kont młodzieżowych dajemy dodatkowe punkty za możliwość założenia tylko tego konta. Założenie konta od 13 lat powinno być bowiem jak najprostsze, nie musi być zbędnym obciążeniem dla rodzica. To, czy wymagane jest założenie także konta przez rodzica lub opiekuna prawnego, zależy tylko od oferty danego banku i jego wewnętrznych ustaleń.

Otworzenie kolejnego konta bankowego przez rodzica zwykle nie jest zbyt wygodnym wyjściem. Możesz natomiast sprawdzić ofertę kont dla młodych w swoim banku (gdzie prowadzisz rachunek ROR) i porównać ją z najlepszymi kontami młodzieżowymi z naszego rankingu.

Konto dla młodych i oszczędnych: opcje oszczędzania w koncie młodzieżowym

Do czego służy konto bankowe? Pozwala na wygodne operacje związane z pieniędzmi. Mowa zarówno o ich gromadzeniu, wydawaniu (podczas płatności za codzienne zakupy, tp.), ale także oszczędzanie. Konto oszczędnościowe dla młodzieży to przydatna opcja, którą znajdziemy w wielu młodzieżowych kontach. Można tam w prosty sposób przelewać niewielkie kwoty i obserwować, jak oszczędności rosną. Możliwości oszczędzania to cenna nauka zarówno dla dorosłych jak i dzieci i młodzieży. Rachunki dla młodych (13 do 18 lat) z opcją oszczędzania dostają od nas dodatkowe punkty w rankingu.

Na co jeszcze zwracamy uwagę przy wyborze najlepszego konta dla młodych?

Konto dla osób od 13 do 18 lat to często ich pierwsza styczność z bankowością. Warto więc poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie dziecku podstawowych zasad bezpiecznego i sprawnego korzystania z konta ,karty płatniczej, czy lokat oszczędnościowych. Często pomoże nam w tym sam bank. Dajemy dodatkowe punkty ofertą kont młodzieżowych, które posiadają walory edukacyjne. Często są to gry edukacyjne, ciekawie przygotowane materiały szkoleniowe, różne konkursy, itp. Znajdziemy je zwykle w aplikacji mobilnej.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy bank w pełni profesjonalnie i z całym zaangażowaniem podchodzi do oferty kont dla młodych. Niektóre z nich mają specjalnie przygotowane strony internetowe i aplikacje dla niepełnoletnich. Są prostsze w obsłudze i pomagają z łatwością wejść w świat finansów.

Czy z konta dla młodych można wziąć kredyt?

Bardzo często konto bankowe jest miejscem, z którego można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy. Czy kredyt przez Internet jest osiągalny także bezpośrednio z konta dla młodych?Oczywiście, niepełnoletni nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, tym bardziej ciężko w ich wypadku mówić o zdolności kredytowej. O ile więc w naszym rankingu kont osobistych uwzględniliśmy oferty kont dających możliwość szybkiego pożyczania pieniędzy online, w przypadku kont młodzieżowych nie będzie takiej możliwości.

Jeśli natomiast niepełnoletni właściciel konta potrzebuje dodatkowych środków, na przykład będąc na obozie lub wakacjach, nie musi myśleć o zaciąganiu kredytu lub braniu chwilówki na 30 dni. Znacznie lepszym wyborem będzie wtedy wysłanie do rodzica prośby o przelew. Taką opcję znajdziemy w wielu aplikacjach bankowych dla młodych 

Konto dla młodych – podsumowanie

Nasz ranking kont młodzieżowych pomoże w wyborze najlepszego konta dla dziecka w wieku między 13 a 18 lat. Które konto dla młodych wybrać? Naszym zdaniem warto brać pod uwagę darmowe konta młodzieżowe, które bez dodatkowych opłat pozwolą korzystać z karty płatniczej, wypłacać w bankomatach i wykonywać przelewy. Dodatkowe usługi są miłym dodatkiem.

Zostaw ocenę!