Banki w Polsce – jakie są najpopularniejsze i największe banki w Polsce?

0

Osoby pamiętające czasy słusznie minionego PRLu wiedzą, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu istniał system tzw. monobanków. Oznaczało to brak swobody w wyborze placówki świadczącej usługi bankowe. Każda grupa osób – od przedsiębiorców przez działaczy partyjnych aż po „szarego Kowalskiego” miała swój dedykowany rodzaj banku. Dziś oferta bankowa jest znacznie szersza i możemy swobodnie przebierać w ofertach. Dzisiejszy artykuł przedstawi dziesięć największych i najpopularniejszych banków w Polsce.

Kilka słów o bankach

Banki istnieją z nami już od bez mała 600 lat – początków bankowości należy upatrywać w XIV wieku. Kolebką tegoż przedsięwzięcia są bogate włoskie miasta kupieckie, takie jak Florencja, Wenecja czy Genua. To właśnie włoskie banco, czyli „ławka kupiecka” stanowił zalążek w przekazywaniu monet kruszcowych i udzielaniu pożyczek. Pieniądz wędrował od jednych klientów do drugich, a za drobną opłatą możliwy był jego bezpieczny depozyt. Polska na swoje banki musiała poczekać znacznie dłużej, bo pierwsze tego typu instytucje pojawiły się dopiero w XIX wieku. Co więcej, pierwsze banki w Polsce znacznie się różniły od tych, które mamy obecnie. Takie instytucje obsługiwały przede wszystkim sektor przemysłowy, handlowy oraz transportowy, deponując środki i udzielając kredytów. Dziś mamy bardzo szeroki wybór banków, w których możemy trzymać środki, a największe z nich prezentujemy poniżej.

Banki w Polsce z gwarancją skarbu państwa – BFG

Kiedy czytamy o bankach, warto wiedzieć, że istnieje w Polsce Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG powstał, aby wypłacić środki z rachunków bankowych lub SKOKów w przypadku ich upadku lub bankructwa. NFG posiada środki na specjalnym rachunku bankowym w Narodowym Banku Polskim. Każdy bank objęty gwarancją państwową jest zobowiązany do dokonywania wpłat.

Na ten moment, maksymalną kwota gwarantowana przed BFG wynosi 100 000 euro, czyli około 471 000 zł (kurs dolara – 4,71 zł z dnia 20.03.2022). Jest to maksymalna kwota jaką otrzyma klient w przypadku bankructwa banku. Warto z tego powodu trzymać środki w różnych bankach, tak, aby nie narazić się na utratę pieniędzy.

Największe banki w Polsce 2022 

Poniżej znajdziesz liste wszystkich banków które są w Polsce oraz ich krótki opis.

PKO BP

Jest to największy, a zarazem najdłużej istniejący bank polski – założony został w 1918 roku jako Pocztowa Kasa Oszczędności. Według aktualnych danych, wysokość aktywów PKO Banku Polskiego kształtuje się na poziomie 301 miliardów złotych. Głównym udziałowcem w tej instytucji jest – jak można się domyślić – Skarb Państwa. Bank ten liczy sobie 1132 oddziały, w których pracuje bez mała 24 tysiące pracowników. Do niedawna jeszcze PKO BP postrzegany był jako „bank dla seniora”, gdzie starsze osoby po prostu deponowały swoje oszczędności. Dziś jednak największy polski bank posiada zaawansowane zaplecze fintech, wliczając w to przejrzysty system bankowości elektronicznej. Każdy kibic polskiego futbolu zna ten bank – PKO BP jest głównym sponsorem Ekstraklasy, czyli najwyższego szczebla rozgrywek męskich piłki nożnej.

Bank Pekao S.A.

Na drugim stopniu podium plasuje się podobnie brzmiący z nazwy bank Pekao S.A. Nazwy są do siebie łudząco podobne w wymowie, dlatego też Pekao S.A. wykorzystało ciekawy pomysł marketingowy. Od pewnego czasu przedstawiają się jako „Pekao, to z żubrem” – i nie jest to wcale nawiązanie do popularnej marki piw. Rzeczony żubr umieszczony jest w logo, stąd taka a nie inna komunikacja marketingowa. Przechodząc do konkretów: aktywa Pekao S.A. na początku 2022 roku oszacowano na kwotę 189 miliardów złotych. Głównym udziałowcem, a zarazem właścicielem tej instytucji jest włoski bank międzynarodowy UniCredit SpA. Bank Pekao S.A. posiada 812 placówek, w których zatrudnienie znalazło około 14,4 tysiące osób. Osoby lubujące się w kulturze wysokiej z pewnością kojarzą ten bank – Pekao S.A. chętnie udziela hojnego mecenatu.

Santander Bank Polska

Brązowy medal w walce o miano największego banku w Polsce zamyka Santander Bank Polska. Od razu warto tutaj zrobić istotną adnotację: nie ma czegoś takiego, jak bank Santander w Polsce. Santander Group posiada w naszym kraju dwie marki: Santander Bank Polska (omawianą) oraz Santander Consumer Bank zajmujący się głównie kredytami osób fizycznych. Santander Bank Polska zajmuje trzecie miejsce z poziomem aktywów wynoszącym 181 miliardów złotych. Na terenie kraju funkcjonują 532 placówki, które są obsługiwane przez ponad 11 tysięcy pracowników. Największym udziałowcem jest pochodzący z Hiszpanii Banco Santander. Tutaj z kolei uśmiechy pojawią się na twarzy wszystkich kibiców hiszpańskiej piłki nożnej. La Liga, czyli jedna z najsilniejszych lig piłkarskich na świecie, sponsorowana jest właśnie przez Santander.

ING Bank Śląski

Tuż za podium plasuje się doskonale znany, pomarańczowy ING Bank Śląski. Nawiązanie do tego koloru nie jest przypadkowe – „oranje”, czyli pomarańcz to kolor kojarzony przede wszystkim z Niderlandami. Głównym udziałowcem, a zarazem założycielem tej instytucji jest niderlandzki ING Bank, co z pewnością nie jest tajemnicą. Kolejnym nawiązaniem do tego kraju jest lew widniejący w logo banku – to samo zwierzę jest głównym elementem niderlandzkiego herbu. Zostawmy nawiązania ING Banku Śląskiego i skupmy się na twardych danych finansowych. Na początku 2022 roku ING Bank Śląski może pochwalić się zgromadzonymi aktywami w wysokości 147 miliardów złotych. Na terenie naszego kraju znajdziemy 332 placówki, gdzie pracuje ponad 7,7 tysiąca osób. Od dłuższego czasu jednak lokata czwarta jest zagrożona na rzecz…

mBank S.A.

… no właśnie, na rzecz polskiego banku, który jeszcze do 2013 roku znany był pod nazwą BRE Bank. Założony w 1986 roku Bank Rozwoju Eksportu już od początku był kojarzony z wysokim postępem technologicznym. Jako jeden z pierwszych banków w Polsce, BRE Bank zostaje członkiem systemu rozliczeniowego SWIFT (1989 r.), ponadto jako pierwszy uruchamia całkowicie internetowy bank (mBank, 2000 r.). Unifikacja brandu i dalszy rozwój pod kierunkiem innowacyjności następuje w 2013 roku, co ściśle ukierunkowuje mBank S.A. na klienta nowoczesnego, technologicznego. Dzięki temu w 2022 roku mBank wykazuje 144 miliardy złotych aktywów. 143 placówki stacjonarne oferują zatrudnienie blisko 6 tysiącom pracowników, a oddziały te są wspierane przez sieć kioskową mFinanse. Strategicznym udziałowcem mBanku jest niemiecki Commerzbank A.G., który jednak rozważa sprzedaż części udziałów.

BNP Paribas

Szóste miejsce przypada bankowi BNP Paribas, który z powodzeniem można określić mianem „zawodowego wchłaniacza konkurencji”. Na portfolio obecnie ukształtowanego BNP Paribas składają się takie marki, jak Fortis Bank, Dominet Bank (obie 2008 rok), Bank Gospodarki Żywnościowej (2014/2015 rok), Sygma Bank (2016/2017 rok) oraz Raiffeisen Bank Polska (2018 rok). Takie zabiegi sprawiły, że BNP Paribas na początku 2022 roku może pochwalić się aktywami o wysokości 104 miliardów złotych. „Spadkiem” po fuzjach i przejęciach jest rozbudowana sieć placówek, która wynosi 517 placówek. To niemal tyle, ile posiada aktualnie zajmujący trzecie miejsce Santander Bank Polska. Podobna jest także struktura zatrudnienia – w szeregach BNP Paribas pracuje blisko 10,5 tysiąca osób. Głównym udziałowcem polskiego BNP Paribas jest jego francuski odpowiednik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Europie.

Millennium Bank

Millennium Bank, plasujący się na siódmej pozycji, powstał w 1989 roku pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych S.A.. Do 2003 roku bank ten posiadał wyłącznie polski kapitał, a głównymi udziałowcami były TUiR Warta, Poczta Polska, grupa PZU, Transakcja i Universal S.A.. Jednak w 2003 roku doszło do przekształcenia BIG S.A. w Millennium Bank, a nowym głównym udziałowcem stał się portugalski BCP. Nowy inwestor doprowadził do przejęcia Euro Banku, co stało się w 2019 roku. Dzięki temu bank wskoczył do pierwszej dziesiątki największych instytucji tego typu. Na początku 2022 roku aktywa Millennium Banku osiągnęły pułap 83 miliardy złotych. Placówki zlokalizowane są najczęściej w centrach handlowych, a łączna liczba oddziałów wynosi 374. Pracuje w nich około 5,8 tysiąca osób codziennie obsługujących swoich klientów.

Alior Bank

Ósmą pozycję zajmuje Alior Bank, pierwotnie kreowany na prestiżową instytucję, wsparta chwytliwym sloganem „wyższa kultura bankowości”. Marketing ten zdaje się jednak nie zdał egzaminu, ponieważ na przełomie 2019 i 2020 roku doszło do transformacji strategii wizerunkowej. Teraz Alior Bank postawił na klimaty fintech, pokazując swoją technologiczność i świeżość. Dyskretna modyfikacja sloganu „wyższa kultura, bank nowości” tym razem okazała się strzałem w dziesiątkę. Co ciekawe, bank ten jest najmłodszy spośród wszystkich z powyższego zestawienia – istnieje bowiem od 2008 roku. Przez te 14 lat działalności Alior Bank zdołał zgromadzić aktywa w wysokości 77 miliardów złotych. W 214 placówkach na terenie Polski pracuje blisko 7,8 tysiąca osób. Polski kapitał gwarantowany jest przez właściciela – grupę PZU, która w maju 2015 roku stała się największym pojedynczym udziałowcem.

Getin Noble Bank

Chociaż Leszek Czarnecki ostatnio nie ma dobrego czasu inwestycyjnego, to Getin Noble Bank wciąż wygląda nieźle w jego portfolio. Świadczy o tym dziewiąta lokata na liście największych banków Polski. Miejsce to nie jest dziełem przypadku, lecz świadomie wypracowaną pozycją wskutek połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Pierwszy z banków specjalizuje się w obsłudze klientów detalicznych i sektora MSP, czyli „przeciętnego Kowalskiego” i małych firm. Noble Bank z kolei obsługuje sektor private banking, czyli szeroko rozumiane usługi wealth management świadczone dla najzamożniejszych klientów. Początkiem 2022 roku Getin Noble Bank wylegitymował się aktywami na poziomie 54 miliardów złotych. Skromna liczba 188 placówek zatrudnia nieco mniej niż 5 tysięcy pracowników w ramach obu sektorów banków.

Credit Agricole

Kolejna z europejskich rozpoznawalnych marek – Credit Agricole, kolejna też, której kolebką jest Francja. Ostatnie miejsce w czołowej dziesiątce zajmuje polski oddział Credit Agricole, który zdaje się być nieco w recesji. Chodzi tu przede wszystkim o zmniejszającą się liczbą placówek, która w 2020 wyniosła 353, niespełna rok później spadła do 316. Spadek widać także po aktywach – jeszcze w 2020 roku aktywa przekraczały 33 miliardy złotych. Początkiem 2022 roku aktywa skurczyły się o blisko miliard złotych, osiągając pułap około 32 miliardy złotych. Liczba pracowników na poziomie 4,8 tysiąca pracowników obsługuje klientów w nieco ponad 300 placówkach banku. Co ciekawe, jedna ze spółek grupy Credit Agricole Polska – Europejski Fundusz Leasingowy – jest jedną z największych firm leasingowych w Polsce i wciąż rośnie w siłę.

Pozostałe znane banki

Zapewne część osób mogła się zdziwić, nie widząc swojego banku na liście najbardziej znanych i największych w Polsce. Poza czołową dziesiątką uplasowało się wiele znanych marek, doskonale kojarzonych z reklam. Do takich zaliczymy przede wszystkim Citi Handlowy, reklamujący się jako pierwszy proekologiczny bank w Polsce. Wprowadzili bowiem kartę z ekotworzywa, które ulega biodegradacji. Inną znaną marką jest Bank Pocztowy – instytucja z wieloletnią tradycją obsługiwana przez Pocztę Polską S.A. Jeszcze inną placówką bankową, o której głośno w kontekście intensywnego marketingu, jest pochodzący z Wielkiej Brytanii Nest Bank. Warto także pamiętać o takich placówkach jak Toyota Bank, Volkswagen Bank Polska czy Plus Bank. Te podmioty powstały jako odmiany marek własnych, które obsługują klientów danego przedsiębiorstwa na preferencyjnych warunkach.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *