Rozłożenie długu na raty – jak napisać wniosek?

0

Gdy Twoja sytuacja finansowa nie pozwala na terminowe spłacenie zobowiązania, warto wiedzieć, jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty.

Pożyczanie pieniędzy stało się znacznie łatwiejsze niż jeszcze parę lat temu, szczególnie w dobie wszechobecnego Internetu. Coraz więcej Polaków deklaruje, że ma w swoich zobowiązaniach kredyt lub pożyczkę. Nic więc dziwnego, że aż tyle osób posiada aktywne zobowiązania finansowe. Choć mimo dobrych chęci, nie zawsze udaje się spłacić zadłużenie w wyznaczonym terminie. Osoby, które mają stabilniejszą sytuację finansową, zazwyczaj spłacają zobowiązanie bez większych problemów. Gorzej, jeśli przytrafi się taka sytuacja w życiu, która zburzy tę stabilizację. Problemy ze spłatą mogą dotknąć każdego z nas – nie ma na to reguły. Ponadto często zdarza się, że zaciągamy kolejne zobowiązanie na spłatę poprzedniego. Jest to natomiast prosta droga do wpadnięcia w pętle zadłużenia. Dlatego, gdy Twoja sytuacja finansowa nie pozwala na terminowe spłacenie zobowiązania, warto wiedzieć, jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty.

Dlaczego wpadamy w długi?

Powodów jest naprawdę dużo. Problem spłaty długów nie dotyczy tylko mniej zamożnych osób. Kłopoty finansowe mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od poziomu dochodów. Czasami jest to spowodowane losowymi zdarzeniami, na które nie mamy wpływu. Utrata pracy, poważna choroba czy nagły, większy wydatek – to wszystko może znacząco wpłynąć na naszą kondycję finansową. Koszty utrzymania w Polsce są coraz wyższe, inflacja szaleje, to natomiast przekłada się na jakość życia większości obywateli. W takiej sytuacji trudno odłożyć coś na „czarną godzinę”. Niekiedy sami, nieświadomie, doprowadzamy do powstania długu. Często wynika to z braku kontroli nad swoimi wydatkami. Wpadamy w szał zakupowy, nad którym nie potrafimy zapanować i tracimy po prostu zdrowy rozsądek. Do tego dochodzi chęć posiadania coraz to nowszych i lepszych rzeczy. Życie ponad stan kosztuje.

Dlatego w wielu przypadkach, by jakoś podratować swój domowy budżet, decydujemy się na wzięcie pożyczki lub kredytu gotówkowego. Zdarza się, że w pewnym momencie pojawiają się problemy z uregulowaniem długu. Niektórzy klienci decydują się wtedy na kolejną pożyczkę na spłatę poprzedniej, aż w końcu sytuacja wymyka się spod kontroli. Niespłacone pożyczki lub kredyty mogą skutkować interwencją komornika oraz windykacją długów. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zacząć działać, aby uchronić swój majątek przed wierzycielami.

Polecamy sprawdzić nasz poradnik: Jak skutecznie wyjść z długów?

Co może zająć komornik?

Komornik działa na podstawie wniosku o wszczęcie egzekucji, dlatego to nie on decyduje, co może zająć. Wszystko zależy od wierzyciela oraz sądu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że egzekucja komornicza to rzeczywiście ostateczny krok do odzyskania należności. Komornik nie może jednak zająć wszystkich posiadanych przez nas dóbr materialnych i nie tylko.

Co w takim razie może zająć komornik?

  • pieniądze na rachunku bankowym,
  • wynagrodzenie za pracę,
  • emeryturę,
  • rentę,
  • zasiłek chorobowy, pogrzebowy, macierzyński oraz dla bezrobotnych,
  • ruchomości (m.in. AGD, RTV, komputer, samochód),
  • nieruchomości.

Więcej informacji o tym, czym jest zajęcie komornicze i co może zająć komornik znajdziesz tutaj.

Co powinien zawierać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Wspominaliśmy już o tym, że to wierzyciel podejmuje decyzję co do tego, w jaki sposób będzie odzyskiwany dług. Najgorsze, co możemy zrobić, to unikać kontaktu z komornikiem i nie reagować na próbę kontaktu z nami. Dlatego, jeśli już dojdzie do wszczęcia egzekucji, najlepiej w pierwszej kolejności skontaktować się z wierzycielem. Komornik działa na jego zlecenie, dlatego adresatem wniosku o rozłożenie długu na raty jest wierzyciel. Działa to w ten sposób, że wysyłamy do kancelarii pismo z uzasadnieniem, a następnie taki wniosek jest wysłany do wierzyciela. To właśnie on rozpatruje naszą prośbę o rozłożenie długu na raty.

Wniosek o rozłożenie długu na raty powinien zawierać następujące elementy:

  • dane osobowe dłużnika: jego imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL,
  • dane firmy, do której wniosek zostaje wysłany: nazwa instytucji, firmy, osoby, adres siedziby,
  • nagłówek, który informuje o treści wniosku, tj. wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty,
  • kwotę zadłużenia do spłaty ,
  • listę wierzycieli z adresem ich siedziby,
  • propozycję spłaty zadłużenia dopasowaną do Twoich możliwości finansowych,
  • uzasadnienie, z jakiego powodu składasz wniosek.

W jakiej formie wysłać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Jeśli już wiesz, co powinien zawierać Twój wniosek o rozłożenie długu na raty, to warto również wiedzieć, w jakiej formie można go złożyć. Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem drogi pocztowej. W niektórych przypadkach możliwe jest także wysłanie wniosku za pomocą elektronicznej poczty.

Darmowy wzór o rozłożenie długu na raty

Czy długi się przedawniają?

Wielu dłużników ma nadzieję, że ich dług wcześniej czy później się przedawni. Dzięki temu będą mogli oni uniknąć spłaty zadłużenia i tym samym odetchnąć z ulgą. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to tak proste, jakby mogło się wydawać. Aby doszło do przedawnienia się długu, trzeba spełnić określone warunki. Kolejna kwestia to typ zobowiązania, od tego również sporo zależy. W przypadku pożyczek pozabankowych oraz kredytów okres przedawnienia wynosi 3 lata. Pamiętajmy, że w okresie, w którym trwa przedawnienie, nie może dojść do przerwania tego biegu. Po więcej informacji odsyłamy do artykułu: Czy długi się przedawniają? Kiedy następuje przedawnienie długu?.

5/5 - (Ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *