Jak sprawdzić, czy jestem wpisany do KRD?

0

Chcesz sprawdzić czy jesteś wpisany do KRD (Krajowego Rejestru Długów) lub jakie informacje o Tobie posiadają w bazie? Sprawdź jak to zrobić

Przejeżdżając dość ruchliwą aleją Jana III Sobieskiego we Wrocławiu natrafimy na baner KRD. Zwraca on uwagę hasłem „Kierowco! Zwolnij i sprawdź, czy zostałeś wpisany do rejestru dłużników!”. Ta kampania marketingowa przedstawia Krajowy Rejestr Długów i zwraca uwagę na możliwość weryfikacji własnych danych. Dziś omówimy, czym jest KRD i pokażemy, jak sprawdzić, czy jesteśmy wpisani do KRD.

Co to jest KRD?

KRD, a właściwie Krajowy Rejestr Dłużników to prywatna instytucja zajmująca się kompletowaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji dotyczących osób i podmiotów zadłużonych. Uprawnienia do takich działań nadane są przez ustawodawcę w ramach Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie informacji gospodarczych. W bazie mogą znaleźć się wszystkie informacje dotyczące naszych długów, które jesteśmy winni podmiotom prawnym.

O jakich długach mowa? Praktycznie o wszystkich, które jesteśmy winni operatorom, dostawcom, bnakom i innym firmom. Dotyczy to zarówno kredytów i pożyczek, jak i tymi dotyczącymi opłat administracyjnych oraz rachunków domowych (woda, prąd, gaz, itd.). Z baz KRD korzystają potencjalni kredytodawcy i pożyczkodawcy, niekiedy nawet podmioty oferujący chwilówki na raty. Sprawdzają dostępnie na nasz temat informacje i na tej podstawie analizują naszą zdolność kredytową. Jeśli nasze nazwisko widnieje w KRD, to szanse na otrzymanie kredytu, pożyczki lub innego zobowiązania maleją.

Kto może mnie wpisać do KRD?

Do wpisywania dłużników do baz KRD uprawnieni są tylko i wyłącznie przedsiębiorcy. Jednakże nie mogą tego robić, gdy ktoś po tygodniu nie zapłaci rachunków – aby tego dokonać muszą zostać spełnione pewne warunki. Do KRD wpisać można jedynie osobę zadłużoną, która nie uregulowała opłaty na co najmniej 200 zł (konsument) i 500 zł w przypadku innych przedsiębiorców. Dodatkowo termin płatności wymaganego świadczenia musi przekroczyć 60 dni. W takiej sytuacji wierzyciel ma prawo zgłosić dłużnika do KRD i pisemnie poinformować go o tej decyzji.

W przeciwieństwie do BIK, każdy wpis do KRD ma charakter negatywny – lepiej po prostu nie figurować w tym rejestrze. Możliwość wpisania nas do baz Krajowego Rejestru Dłużników mają między innymi: banki, SKOK-i, operatorzy telefonii i telewizji, instytucje dostarczające prąd i gaz (np. Enea, PGiNG czy Tauron). Znajdą się tam również długi dotyczące alimentów, mandatów, biletów, czynszów czy opłat za ubezpieczenie. Nic więc dziwnego, że przed zawarciem umowy kredytu, pożyczki czy abonamentu baza KRD zostanie odpytana pod kątem ewentualnych nieprawidłowości.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Każda osoba fizyczna lub inny podmiot ma prawo sprawdzić, czy znajduje się w bazach KRD. Dokonać tego możemy samodzielnie, za pośrednictwem Internetu. Wystarczy jedynie założyć konto na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Dłużników i tam odszukać informacje. Do zarejestrowania profilu będziemy potrzebować:

  • naszych danych osobowych (imię, nazwisko);
  • numeru telefonu;
  • aktywnego adresu mailowego;
  • kodu pocztowego wraz z miastem
  • numeru PESEL;

Numer PESEL będzie jednocześnie stanowił nasz późniejszy login do utworzonego konta. W celu dopełnienia procesu tworzenia profilu zostaniemy poproszeni o ustawienie hasła. Warto zadbać, by było ono silne, to znaczy by zawierało wielką literę, małą literę, cyfrę, znak specjalny i miało długość minimum 8 znaków. Po wypełnieniu wszelkich niezbędnych informacji i zaakceptowaniu warunków z sukcesem zakończymy rejestrację. Wówczas wystarczy jedynie ponownie się zalogować i wyszukać w bazach KRD nasze dane osobowe, w tym numeru PESEL. Jeśli zostaliśmy przez kogoś wpisani, powinniśmy widnieć w systemie.

Jak sprawdzić KRD za darmo?

Krajowy Rejestr Dłużników, jak wiele innych instytucji, udostępnia większość szczegółowych danych na nasz temat za dodatkową opłatą. Jeśli chcielibyśmy pobierać aktualny raport co miesiąc, wówczas musimy pogodzić się z kosztami. Istnieje jednak sposób, by sprawdzić dostępne na swój temat informacje bez zbędnych opłat. Każda osoba, która zarejestrowała konto na oficjalnej stronie KRD, ma prawo raz na pół roku za darmo pobrać pełen raport na swój temat. Znajdują się w nim wszelkie aktualne dane. W większości przypadków opcja półroczna jest zdecydowanie wystarczająca i warto z niej skorzystać.

Nawet jeśli nie posiadamy żadnych długów, warto zweryfikować swój raport chociażby po to, by sprawdzić, czy nie padliśmy ofiarą przestępstwa. Może się bowiem okazać, że ktoś posłużył się naszymi danymi, by zaciągnąć zobowiązanie w naszym imieniu, którego nie spłaca. Możemy również sprawdzić, czy któryś podmiot szukał nas w bazie i kiedy takie wyszukiwanie miało miejsce. Dzięki pobraniu raportu co 6 miesięcy możemy być spokojni i pewni swojej sytuacji finansowej. Jeśli jednak zależy nam na częstszej aktualizacji danych, musimy pogodzić się z dodatkowymi opłatami.

Czy warto sprawdzać siebie w KRD?

KRD jest niezwykle rozbudowaną bazą, a co za tym idzie – korzystają z niej rozmaite instytucje. Niekiedy z powodu choroby, roztargnienia czy licznych zobowiązań możemy zapomnieć o uiszczeniu jakiejś opłaty. Często zdarzają się również błędy związane z niepoprawnym czy nieaktualnym adresem zamieszkania, w związku z czym nie jesteśmy w stanie odebrać ponagleń. Efektem tych wszystkich nieporozumień może być wpisanie nas do bazy KRD pomimo braku świadomości posiadania długów.

Równie duże nieprzyjemności mogą nas czekać w przypadku kradzieży danych lub tożsamości. Dlatego regularne pobieranie raportu KRD powinno stać się naszym nawykiem. W ten sposób możemy uniknąć wielu nieporozumień i jeśli zajdzie taka konieczność, ubiegać się o usunięcie nas z listy dłużników. Raport to także świetna okazja, by zapoznać się ze swoją zdolnością kredytową np. przed złożeniem wniosków w bankach. Z pewnością warto jest raz na pół roku pobrać dane i upewnić się co do naszej sytuacji majątkowej.

Co oznacza wpis do KRD

Z baz KRD korzysta wiele instytucji, co oznacza, że bycie wpisanym na listę dłużników może znacząco uprzykrzyć nam życie. Każdy niespłacany lub nieregularnie spłacany dług sprawia, że stajemy się coraz mniej wiarygodni jako płatnicy. W efekcie – w zależności od zaległości – możemy mieć trudności z otrzymaniem kredytu, pożyczki czy nawet umowy abonamentowej na telefon lub Internet. Bazy KRD są przeglądanie w wielu branżach przed zawarciem umów z potencjalnymi klientami. Będzie nam również trudno uzyskać długoterminowe umowny np. z dostawcami energii, a co za tym idzie, oferty będą dla nas mniej korzystne finansowo. Obecność w bazie Krajowego Rejestru Dłużników to z pewnością ogromne utrapienie w codziennym życiu.

Jak mogę usunąć wpis do KRD?

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, który dokonał wpisu dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników, jest zobowiązany do aktualizacji informacji. Jeśli osoba zadłużona spłaci swój dług w całości, osoba, która ją zgłosiła do bazy, ma 14 dni na dokonanie zmian w systemie. Podobnie dzieje się, gdy rozpoczął się zwrot zadłużenia ­– każda spłata musi być udokumentowania w należytym terminie. W niektórych przypadkach długi ulegają przedawnieniu, o czym pisaliśmy w tekście „Czy długi się przedawniają?”. Wówczas także po stronie zgłaszającego leży obowiązek zaktualizowania informacji.

Zazwyczaj jednak, w przypadku, gdy rzeczywiście odpowiadamy za powstałe długi, jedynym sposobem, by zostać wpisanym z KRD jest uregulowanie należności. Osoby, które zostały wpisane do systemu przez pomyłkę lub powinny ubiegać się o wyjaśnienie sytuacji i niezwłoczne wypisanie z baz. Jeśli zaś padniemy ofiarą przestępstwa, nasze dane zostaną skradzione, w wyniku czego powstanie dług, należy podjąć działania. To sprawa do wyjaśnienia nie tylko z wierzycielem, ale także z organami ścigania.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *