Jak działa karta wielowalutowa? Najlepsze oferty banków

0

Karta wielowalutowa – dla kogo jest stworzona? Zobacz najlepsze oferty banków, które pozwolą zaoszczędzić za granicą.

Nikt nie ma wątpliwości, że karta płatnicza jest bardzo istotnym elementem. Nie bez powodu bezpłatna karta do rachunku jest jedną z podstaw przy tworzeniu rankingu kont osobistych. Co jednak zrobić w wypadku, kiedy często przebywamy za granicą? Wtedy korzystanie z typowej karty do bankomatu lub nawet najlepszej karty kredytowej może się wiązać z naliczaniem wysokich opłat. Tu z pomocą przychodzą banki oferujące karty wielowalutowe. Jak działa taka karta? Gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę karty wielowalutowej? Zapraszamy do sprawdzenia naszego zestawienia – karta wielowalutowa w ofercie polskich banków.

Niższe koszty płatności za granicą dzięki karcie wielowalutowej

W zdecydowanej większości kart płatniczych i kredytowych oferowanych przez polskie banki domyślną walutą jest złotówka. Płatności w PLN możemy wykonać za darmo, sytuacja ta zmienia się natomiast, gdy wyjeżdżamy za granicę. Co prawda przeważnie wciąż mamy możliwość zapłacenia naszą “polską” kartą, a nawet wypłatę pieniędzy z bankomatów poza granicami Polski. Zwykle wiąże się to jednak z naliczaniem dodatkowych opłat i prowizji, które bywają wysokie.

Wyjeżdżając za granicę większość z nas myśli o tym, jak znaleźć tanie loty, hotel w atrakcyjnej cenie, czy wyszukujemy różnych promocji w docelowym miejscu jeszcze przed wylotem z Polski. Warto natomiast zacząć od znacznie prostszego działania, jakim jest utworzenie karty wielowalutowej. Dzięki niej będziemy oszczędzać podczas każdej operacji za granicą Polski. Po prostu bank oraz lokalny operator płatności  nie nalicza kosztów przewalutowania i dodatkowej marży.

Jak działa karta wielowalutowa?

Działanie karty wielowalutowej polega na tworzeniu wirtualnych rachunków, pozwalających na trzymanie pieniędzy w obcych walutach. Nasza karta płatnicza wielowalutowa  może być do nich podpięta, a płacąc za granicą środki zostaną pobrane z rachunku zawierającego środki w danej walucie. Taka karta jest sposobem na wygodne korzystanie ze swoich środków na codzień – w Polsce. Swoje zalety karta wielowalutowa pokazuje jednak za granicą, gdzie zdecydowanie różni się od standardowej karty debetowej.

Karta debetowa z funkcją wielowalutową jest więc najlepszym sposobem na oszczędności podczas wyjazdów zagranicznych i płatności na miejscu. Dzięki niej mamy też stały dostęp do wirtualnego kantora wymiany walut z korzystnym kursem wymiany. Trzeba natomiast pamiętać, żeby odpowiednio wcześniej zasilić swoje rachunki walutowe.

Czym jest karta wielowalutowa? To po prost zwykła karta, VISA lub Mastercard. Z wyglądu może niczym nie różnić się od “zwykłej” karty płatniczej – takiej, która nie ma opcji walutowych. Właśnie możliwość korzystania ze środków w obcych walutach przy użyciu karty jest jej wyróżnikiem. W zależności od oferty banku, użytkownik takiej karty będzie miał dostęp do odpowiedniej listy walut. Większość kart walutowych pozwala na płatności w najczęściej spotykanych i używanych walutach – euro, funtach, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich, czy walutach krajów europejskich. Jeżeli natomiast wyjeżdżasz do rzadziej odwiedzanych krajów, czy lubisz podróżować w nietypowe miejsca – zwróć uwagę na to, aby Twoje rachunki walutowe i karta walutowa obsługiwały odpowiednie waluty.

Karta wielowalutowa – zasada działania jest prosta

W codziennym użytkowaniu, gdy przebywasz na terenie Polski, Twoja karta wielowalutowa będzie pełniła rolę typowej karty płatniczej. Jeśli znajdziesz odpowiednio korzystną ofertę, możesz liczyć na darmowe wyrobienie i prowadzenie karty. Także typowe operacje będą bezpłatne – wypłaty z bankomatów i płatności w sklepach oraz przez Internet.

Gdy wyjedziesz za granicę, system rozpozna, w jakiej walucie chcesz dokonać płatności. Jeśli na rachunku walutowym w danej walucie posiadasz wystarczającą ilość środków – zapłacisz nimi bez dodatkowych kosztów, jak osoba posiadająca kartę z miejscowego banku. Jeżeli natomiast nie masz środków, a na Twoim koncie są złotówki, również możesz zapłacić za granicą. Wtedy jednak do sumy płatności może zostać naliczona dodatkowa marża lub opłata za przewalutowanie. Warto więc sprawdzać stan swojego konta walutowego i na bieżąco je uzupełnić. Pozwoli na to serwis transakcyjny lub aplikacja mobilna – w zależności od konkretnego banku.

Co więcej, karta wielowalutowa pozwoli nie tylko na zwykłe płatności zagraniczne przy użyciu terminala. Możemy nią również płacić zbliżeniowo za granicą. Karta wielowalutowa równie dobrze sprawdzi się też przy płatnościach w Internecie. Możemy też użyć jej w bankomacie w celu wypłaty środków. Większość polskich banków pozwoli też na podpięcie karty wielowalutowej do płatności zbliżeniowych. Wtedy zapłacimy kartą przy użyciu Google Pay, Apple Pay, itp.

Jak dostać kartę walutową?

O kartę wielowalutową należy wnioskować w banku, w którym posiadasz konto. Możesz zrobić to w aplikacji mobilnej, przez infolinię, na stronie banku lub udając się do placówki. Jeżeli oferta kart walutowych w Twoim banku nie jest zbyt atrakcyjna, na przykład wiąże się z wysokimi opłatami, znajdź w naszym rankingu kart wielowalutowych najlepszą ofertę i załóż kartę w innym banku. Jeżeli zdecydujesz się na zmianę swojej karty płatniczej w kartę walutową, nie musisz nawet wyrabiać nowej karty. “Plastik”, który już posiadasz może zacząć po prostu pełnić nową rolę.

Koszt wyrobienia karty wielowalutowej

Ile kosztuje założenie karty walutowej? Cena karty jest oczywiście zależna od oferty konkretnego banku i aktualnych promocji. Zakładając kartę walutową chcemy oszczędzać, warto więc poszukać darmowej karty wielowalutowej. W naszym zestawieniu znajdziesz oferty banków, które proponują swoim klientom bezpłatne karty walutowe.

Przy ocenie kosztów karty walutowej i jej opłacalności, weź pod uwagę opłaty za wyrobienie i prowadzenie karty, ale także koszty prowadzenia konta walutowego. Czasami możemy uniknąć wielu kosztów i dodatkowych opłat, gdy realizujemy pewne założenia. Warunkiem darmowej karty walutowej może być zachowanie salda konta walutowego na odpowiednim poziomie lub pewna ilość operacji kartą w danym okresie rozliczeniowym. 

Czy wypłaty z bankomatów za granicą są płatne?

Koszt wypłaty z bankomatu zależy od oferty Twojego banku, a także lokalnego pośrednika płatności. W przypadku wypłaty za granicą musimy liczyć się z dwoma opłatami. Pierwszą z nich jest prowizja za wypłatę, której czasem nie unikniemy nawet mimo posiadania karty walutowej. Druga opłata to koszt przewalutowania. Nie zapłacimy jej posiadając kartę i rachunek walutowe.

Wypłata z bankomatu i płatności kartą walutową będą oczywiście zwolnione z kosztu przewalutowania, gdy nasza karta ma daną walutę w rachunku walutowym. W przypadku banku Citi Handlowy możemy liczyć na “dostęp” do 15 walut, natomiast Alior Bank ma aż 23 waluty. Najpopularniejsze i największe banki w Polsce mają dość zróżnicowaną ofertę pod tym względem.  Dla osób, które dużo wyjeżdżają do różnych krajów to właśnie ilość walut będzie kluczowa przy podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniej karty walutowej. Osoby szukające karty z wieloma dodatkowymi opcjami w sporej liczbie różnych walut dobrym rozwiązaniem może być założenie konta i karty Revolut. Tam możemy liczyć na ponad 100 różnych walut, a nawet bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.

Karta wielowalutowa w instytucji pozabankowej – czy to możliwe?

Revolut jest przykładem instytucji, która nie jest bankiem, a która może świadczyć dla Ciebie usługę prowadzenia karty walutowej. Takich firm jest jednak więcej. I tak jak pożyczki przez Internet są dobrą alternatywą dla pożyczek w banku, tak karty walutowe czasem warto wyrobić poza bankiem. Zwykle wszystkie procedury są wtedy mocno uproszczone, a wniosek można wypełnić nawet przez Internet.

Karty walutowe – plusy i minusy

Karta wielowalutowa ma wiele zalet, czy ma jednak jakieś wady? Do największych atutów takiego produktu z pewnością należą duża wygoda korzystania z karty za granicą. Unikniemy zbędnych kosztów podczas płacenia kartą i innych operacji za granicą. Jednocześnie będąc w Polsce używamy karty walutowej tak, jak zwykłej karty płatniczej.

Do wad karty walutowej należą dodatkowe opłaty, z którymi czasem musimy się liczyć. Warto wybrać ofertę bezpłatnej karty wielowalutowej. Takie opcje znajdziesz w naszym zestawieniu i naszym zdaniem to właśnie najlepsza droga do cięcia kosztów podczas zagranicznych podróży. W celu uniknięcia kosztów, czasem musimy po prostu trzymać pewną sumę środków w danej walucie na koncie walutowym. Konieczność “Zamrożenia” pieniędzy  też możemy więc uznać za wadę tego rozwiązania.

Karta wielowalutowa – podsumowanie

Zdecydowanie polecamy zainteresowanie się kartami walutowymi, jeśli często wyjeżdżasz za granicę. Wtedy nie musisz myśleć nad tym, jak uniknąć prowizji, marży banku, czy kosztów przewalutowania. Po prostu używasz karty walutowej w zwykły sposób, a przy tym unikasz zbędnych opłat.

Podczas decyzji o wyrobieniu takiej karty warto sprawdzić, co proponuje w tym zakresie Twój bank, a także sprawdzić nasze zestawienie kart walutowych. Czasem bardzo korzystne oferty mają też firmy pozabankowe – na przykład Revolut.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *