Masz długi? Twój wierzyciel nalega na spłatę zadłużenia? Podpisz ugodę z wierzycielem i rozwiąż swoje problemy ze spłatą długu. Sprawdź jak napisać i podpisać umowę na ugodę z wierzycielem
0 Czym jest spirala zadłużenia? Wiele osób mających problem ze spłatą swoich zobowiązań z pewnością słyszało o tym stwierdzeniu. Spirala zadłużenia jest sytuacją, kiedy pożyczki lub kredyty służą do spłaty poprzednich zobowiązań. Odsetki narastają, a zdolność do otrzymania kolejnych pieniędzy maleje. Korzystając z wielu pożyczek można pogubić się w związanych z nimi obowiązkami i formalnościami. Warto pamiętać o tym, że każdy wierzyciel (np. firma pożyczkowa lub bank) będzie w końcu nalegał na spłatę całości zadłużenia, często także narastających z biegiem czasu odsetek. Niektórzy dłużnicy wybierają wtedy drogę ucieczki – utrudniają wierzycielowi kontakt, nie odbierają telefonów i ignorują wezwania do zapłaty. To duży błąd, który może prowadzić do narastania problemów. W takiej sytuacji znacznie lepiej jest porozumieć się z instytucją pożyczkową, bankiem lub osobą, gdzie mamy długi. Zawarcie ugody z wierzycielem jest jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie kłopotliwej sytuacji ze spłatą długu. Niejednokrotnie jest też jedyną szansą na uniknięcie egzekucji komorniczej. W poniższym wpisie przedstawimy pokrótce, na czym polega ugoda z wierzycielem. Pokażemy też wzór ugody, czyli pisma jakie warto wysłać do wierzyciela.
Ugoda z wierzycielem i negocjowanie możliwości spłaty długu jest jednym ze sposobów walki z długami. W przypadku niemożności spłaty kolejnych rat lub całości zadłużenia (w przypadku chwilówki lub jeśli w wyniku braku spłaty wierzyciel wypowiedział nam umowę) ugoda z wierzycielem jest sposobem na uniknięcie egzekucji komorniczej. Jeżeli zastanawiasz się więc jak wyjść z długów w 2022 roku, zapoznaj się dokładnie z informacjami zawartymi w tym artykule.
Jest to umowa, najczęściej spisana w formie dokumentu podpisanego przez obie strony. Treść takiego dokumentu wynika zwykle z negocjacji pomiędzy wierzycielem i osobą zadłużoną. Zawarte w niej informacje opisują, w jaki sposób dług zostanie spłacony. Jest wiele sposobów spłaty długu, do których należą między innymi rozłożenie go na raty, rozłożenie spłaty w czasie, a czasami nawet umorzenie części długu. Z tą ostatnią sytuacją najczęściej spotkamy się w przypadku firm skupujących długi. Odkupują zadłużenie od firm, które mają problem ze ściągnięciem należności. Zwykle taki dług kosztuje znacznie mniej, niż wynosi jego suma. W takiej sytuacji spłata choćby części zadłużenia może być najlepszym wyjściem dla wszystkich stron.
Dłużnik w ten sposób może uniknąć przekazania sprawy braku spłaty na drogę sądową. Zwykle dla obu stron (dłużnika i wierzyciela) nie jest to komfortowa sytuacja – wymaga poświęcenia wiele czasu i środków, a całość może rozciągnąć się w czasie nawet na kilka lat.
Aby umowa ugody z wierzycielem była poprawnie sporządzona, powinna zawierać następujące informacje:
Poniżej znajduje się darmowy wzór ugody z wierzycielem do pobrania.
W jakich sytuacjach porozumienie się z wierzycielem jest dobrym rozwiązaniem? Warto dążyć do niego zawsze wtedy, kiedy mamy pewne problemy ze spłatą swojego długu. W takich sytuacjach ugoda staje się formą pomocy dla dłużnika. Jednocześnie zwykle jest również korzystna dla wierzyciela – jest formą zabezpieczenia spłaty zadłużenia. Dogadanie się z dłużnikiem zwykle jest o wiele mniej problematyczne, niż żmudny i czasochłonny proces windykacji.
Największą korzyścią płynącą z zawarcia umowy pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem jest jednak załatwienie sprawy poza sądem, bez egzekucji komorniczej. Wiele osób nie wie bowiem, z jak dużymi konsekwencjami może się wiązać działanie komornika względem komornika. Sprawdź ile komornik może zabrać z pensji dłużnika, aby przekonać się że ugoda będzie dużo lepszym wyborem, niż unikanie spłaty.
W jaki sposób dłużnik może doprowadzić do zawarcia ugody z wierzycielem? Przede wszystkim zawsze warto postarać się spłacić swoje długi terminowo. Jeżeli z jakichś powodów nie jest to możliwe, nie czekajmy na kolejne wezwania do zapłaty. Wtedy osoba zadłużona może stać na straconej pozycji, a firma która rozpocznie już działania windykacyjne (na przykład przekaże ściąganie długu zewnętrznej firmie windykacyjnej) może nie być już chętna na zawarcie ugody. Z tego względu warto zawczasu wyjść z inicjatywą zawarcia ugody. Korzystając z dostępnego powyżej wzoru ugody z wierzycielem warto spróbować znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.