Przelew SEPA – co to jest , jak działa i kiedy warto z niego skorzystać?

0

Członkostwo w Unii Europejskiej oznacza wiele możliwości, szczególnie w obszarze handlu międzynarodowego. Nieodłącznym elementem każdej transakcji jest oczywiście rozliczenie – to z kolei powinno być dokonane bez większych zakłóceń. Aby było to możliwe, stosuje się wiele elementów ujednolicających, na przykład tworzy się wspólną walutę. Poza jednolitą jednostką monetarną konieczny jest także system, który przeprocesuje całą transakcję w sposób globalny. Dziś poruszymy temat właśnie takiej płatności, jaką jest przelew SEPA.

SEPA – co to jest?

Single Euro Payments Area, czyli SEPA – tłumacząc dosłownie jest to Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Za pomocą przelewów SEPA możemy rozliczyć się w walucie euro na terenie całej Unii Europejskiej, a także jej państw partnerskich. Oznacza to, że takiego przelewu dokonamy także na konto bankowe założone poza krajem członkowskim UE. Mowa tu o Islandii, Liechtensteinie, Monako, Norwegii, San Marino i Szwajcarii, które ściśle współpracują z Unią Europejską. Jego przewaga nad zwykłymi przelewami międzynarodowymi polega na tym, że transakcje SEPA nie działają na podstawie banków pośredniczących. Dzięki temu są szybsze, sprawniejsze i zazwyczaj tańsze. Przelew SEPA to doskonały sposób na błyskawiczne rozliczenie bezgotówkowych transakcji międzynarodowych.

Kto może skorzystać z przelewu SEPA?

Skorzystać z przelewów SEPA może każdy, kto posiada aktywne konto w europejskim banku lub korzysta z dostawcy usług płatniczych na terenie Unii Europejskiej. Jeśli posiadamy takie konto bankowe lub usługowe, mamy pełne prawo do korzystania z systemu SEPA. Oznacza to, że zarówno możemy wysyłać międzynarodowe przelewy w euro, jak i je otrzymywać. Za pomocą transakcji SEPA możemy spłacić ratę kredytu, opłacić zagraniczne zakupy, czy gdy rezerwujemy hotele. Techniczne możliwości wykonania takiego przelewu są niemal identyczne, jak w przypadku klasycznych, wewnątrzkrajowych rozliczeń płatniczych.

Czym różni się przelew SEPA od przelewu Elixir?

Jak już wiemy, z przelewów SEPA możemy korzystać tylko i wyłącznie obracając walutą euro i wysyłając środki na zagraniczne konta. Usługa ta nie przewiduje możliwość wysyłania przelewów w innych jednostkach monetarnych, np. w dolarach amerykańskich czy frankach szwajcarskich. Takiego przelewu nie dokonamy także między polskimi kontami i rachunkami prowadzonymi w złotych polskich. Natomiast przelewy Elixir zaliczają się do podstawowej kategorii przelewów bankowych w Polsce. Takiej transakcji dokonamy w każdym banku przy podstawowym zleceniu.

Przelewy Elixir mogą być rozliczane i przesyłane wyłącznie w złotówkach i dokonywane pomiędzy bankami działającymi na terenie kraju. Cechą wspólną dla obu rodzajów transakcji są ich sesje wychodzące. W obu przypadkach dziennie przewidziane są trzy sesje wychodzące i przychodzące. Ponadto zarówno dla usługi Elixir, jak i SEPA sesje te są indywidualne ustalane przez banki, dlatego ich godziny mogą się między sobą różnić. Mimo tych podobieństw z obydwóch przelewów korzystać będziemy w zupełnie innych przypadkach.

Przelew SEPA – kiedy będzie potrzebny?

Z przelewu SEPA warto korzystać w sytuacjach, gdy musimy wykonać bezgotówkową transakcję lub przelew w euro. To najszybszy i najwygodniejszy sposób przesyłania środków w tej walucie. Przelewy SEPA zlecane przez bankowość internetową są w większości polskich banków darmowe. Niektóre instytucje mogą naliczać opłaty za zlecenie takich transferów w oddziale, wykorzystując pracownika banków. Zarówno przelew z e-bankowości, jak i w oddziale banku cechuje się wysokim bezpieczeństwem w kontekście transferu pieniędzy i ochrony danych.

Dodatkowo warto podkreślić sprawność obsługi naszego zlecenia. Przelewy te są bardzo szybkie, biorąc pod uwagę standard transakcji międzynarodowych. Przelew SEPA najczęściej pojawia się na koncie odbiorcy na drugi dzień roboczy od dnia wysłania przelewu. Jeśli zlecimy wykonanie przelewu z samego rana, przed godziną 8:00, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przelew dotrze jeszcze tego samego dnia W przeciwieństwie do innych sposobów międzynarodowych płatności bezgotówkowych, jak np. SWIFT, usługa SEPA jest tańsza i sprawniejsza.

W jakich państwach dostępny jest przelew SEPA?

Przelewy SEPA dostępne są we wszystkich 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej, co stanowi znaczne udogodnienie. Niektóre z krajów ściśle współpracujących z UE także aktywowały tę usługę na swoim terenie, by ułatwić rozliczenia międzynarodowe. Należą do nich wcześniej już wspomniane: Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino i Szwajcaria. Dodatkowo przelewów SEPA dokonamy także na konta znajdujące się w Gujanie Francuskiej, Martynice, Watykanie, Wielkiej Brytanii i na Wyspach Kanaryjskich. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaka waluta funkcjonuje w kraju, gdzie wysyłamy środki, transfer zawsze odbędzie się w euro.

Jak wykonać przelew SEPA?

Przelew SEPA, jak wiele innych usług możliwy jest do wykonania poprzez bankowość internetową. Transfer może być dokonany z każdego konta i nie różni się znacząco od tradycyjnych transakcji internetowych. Jednakże, aby prawidłowo zlecić przelew dodatkowo potrzebne są cztery elementy:

  • Numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN;
  • Kod banku odbiorcy BIC/ SWIFT albo jego nazwa;
  • Kraj, w jakim dany bank się znajduje;
  • Sposób rozliczenia (SHA)

Jeśli posiadamy wszelkie niezbędne informacje, możemy zlecić transakcję w czterech prostych krokach:

  1. Wybierz opcję „przelew zagraniczny” i odszukaj kategorię SEPA.
  2. Uzupełnij wszelkie dane niezbędne do przelewu, rozszerzając je o te, które zostały wymienione powyżej.
  3. Wpisz kwotę przelewu – pamiętaj, że wykonujesz go w innej walucie, dlatego wpisz ile dokładnie euro chcesz przelać (najczęściej na stronie powinna wyświetlić się również orientacyjna kwota po przeliczeniu w złotówkach).
  4. Potwierdź wykonanie przelewu stosując standardowy dla Ciebie sposób autoryzacji transakcji.

Każda bankowość internetowa cechuje się w pewnym stopniu indywidualizmem, dlatego też warto przyjąć, że czasem proces ten może się różnić. Jednak jak podczas każdego transferu najważniejsze jest wskazanie jego charakteru. Tutaj będzie to zaznaczenie przelewu zagranicznego typu SEPA . Istotne jest także poprawne uzupełnienie danych, gdyż ewentualne cofnięcie przelewu będzie niezwykle problematyczne. Nie wszystkie banki pokazują wpisaną przez nas kwotę w złotówkach, dlatego zawsze należy w odpowiedniej rubryczce wpisywać kwotę w euro. Z tego też powodu, przed zleceniem takiego przelewu warto sprawdzić, jak przez bank zostaną przeliczone pieniądze i jakimi środkami powinniśmy dysponować.

Jak uzyskać numer IBAN?

IBAN, czyli International Bank Account Number, to numer konta wymagany przy transakcjach międzynarodowych. Powstaje on z połączenia identyfikatora kraju i numeru rachunku bankowego. Tak więc w przypadku Polski, aby utworzyć IBAN wystarczy na samym początku dodać “PL”. Jeśli jednak jesteśmy nadawcami przelewu, najlepiej jest poprosić o adresata o przekazanie nam wszelkich niezbędnych danych. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z bankiem poprzez infolinię lub osobiście odwiedzając doradcę klienta w placówce. Pracownicy sprawdzą i potwierdzą nam prawidłowość numeru IBAN osoby, z którą chcemy się rozliczyć.

Ile kosztuje przelew SEPA?

W większości polskich banków, za pośrednictwem bankowości internetowej przelew SEPA możemy zlecić bez dodatkowych opłat. Bezpłatny transfer oferują: Alior Bank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska. Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku, gdy zdecydujemy się na zlecenie takiego przelewu w oddziale. Każdy bank posiada własną stawkę, a średnia opłata za usługę waha się od 8 zł do 12 zł. Jednym bankiem oferującym całkowicie darmowe przelewy SEPA na chwilę obecną jest mBank.

Należy jednak podkreślić, że przedstawione stawki mogą ulegać zmianie i są one obowiązujące dla klientów indywidualnych. Inne taryfy mogą obowiązywać klientów korporacyjnych (największe firmy), a inne przedsiębiorstwa z sektora MSP. Pozostaje też kwestia tzw. klientów premium lub – jak nazywają to niektóre banki – klientów zamożnych. Wymogiem do posiadania takiego konta jest wysoki comiesięczny wpływ na rachunek wahający się w przedziale minimum 7-10 tysięcy złotych. Tacy klienci otrzymują możliwość korzystania z przelewu SEPA najczęściej za darmo.

Przelewy SEPA a przewalutowanie

Docelowe przelewy SEPA realizowane są wyłącznie w walucie euro. Jak wiemy, nie przeszkadza to w wykonaniu takiej transakcji za pośrednictwem konta w innej walucie. Jednakże w takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na procedurę przewalutowania, czyli konwersji waluty posiadanej na euro i odwrotnie. Jeśli oczekujemy przelewu SEPA na konto w złotówkach, otrzymamy go już po przeliczeniu, którego podstawą będzie aktualny kurs wyznaczony przez bank. Niestety, ale z reguły kursy te są nieco mniej korzystne niż te wyznaczane przez Narodowy Bank Polski. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na tak zwany spread walutowy. Zalicza się do niego marża instytucji i prowizja za przeprowadzenie transakcji. W związku z czym realny koszt przelewu może wzrosnąć o kilka procent, zazwyczaj między 3 a 7%. Mimo tego, przelewy SEPA są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które rzadko zmuszone są do realizowania transferów w euro. Dla tych, którzy regularnie spodziewają się wysyłania lub otrzymywania środków w innych walutach świetnym pomysłem będzie założenie dodatkowego konta walutowego. Tym sposobem możliwe będzie deponowanie waluty euro, które dodatkowo obniży koszty takich transakcji poprzez uniknięcie spreadu

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *