Jak sprawdzić stan swojego zadłużenia komorniczego?

0

W poniższym artykule postaramy się więc wyjaśnić, jak sprawdzić stan swojego zadłużenia komorniczego, oraz jak wyjść z zadłużenia.

W Polsce około trzy miliony osób posiada niespłacone długi. Jeżeli więc Ty także masz do czynienia z komornikiem lub firma windykacyjna wszczęła wobec Ciebie działania – nie jesteś jedyną osobą w takiej sytuacji. Aby uporać się ze spłatą zadłużenia przede wszystkim warto dobrze znać jego wysokość. W poniższym artykule postaramy się więc wyjaśnić, jak sprawdzić stan swojego zadłużenia komorniczego. Warto zastanowić się także nad tym, skąd biorą się długi komornicze – także na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Pomożemy także wskazać sposób na to, jak wyjść z zadłużenia oraz podamy kilka wskazówek, jak postępować gdy komornik kontaktuje się z Tobą.

Co to są długi komornicze? Skąd wziął się dług u komornika?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak się sprawdza długi komornicze warto najpierw zastanowić się, skąd bierze się taki dług. Sprawa jest dość skomplikowana i zwykle problematyczna dla dłużnika. Podsumowując i starając się maksymalnie uprościć to zagadnienie: dług komorniczy powstaje na skutek długotrwałego nie spłacania swoich zobowiązań. Mowa o wszelkich długach, które mogą wynikać z braku terminowych spłat rat kredytu w banku, pożyczki, chwilówki online, a także nie płacenia rachunków. Co ważne, takie długi nie zmieniają się od razu w zadłużenie egzekwowane przez komornika. Droga do tego jest dość długa. Najpierw firma zapewne przypomni o konieczności uregulowania należności. Po pewnym czasie możemy spodziewać się otrzymania wezwania do zapłaty. Zobacz jak zareagować, gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty. Możemy wyróżnić standardowe wezwanie oraz przedsądowe wezwanie do zapłaty. To ostatnie oznacza, że jeśli nie spłacimy zobowiązania (lub nie zawrzemy ugody z wierzycielem) sprawa może trafić do sądu. Stąd droga do rozpoczęcia egzekucji komorniczej jest już dość krótka.

Skąd powstało moje zadłużenie?

Wiele osób z pewnością zdaje sobie sprawę, że działania komornika są skutkiem niepłacenia długów i późniejszej rozprawy sądowej. Czasami pojawia się jednak pytanie: skąd pochodzi zadłużenie? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, gdyż zależy od konkretnej sytuacji. Przeważnie Polacy mają problem ze spłatą kredytów, chwilówek lub terminowym opłacaniem rachunków, czy nawet składek na świadczenia społeczne (ZUS). Mało kto dokładnie wczytuje się też w umowy pożyczkowe i kredytowe, stąd mogą wynikać późniejsze problemy.

Sporym błędem jest ignorowanie wezwań do zapłaty i unikanie kontaktu z wierzycielem lub reprezentującą go firmą windykacyjną. Takie zachowanie zwykle nie prowadzi do niczego dobrego, a z pewnością nie sprawi, że zadłużenie zniknie. Jeżeli nie zgadzamy się z naliczeniem zobowiązania, czy samym istnieniem długu – warto od razu wyjaśnić tę sprawę. Z biegiem czasu dłużnik stoi bowiem na coraz gorszej pozycji.

Kiedy sprawa trafi do sądu, a ten zweryfikuje ją na korzyść wierzyciela, dłużnik otrzyma sądowe wezwanie do zapłaty. Można powiedzieć, że to ostatnia szansa na w miarę bezproblemowe załatwienie kwestii długu – spłatę lub zawarcie ugody z wierzycielem. Następnym krokiem jest już spotkanie z komornikiem. Ten może wejść na konto osoby zadłużonej, potrącić część pensji, emerytury, czy zająć jakieś przedmioty w ramach egzekucji komorniczej. Zajęciu komorniczemu podlegają zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Wszystko ma na celu odzyskanie należności od dłużnika. Trzeba też liczyć się z narastającymi odsetkami, kosztami rozprawy sądowej i kosztami samej egzekucji komorniczej. Czasem kwota ta staje się dość wysoka, co tym bardziej utrudnia spłatę zadłużenia.

Jak sprawdzić stan zadłużenia u komornika? Informacje znajdziesz w bazach dłużników

Z pewnością gdy komornik rozpocznie egzekucję wobec Ciebie, zostaniesz o tym poinformowany. W piśmie od komornika znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące zadłużenia, jego wysokości, sposobu i terminu spłaty.

Jeżeli natomiast nie mamy dostępu do takiego pisma lub nie otrzymaliśmy go, warto sprawdzić bazy dłużników.  Pozwolą na poznanie kwoty długu, a także porównanie jej z informacjami przekazywanymi przez windykatorów lub opisanych w piśmie z sądu. Sprawdzając bazy wejdź na strony internetowe rejestrów: KRD, BIK, ERIF BIG. To właśnie w nich poznasz dokładnie stan swojego zadłużenia.

Trzeba jednak wiedzieć, że wpisy w bazach dłużników pochodzą od samych instytucji, jak bank czy firma pożyczkowa. W bazie dłużników zobaczymy także sumę naliczonych odsetek. Jeżeli w wyniku długotrwałego unikania spłaty sprawa trafiła do sądu, a potem do komornika, musimy liczyć się także z dodatkowymi kosztami sądowymi i pokryciem kosztów egzekucji komorniczej. One nie są uwzględnione w raporcie z bazy dłużników. Informacje pochodzące stamtąd należy więc traktować poglądowo, dla lepszego zobrazowania sobie całej sytuacji.

Bazy dłużników nie zawierają również informacji o długach alimentacyjnych,

Bazy dłużników – koszt raportu i jak go pobrać

Raporty z baz dłużników często są bezpłatne i można je samodzielnie pobierać ze stron rejestrów.

  • Krajowy Rejestr Długów (KRD) tu znajdują się długi pochodzące z niezapłaconego ubezpieczenia, leasingu samochodu, brak opłaty za rachunek (gaz, media, telekomunikacja). Raport KRD można wygenerować bezpłatnie raz na pół roku
  • Biuro Informacji Gospodarczej (ERIF BIG) w tej bazie znajdziesz także długi pochodzące z banków i firm pożyczkowych, ale także brak płacenia za rachunki (telefon komórkowy, Internet, itp.). Pobranie raportu raz na pół roku jest darmowe.
  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w tym miejscu znajdziesz sporo informacji, gdyż nie dotyczą one tylko długów i niespłaconych należności. W bazie BIK dostępne są także informacje na temat terminowo spłacanych należności. To cenne informacje dla banków i firm pożyczkowych, są pomocne przy ocenie zdolności kredytowej. Pobranie raportu raz na pół roku jest bezpłatne. Jeżeli chcemy zrobić to w innym momencie, koszt to 39 złotych. To niewielka opłata jak za możliwość poznania szczegółów dotyczących swojego zadłużenia komorniczego.

Komornik musi poinformować o stanie zadłużenia

Część informacji dotyczących tego jak wysokie jest moje zadłużenie komornicze można znaleźć w bazach dłużników. Nie uzyskamy tak jednak kompleksowej wiedzy na temat zadłużenia i wszystkich jego składowych. Takie informacje musi natomiast wskazać sam komornik. Jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu pisma z wyszczególnionymi odsetkami i wszystkimi opłatami, a chcemy być na bieżąco, warto wysłać wniosek do komornika. Wniosek o wydanie informacji o stanie zadłużenia komorniczego warto wysłać listem poleconym. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego (Art. 763) komornik musi udzielić pełnej informacji na temat szczegółów egzekucji komorniczej i podejmowanych względem dłużnika działań. Bardzo ważne jest to, że dłużnik posiada prawo do jawności informacji.

Wniosek o stanie zadłużenia – jak przygotować wniosek o wydanie takiej informacji?

Kontaktując się z komornikiem warto wszelkie wnioski, czy pytania wysyłać w formie pisemnej. Gdy robimy to telefonicznie lub drogą e-mail, komornik nie będzie bowiem musiał spełnić naszego żądania. Warto więc dobrze przygotować wniosek o wydanie informacji o zadłużeniu komorniczym. Aby uniknąć zbędnego doprecyzowania i przedłużającej się procedury, najlepiej dokładnie go przygotować. Gdy wniosek o stanie zadłużenia, który wyślemy do komornika będzie kompletny i będzie zawierał wszystkie niezbędne dane, szybko otrzymamy na niego odpowiedź.

Co warto zawrzeć we wniosku o stanie zadłużenia komorniczego?

Poniżej znajdziesz listę informacji , jakie musi zawierać wniosek o stanie zadłużenia u komornika.

  • data i miejsce przygotowania wniosku
  • dane dłużnika: imię i nazwisko, adres korespondencyjny, PESEL, numer telefonu do kontaktu
  • informacje na temat firm, w których mamy zadłużenie – ich dane, adres, itp.
  • dane komornika który prowadzi egzekucję, sygnatura akt
  • czytelny podpis na dole pisma

Dla spójnego wyglądu warto nadać dokumentowi tytuł: “Wniosek o stanie zadłużenia komorniczego” –  umieszczamy go w górnej części, na środku kartki, pod wyżej wymienionymi danymi. Jaka powinna być treść wniosku o stanie zadłużenia? Nie ma jednego formularza. Warto po prostu poprosić o udzielenie informacji dotyczących wysokości zadłużenia komorniczego i okresu jego spłaty. Nie ma konieczności uzasadniania takiego pytania, osoba zadłużona po prostu ma prawo o to zapytać.

Jak wysłać wniosek o stanie zadłużenia komorniczego?

Przygotowany według powyższej instrukcji wniosek zostanie zadłużenia komorniczego warto  wysłać pocztą. Wybierzmy opcję listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu mamy pewność, że nasz wniosek szybko dotrze do komornika, a my otrzymamy potwierdzenie tego faktu.

Prawa dłużnika podczas działań komornika

Znalezienie się w tak kłopotliwej sytuacji, jak egzekucja komornicza, jest dość stresujące i niekomfortowe. Warto natomiast zawsze trzymać rękę na pulsie i po prostu znać swoje prawa. Osoba zadłużona ma prawo  (Art. 763 Kodeksu Cywilnego) w każdym momencie zapytać się o szczegóły egzekucji komorniczej, w tym w szczególności o aktualny stan zadłużenia. Jeżeli więc nie otrzymujemy odpowiedzi na poprawnie wysłany wniosek, możemy złożyć skargę na działanie komornika. Warto powołać się na wspomniany już przepis Kodeksu Cywilnego. Przygotowując pismo należy po prostu zatytułować je jako “Skarga” i wysłać do sądu, który prowadził naszą sprawę.

Mam dług komorniczy – co zrobić?

Jeżeli już wiesz, że pojawił się dług komorniczy, przede wszystkim nie panikuj. W pierwszej kolejności warto zweryfikować wszystkie informacje i zasadność długa. Sprawdź, czy dług nie jest przedawniony. Wiele osób nie sprawdza tego, czy długi się przedawniają. A jest to jednym z częstszych powodów do umorzenia długu. W przypadku problemów ze spłatą długu komorniczego warto spróbować zorganizować niezbędne środki. Może w tym pomóc pożyczka dla zadłużonych. Jeżeli wiesz, że możesz mieć jednak problem z jej późniejszą spłatą, lepiej dwa razy się zastanów. Kiedy masz długi u wierzyciela lub dług komorniczy możesz też spróbować zawrzeć z nimi ugodę. Jest to często sposobem na ułatwienie spłaty, na przykład rozłożenie jej na raty.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *