Konto bez komornika. Jakie są sposoby na ukrycie konta przed komornikiem?

0

Masz komornika i nie chcesz, żeby zajął Twoje środki na koncie bankowym? Sprawdź najpopularniejsze metody na ukrycie konta przed komornikiem!

Brak spłaty zadłużenia często niesie za sobą przykre konsekwencje. W większości przypadków kończy się to egzekucją, którą prowadzi komornik. Najczęściej stosowaną metodą odzyskania należności jest zajęcie środków na rachunku bankowym. Zdajemy sobie sprawę, że nikt z nas nie chce, aby ktoś obcy miał wgląd do naszego konta. Czy w takim razie istnieje konto bez komornika? Które banki je oferują? Jak ukryć konto przed komornikiem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Ile komornik może zająć z konta bankowego?

Wielu dłużników obawia się, że ich środki na rachunku bankowym zostaną zajęte przez komornika. Dla osób, zwłaszcza z poważnymi problemami finansowymi, jest to jeden z gorszych scenariuszy. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, warto wiedzieć, ile tak naprawdę komornik może zająć z konta bankowego.

Komornik może zająć praktycznie wszystkie środki na rachunku bankowym dłużnika. Prawie wszystkie. Są jednak wyjątki od tej sytuacji, czyli kwota, która jest chroniona przed zajęciem komorniczym. Minimalne środki, które komornik musi zostawić dłużnikowi na przeżycie, to inaczej kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w danym roku). Obecnie przy najniższej średniej krajowej wynosi ona dokładnie 2257,5 zł.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego: 3010 x 75% = 2 257,50 zł

Dotyczy to wyłącznie długów niealimentacyjnych. W przypadków długów alimentacyjnych komornik może zająć wszystkie wpływy na konto, oczywiście oprócz świadczeń niepodlegających egzekucji.

Czego nie może zająć komornik na rachunku? Jakie świadczenia nie podlegają egzekucji?

  • świadczeń alimentacyjnych,
  • świadczeń rodzinnych,
  • świadczeń z pomocy społecznej,
  • świadczeń integracyjnych,
  • świadczeń wychowawczych,
  • świadczeń dobry start,
  • świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów,
  • dodatków rodzinnych,
  • dodatków pielęgnacyjnych,
  • dodatków porodowych,
  • dodatków dla sierot zupełnych,
  • 500 plus.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Ile może zabrać komornik z pensji w 2022?

Co to zajęcie komornicze?

Konto bez komornika a system OGNIVO

Zanim przejdziemy do głównego tematu, powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób komornik może znaleźć nasze konto bankowe. Komornicy w Polsce korzystają z jednego systemu, który ułatwia im te procedury. OGNIVO to specjalny system umożliwiający wymianę informacji między konkretnymi podmiotami (są to m.in. komornicy, ZUS, urzędy skarbowe czy Poczta Polska). Do OGNIVO należy większość banków w Polsce. Warto podkreślić, że w wykazie figurują POLSKIE banki, nie ma tutaj mowy o zagranicznych. O tym jednak za chwilę.

Znalezienie konta bez komornika to sposób na zadbanie o bezpieczeństwo swoich finansów. Chwilowy brak środków na spłatę swojego zadłużenia może naprawdę przysporzyć wiele problemów. Komornik działa na zlecenie wierzyciela, dlatego problemy finansowe dłużnika nie będą go zbytnio interesować. To w końcu jego praca. Jednak nie nam oceniać, dlaczego ktoś nie był w stanie spłacić swojego zobowiązania i tym samym popadł w długi. Doskonale wiemy, iż taka sytuacja może przytrafić się każdemu. Spróbujemy więc podpowiedzieć, jakie są sposoby na ukrycie konta przed komornikiem.

Konto w zagranicznym banku 

Skoro zagraniczne konta nie figurują w wykazie OGNIVO, to zatem czemu nie założyć rachunku w takim banku? Zapewne wiele osób myśli, że polski komornik mimo wszystko może zająć zagraniczne konto. Okazuje się, że nie. Komornicy nie posiadają aż takich kompetencji, które pozwalałyby im mieć wgląd w konta zagraniczne. Dlatego założenie konta w zagranicznym banku może uchronić dłużnika przed zajęciem jego finansów. Są pewne wady posiadania takiego rachunku, jak na przykład niekiedy problemy z przelewem środków. Patrząc jednak na całość, to nadal dobre rozwiązanie dla osób zadłużonych.

Konto Revolut

W ostatnich latach w Polsce coraz większą popularność zyskał Revolut. To nic innego jak konto w systemie bankowości zagranicznej. Revolut to bowiem brytyjski start-up z siedzibą w Londynie. Co to oznacza? Zasadniczo tyle, że środki na rachunku Revolut są niedostępne dla komornika w Polsce, a więc nie mogą one zostać przez niego zajęte.

Dlaczego komornik nie może zająć konta w Revolut?

  • nie posiada on statusu banku,
  • nie jest zarejestrowany w Polsce.

Revolut to naprawdę interesująca propozycja. Proces otwarcia konta jest bardzo prosty i nie wymaga przejścia skomplikowanych procedur. Wszystko odbywa się całkowicie online, bez zbędnej biurokracji. Założenie konta jest darmowe, a do tego na klienta czeka wielowalutowa karta. Dzięki takiej opcji można płacić w dowolnym kraju i w dowolnej walucie, o ile firma Revolut świadczy tam swoje usługi.

Twisto

Twisto nie należy do grona tradycyjnych banków, dlatego nie figuruje on w OGNIVO. Czym tak właściwie jest ta usługa? Twisto to nowoczesna metoda płatności, która łączy w sobie cechy karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego. Jest to czeska firma, która weszła na polski rynek w 2019 roku i od tamtej pory działa bardzo prężnie.

Konto Twisto oferuje swoim klientom również standardowe funkcje, które można spotkać w bankach. Oprócz tego Twisto umożliwia dokonywanie zakupów internetowych z odroczoną płatnością.  Jest to naprawdę bezpieczny system, nie ma więc obawy o utratę swoich finansów.

SKRILL

Skrill to serwis do płatności internetowych, który, co istotne, nie ma siedziby w Polsce. Środki na koncie Skrill są wolne od komornika, dlatego dłużnik może czuć się bezpiecznie. Zakładając konto, możesz wybrać jedną z kilkudziesięciu dostępnych walut. Konto na platformie Skrill, podobnie jak w przypadku Revolut, oferuje bezpłatne zamówienie karty. Jak do tej pory z usługi Skrill skorzystało aż 36 milionów użytkowników.

Założenia konta Skrill jest bezpieczne od komornika i co najważniejsze – szybkie i proste.

Karta prepaid

Innym sposobem na konto bez komornika jest karta prepaid. Cóż to takiego? Karta prepaid to inaczej anonimowa bądź podarunkowa karta płatnicza. Karta prepaid umożliwia dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków, które są przypisane do takiej karty.

Pamiętajmy jednak, że konto nie może zostać założone na dłużnika. Dlatego można poprosić kogoś bliskiego, na przykład członka rodziny, aby przy założeniu standardowego rachunku poprosili o chęć posiadania karty podarunkowej. W ten sposób osoba zadłużona może zostać wpisana jako odbiorca karty podarunkowej, ale nie jako założyciel tej karty. W związku z tym dłużnik ma możliwość posługiwania się kartą podarunkową jak normalną kartą płatniczą, bez obawy o figurowanie w OGNIVO.

Konto bez komornika, czyli polskie instytucje bez OGNIVO

Jeśli zastanawiasz się, jakie polskie instytucje bankowe nie należą do systemu OGNIVO, to śpieszymy z odpowiedzią! Są to:

  • SKOKi (Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe),

Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować z wierzycielem. Nie musisz być na straconej pozycji. Na naszym portalu znajdziesz wiele przydatnych porad, jak poradzić sobie z długami i nie tylko. Oprócz tego na czytelników czekają bezpłatne wnioski do pobrania, m.in. wniosek do komornika o rozłożeniu długu na raty.

5/5 - (Ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *