Ugoda z komornikiem. Na czym polega? Wzór do pobrania

0

Jednym ze sposobów na uniknięcie egzekucji komorniczej jest podpisanie umowy z komornikiem. W poniższym artykule przedstawimy, czym jest ugoda z komornikiem i w jakiej sytuacji warto zawrzeć ugodę z komornikiem.

Kiedy długi wynikające z zaciągniętych pożyczek i kredytów nie są terminowo spłacane, czasem dłużnik musi liczyć się z przekazaniem sprawy na drogę sądową. Wtedy, jeżeli nakazy zapłaty nie przyniosą efektu, może zostać rozpoczęta egzekucja komornicza. Wtedy komornik może zająć środki znajdujące się na koncie bankowym, a często również zabrać sporą część wypłaty (sprawdź, ile komornik może zabrać z pensji). W wielu sytuacjach zajęciu komorniczemu podlegają także różne przedmioty znajdujące się w domu dłużnika, a nawet nieruchomości. Aby uniknąć tak kłopotliwych sytuacji, warto sprawdzić, jak uniknąć egzekucji komorniczej. Jednym z kroków ku temu może być zawarcie ugody z komornikiem.

Na czym polega ugoda z komornikiem?

Praca komornika nie polega na szkodzeniu dłużnikowi i utrudnianiu mu życia, choć wiele osób może mieć na ten temat inne zdanie. Nic dziwnego, często egzekucja komornicza wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami. Zwykle wynikają z tego, że osoba wobec której jest prowadzona unika kontaktu z komornikiem i nie chce z nim współpracować, a tym bardziej – spłacić swojego zobowiązania. Takie podejście nie prowadzi do niczego dobrego.

Warto kontrolować swoje wydatki i nie dopuścić do powstania spirali zadłużenia, która może zakończyć się wszczęciem postępowania komorniczego. Zobacz więc, jak wyjść z długów w 2022 roku. Jeżeli jest już na to za późno, a komornik dobija się do Twoich drzwi, nie wszystko stracone. Decydując się na zawarcie ugody z komornikiem, można sporo zyskać.

Ugoda z komornikiem, czy z wierzycielem?

Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, na jakiej podstawie działa komornik. Jego praca zawsze jest poprzedzona sprawą sądową i wydaniem nakazu zapłaty. Kiedy mimo tego dłużnik nie ureguluje swojego zobowiązania w określonym terminie, tytuł egzekucyjny otrzymuje klauzulę wykonalności i rozpoczyna się egzekucja komornicza. Wtedy to właśnie komornik działa niejako w imieniu wierzyciela. Warto nadmienić, że kiedy do tego dojdzie, dłużnik musi zarówno spłacić swój dług, ale i pokryć koszty sądowe i koszt egzekucji komorniczej.

Kiedy więc dojdzie do takiej sytuacji, warto jak najszybciej spróbować dogadać się z komornikiem. Pozwoli to na uniknięcie narastania kosztów. Jednocześnie ugoda z komornikiem jest korzystna dla samego komornika i wreszcie – dla wierzyciela. Osoba zadłużona poświadcza bowiem, że uznaje dług i chce go spłacić w określony z wierzycielem sposób. Komornik nie musi już jej więc nachodzić, zajmować mienia, czy rachunków bankowych. Taka sytuacja sprawia natomiast, że dłużnik będzie miał znacznie mniej kłopotów, tym łatwiej spłaci swoje zobowiązanie. Zawierając ugodę z komornikiem zawsze warto pamiętać, że tak naprawdę umowa wiąże wtedy dłużnika z wierzycielem. Mając to na uwadze tym bardziej zachęcamy do próby dogadania się z wierzycielem jeszcze zanim rozpocznie się sprawa sądowa i egzekucja komornicza.

Czy warto zawrzeć ugodę z komornikie

Wiele osób z pewnością za wszelką cenę próbuje uniknąć egzekucji komorniczej. Jeżeli jednak ta się rozpocznie, lepiej nie unikać kontaktu z komornikiem. Może to bowiem prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. W każdej sytuacji warto zawrzeć ugodę z komornikiem. To najlepszy sposób na szybkie zakończenie egzekucji komorniczej. Dla osoby zadłużonej ugoda z komornikiem jest więc dobrym rozwiązaniem. Co więcej, często okazuje się być jedynym wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji.

Wniosek o zawarcie ugody z komornikiem – co zawiera?

We wniosku o zawarcie ugody z komornikiem warto zawrzeć komplet informacji o obu stronach sporu, a także opisać dokładnie dług – jego wysokość, powód pojawienia się długu. Taki wniosek można przedstawić komornikowi. Dobrym wyjściem jest także zaproponowanie komornikowi pójścia na ugodę. Wtedy można wspólnie z nim wypełnić taki wniosek i podpisać go.

W tym miejscu znajdziesz wzór ugody z komornikiem.

5/5 - (Ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *