Płatności BLIK – szybkie, wygodne i niezwykle bezpieczne.
W Polsce możemy cieszyć się naprawdę nowoczesną bankowością. W porównaniu do wielu krajów Unii Europejskiej wypadamy pod tym względem bardzo dobrze. Praktycznie wszędzie możemy dziś płacić kartą i zbliżeniowo. Dużym udogodnieniem jest też polski standard płatności – płatności BLIK. Kto może korzystać z BLIK-a, co to jest płatność BLIK i czy usługa może zastąpić tradycyjne karty płatnicze? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.
Najpierw warto zastanowić się nad tym, co to jest BLIK. Jest to jedna z najwygodniejszych metod płatności, a autoryzacja odbywa się przy pomocy smartfona. Dzięki temu możemy za zakupy nawet wtedy,jeśli nie mamy przy sobie portfela. Co ważne, płatności BLIK zrealizujemy dziś nie tylko w tradycyjnych sklepach, ale też w Internecie. Dzięki kodom BLIK możemy też wypłacać pieniądze w wielu bankomatach w całym kraju.
Aby uruchomić płatności BLIK należy skontaktować się z bankiem. Czasami opcję mamy dostępną w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej. Dziś większość banków oferuje płatności BLIK. Pamiętajmy jednak, że to polski standard płatności. Nie zapłacimy BLIK-iem za granicą, ani nie włączymy tej usługi w zagranicznym banku.
Sześć polskich banków było założycielami BLIK. Wspólny system płatności mobilnych był wyjściem naprzeciw oczekiwaniom klientów. Płatności BLIK zadebiutowały w 2015 roku. Od tego czasu kolejne banki wprowadziły obsługę tej metody dla swoich klientów, choć wciąż nie każdy bank oferuje ją swoim klientom. Dziś na liście jest jednak już kilkanaście banków. Banki, które mają płatności BLIK to między innymi:
Aktualną listę partnerów BLIK znajdziesz na oficjalnej stronie tej metody płatności: https://blik.com/partnerzy
Płatności BLIK są możliwe do zrealizowania dla osób, które posiadają taką usługę w swoim banku. Niezbędne jest posiadanie aplikacji mobilnej swojego banku. To z niej rozpoczynamy płatność BLIK. Niezbędna jest również autoryzacja płatności na smartfonie. Oczywiście, niezbędne jest też upewnienie się, że w danym miejscu można zapłacić w ten sposób. O dostępności płatności tym sposobem często świadczy naklejka informacyjna. Szukaj jej na drzwiach wejściowych lub w okolicy kasy.
Warto przy tym pamiętać, że kod BLIK jest ważny dość krótko – kilkadziesiąt sekund. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa.
Płatność kodem BLIK w sklepie stacjonarnym to świetny sposób, jeśli nie masz przy sobie portfela. Nie jest jednak raczej wygodniejsza, i szybsza, niż płatność kartą. Także płatność zbliżeniowa telefonem wymaga nieco mniej zachodu. Prawdziwą przewagę płatności BLIK pokazują jednak w Internecie. Jeśli w danym sklepie internetowym, czy w aplikacji/grze są dostępne płatności w ten sposób, zwykle są najszybszym sposobem.
Podobnie, jak w przypadku opisanych wyżej płatności w sklepach – trzeba wygenerować 6-cyfrowy kod. Wpiszemy go w okienku widocznym po wybraniu “BLIK” jako metody zapłaty. Po przepisaniu kodu w okienku na smartfon przyjdzie powiadomienie, które po sprawdzeniu akceptujemy. Taka płatność jest o wiele szybsza i wygodniejsza, niż przepisywanie danych karty płatniczej, czy konieczność logowania do swojej bankowości online. Nie ma co porównywać jej też ze standardowym przelewem, który nie tylko wymaga wypełnienia wielu pól, idzie też dość długo. Robiąc przelew należy zwrócić uwagę na tytuł i kwotę. W przypadku BLIK przepisujemy tylko kod i zatwierdzamy. To znacznie prostsze.
Oprócz wymienionych zalet, płacenia BLIK (w sklepach stacjonarnych i online) mają jeszcze jedną zaletę. To jeden z najbezpieczniejszych sposobów płatności, jakie są dostępne w Polsce. Nie podajemy nigdzie danych do logowania, czy numeru karty. Każdą transakcję musimy też potwierdzić kodem PIN, a jej dane widzimy na ekranie. Niemal niemożliwe jest więc oszustwo przy wykorzystaniu tej metody. Sam kod BLIK jest jednorazowy i ma bardzo krótką ważność.
Jeżeli przypisanie kilku cyfr z kodu BLIK nie jest wystarczająco szybkie, BLIK ma jeszcze jednego asa w rękawie. Mowa o płatnościach metodą “BLIK bez kodu”. Są dostępne w niektórych sklepach internetowych, a także m.in. na Allegro, czy w OLX. Płatność BLIK bez kodu jest dostępna na już zapamiętanym urządzeniu – komputerze lub smartfonie. Jeśli system “wie”, że użytkownik danego urządzenia jest też posiadaczem aplikacji bankowej z BLIK krok z wpisaniem kodu jest pomijany.
Jak działa BLIK bez kodu? Wybierasz tę metodę, a na Twój smartfon przyjdzie powiadomienie o rozpoczętej płatności. Wystarczy upewnić się, że to “nasza” transakcja i zatwierdzić ją.
W związku z tym, że nie wszyscy użytkownicy BLIK są w pełni świadomi, jak działa ta płatność, pojawiły się przypadki oszustw z wykorzystaniem BLIK-a. Zwykle oszust próbuje po prostu wymusić na kimś podanie kodu BLIK i liczy na akceptację płatności. Nie róbmy tego, a płatności tą metodą wybierajmy na zaufanych stronach. Pamiętaj, że płatności w OLX, Allegro, czy Vinted powinny się odbywać bezpośrednio przez system płatności danej platformy. Warto unikać więc “dogadania się” bezpośrednio ze sprzedającym lub kupującym.
Jak uchronić się przed oszustwami BLIK? Każda płatność kończy się mobilną autoryzacją. Dostajesz powiadomienie na swój smartfon, a w nim dane sprzedawcy i kwotę transakcji. Jeśli nie zgadzają się ze stanem faktycznym – po prostu nie akceptuj tej płatności.
Niemal wszystkie opinie o BLIK są pozytywne. To szybki, wygodny i wyjątkowo bezpieczny sposób płatności. Użyjemy ich w kilku sytuacjach:
Jeśli jeszcze nie korzystasz z tej metody – zdecydowanie zalecamy płatności BLIK. Są wygodne i pozwalają zostawić portfel w domu.
Koba
Blik to zdecydowanie moja ulubiona metoda płątności!!! Szybko, bezproblemowo i można wysłać do znajomego prośbę o przelew 😉 Doskonałe do rozliczenia za pizzę, czy wyjście z kumplami do baru!