Wniosek do komornika o odblokowanie rachunku – darmowy wzór

0

Komornik zablokował Twoje konto bankowe? Nie możesz z niego normalnie korzystać i wykonywać transakcji? Złóż wniosek do komornika o odblokowanie rachunku. Poniżej znajdziesz darmowy wzór wniosku

Jednym z podstawowych narzędzi w arsenale egzekucji należności przez komornika jest blokada rachunku bankowego. Ten krok jest niezwykle skuteczny, a zarazem bardzo uciążliwy dla dłużnika. Problemy mogą być na tyle istotne, że dłużnik nie będzie w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Wówczas warto rozważyć napisanie wniosku o odblokowanie rachunku, którego darmowy wzór przygotowaliśmy do pobrania.

Na czym polega blokada rachunku bankowego?

Aby komornik mógł podjąć skuteczne działania egzekwowania tytułu wykonawczego, musi on ustalić miejsca, z których można ściągnąć zadłużenie. Pierwszym miejscem jest rachunek bankowy, na którym każdy z nas deponuje swoje środki, otrzymuje wynagrodzenie czy przechowuje oszczędności. Przy pomocy systemu OGNIVO komornik jest w stanie odszukać rachunek należący do dłużnika. Wówczas dochodzi do zablokowania rachunku bankowego, czyli zamrożenia dyspozycji składanych do banku. Wszelkie kwoty ponad zajęcia zostaną natychmiast ściągnięte przez komornika na poczet spłaty zadłużenia.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Blokada rachunku bankowego – wbrew swojej nazwie – nie oznacza całkowitego odcięcia dostępu od środków zdeponowanych na koncie. Komornik zobowiązany jest do respektowania tzw. kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, która wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia. Ponadto komornik nie może ściągnąć wierzytelności ze świadczeń niepodlegających zajęciu, np. kwoty otrzymywanej w ramach programu „Rodzina 500+”. Wolne od potrąceń są także części kwot emerytalnych i rentowych, co z pewnością ulży zadłużonym emerytom i rencistom. Nie zmienia to jednak faktu, że blokada rachunku bankowego jest niezwykle problematyczna dla dłużnika.

Dlaczego blokada konta w banku jest uciążliwa?

Choć ustawodawca nakłada na komornika obowiązek poszanowania kwoty wolnej od zajęcia, to w praktyce blokada rachunku jest niezwykle uciążliwa. Oznacza to konieczność egzystowania za stosunkowo niewielką kwotę niecałych 2000 złotych na rękę. Z tej kwoty trzeba zrobić opłaty mieszkaniowe, wyżywić się, zadbać o higienę, toteż dłużnik nierzadko zatraca się w problemach finansowych. Co więcej, w pierwszej kolejności potrącenia zostaną przekazane na rzecz wynagrodzenia komorniczego, dopiero potem dojdzie do zaspokojenia roszczeń wierzyciela. To najczęściej oznacza, że dług spłacimy nie w kilka miesięcy, ale w kilkanaście lat.

Skoro komornik zostawia dłużnikowi tylko kwoty wolne od zajęcia, oznacza to, że możemy zapomnieć o oszczędzaniu. Nie będziemy mogli wyremontować mieszkania, kupić samochodu, udać się na wakacje czy pozwolić na prywatne, kosztowne leczenie. Oczywiście żaden kredyt gotówkowy czy mieszkaniowy nie wchodzi w grę – zajęcie rachunku przez komornika sprawia, że nasz scoring zostaje natychmiastowo wyzerowany. Tym sposobem osoby zadłużone zmuszone są do poszukiwania pieniędzy w taki sposób, by nie trafiły one na konto bankowe. Nawet ewentualne pożyczki dla zadłużonych muszą być wypłacone do ręki, by komornik nie zajął ich natychmiast.

Jak odblokować konto zablokowane przez komornika?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że pole manewru w tym temacie jest stosunkowo wąskie. Na ewentualne ustępstwa czy prośby o podjęcie działań nie zgodzi się bank – nie jest on bowiem stroną w tej sprawie. Również komornik nic sam z siebie nie zrobi, realizuje on bowiem prawa przysługujące wierzycielowi na mocy nakazu sądowego. Oznacza to, że wszelkie możliwości działania sprowadzają się wyłącznie do dwóch osób: wierzyciela oraz samego dłużnika. Jedyną możliwością na odblokowanie rachunku bankowego ze strony osoby zadłużonej jest spłata swoich zobowiązań. Znacznie więcej do powiedzenia ma wierzyciel, na którym się teraz skupimy.

Wierzyciel, czyli firma lub osoba prywatna, wobec której mamy zobowiązania, ma istotny wpływ na przebieg egzekucji komorniczej. Może on zaznaczyć, które elementy majątku dłużnika powinny zostać poddane egzekucji w pierwszej kolejności. Część wierzycieli może wskazać dobra ruchome (np. sprzęt RTV, gadżety elektroniczne) jako te, które należy zająć. Znacznie częściej jednak wierzyciele decydują się na proste, sprawdzone i skuteczne rozwiązania, czyli egzekucja z rachunku bankowego. Odblokowanie konta może więc nastąpić na wniosek wierzyciela, kiedy ten zdecyduje się umorzyć zadłużenie lub zmienić elementy majątku podlegające egzekucji.

Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika?

Część osób decyduje się nie wchodzić w porozumienie z komornikiem czy wierzycielem, gdyż nie chcą spłacać zasądzonego zobowiązania. Wówczas stosowane są różne działania mające na celu zniechęcenie wierzyciela do dochodzenia roszczeń. W praktyce jednak okazuje się, że wierzyciel jest na tyle zdeterminowany, że dalej poszukuje swojego dłużnika. W celach informacyjnych przedstawiamy najpopularniejsze metody na unikanie komornika i wierzyciela. Nie popieramy żadnego z poniższych działań i podkreślamy, że każdy dług prędzej czy później zostanie ściągnięty:

Otwórz zagraniczny rachunek bankowy

Zamknięcie rachunku bankowego zajętego przez komornika i otwarcie konta za granicą spowoduje, że OGNIVO nie wykryje naszego depozytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Otwarcie rachunku bankowego w SKOK-u lub Banku Spółdzielczym

Zarówno banki spółdzielcze, jak i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są niewidoczne dla systemu OGNIVO, a ręczne ustalanie numeru rachunku jest niezwykle czasochłonne.

Podjęcie pracy „na czarno”

Co prawda nie będziemy objęci składkami i ubezpieczeniem, ale wynagrodzenie zamiast wpływać na rachunek, będzie wręczane pracownikowi „pod stołem”, a tam jurysdykcja komornicza już nie sięga.

Upłynnianie majątku poprzez darowizny wsteczne

Metoda popularna, choć niezwykle ryzykowna – przepisanie praktycznie całego majątku na najbliższych członków rodziny nosi bowiem znamiona przestępstwa z tytułu art. 300 kodeksu karnego.

Wniosek do komornika o odblokowanie rachunku

Mając na uwadze przedstawione informacje, musimy być świadomi, że decyzja o odblokowaniu rachunku będzie należeć w dużej mierze do wierzyciela. Musimy więc przedstawić mu naszą propozycję oraz w pewien sposób przekonać go do korzystnej dla nas decyzji. Zarówno formalną prośbę, jak i argumenty podajemy we wniosku do komornika o odblokowanie rachunku. Funkcjonariusz następnie powinien się skontaktować z wierzycielem i wstawić się za nami, a przynajmniej poinformować go o wpłynięciu pisma.

Przygotowaliśmy gotowy, bezpłatny wzór wniosku o odblokowanie rachunku do pobrania – wydrukuj go i złóż u komornika. Jak prawidłowo wypełnić taki wniosek? Przede wszystkim obieraj się na trzeźwej ocenie sytuacji i solidnych argumentach – złóż tylko te obietnice, które jesteś w stanie spełnić. Zdecydowanie unikaj postawy roszczeniowej lub błagalnej – to nie zadziała ani na wierzyciela, ani też na komornika. Dopilnuj, by nigdzie nie wkradły się błędy, a cały tekst wyglądał schludnie, czytelnie i nie był przesycony. Dzięki temu wzrosną Twoje szanse na pomyślne rozpatrzenie wniosku i odblokowanie rachunku bankowego.

4.2/5 - (Ilość ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *