Czy komornik może zająć pieniądze ze świadczenia 500+?

0

Zastanawiasz się czy komornik może zająć pieniądze ze świadczenia 500+? Te i inne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Zapewne każdy wie, czym jest świadczenie rodzinne 500+. Są to pieniądze, które rodzina przeznacza (przynajmniej w teorii) na dzieci, zapewnienie ich podstawowych potrzeb, edukację, itp. Pieniądze te w teorii nie powinny podlegać zajęciu przez komornika. 500 plus nie podlega zajęciu komorniczemu. Wśród informacji dostępnych w Internecie bez trudu znajdziemy jednak takie, które świadczą o zajęciu świadczenia 500+ przez komornika.

W teorii komornik nie ma prawa zabrać 500 plus

Przepisy nie pozostawiają w tej sprawie żadnych wątpliwości. Zajęciu komorniczemu nie podlegają świadczenia socjalne. Świadczenie 500+ jak najbardziej jest takim świadczeniem, skąd więc pojawiają się wątpliwości w tej kwestii? To jedna z takich sytuacji, kiedy teoria często rozmija się z praktyką. Komornik nie ma prawa zająć świadczenia socjalnego na dzieci 500+, jednak takie sytuacje się zdarzają.

Dlaczego komornik zabiera 500 plus?

Z pewnością zastanawiasz się teraz, dlaczego komornik zabiera 500+, skoro nie ma takiego prawa. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Pieniądze z zasiłku 500+ trafiają na zwykłe konto dłużnika. Komornik nie jest w stanie odróżnić ich od pozostałych środków, które jak najbardziej podlegają już zajęciu komorniczemu. Komornik nie może też zabrać wszystkich środków z pensji. Zobacz ile komornik może zabrać z pensji.

Sytuacja jest czasem trudna do wyjaśnienia. Dlaczego tak jest? Kiedy komornik uzyskuje od sądu tytuł wykonawczy egzekucji, rozpoczyna swoje działania. Jednym z nich jest poinformowanie dłużnika o wszczęciu egzekucji komorniczej. Innym jest możliwość zablokowania pieniędzy na koncie dłużnika. Ta druga czynność zwykle odbywa się w sposób elektroniczny, przez co trwa dość krótko. Zdarzają się więc sytuacje, kiedy najpierw nasze konto jest blokowane, dopiero następnie otrzymujemy informację o rozpoczęciu pracy komornika. Inną sprawą jest to, że dłużnik znacznie wcześniej otrzymuje informacje, które mogą świadczyć o zbliżającym się nadejściu komornika. To jest przecież zawsze poprzedzone rozprawą sądową i wieloma wezwaniami do zapłaty.

Jak uchronić się przed zabraniem 500+ przez komornika?

Istnieje pewien sposób, który pozwala uchronić się przed utratą świadczenia 500+ podczas zajęcia komorniczego. Wystarczy założyć w banku oddzielny rachunek 500 plus. Kiedy to tam trafią środki ze świadczenia socjalnego, komornik nie będzie miał podstaw do zablokowania tych pieniędzy. Jeżeli spodziewasz się więc rozpoczęcia egzekucji komorniczej, a nie jesteś w stanie spłacić długu, warto rozważyć założenie konta bankowego 500+.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *