Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny i jaką ma wysokość?
Zastanawiasz się, ile w 2022 wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Czym właściwie jest ta forma pomocy od państwa? W Polsce możemy liczyć na to, że obywatele pozostający w potrzebie nie zostaną pozostawieni samym sobie. Różne rodzaje zasiłków, zapomogi, czy dodatki są wypłacane zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i ośrodki pomocy społecznej. W dzisiejszym artykule postaramy się przekazać szereg najważniejszych informacji na temat zasiłku pielęgnacyjnego. Komu przysługuje? Jak o niego wnioskować? Jakie należy przygotować dokumenty i zaświadczenia, aby ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny? Zapraszamy do lektury.
Zasiłek pielęgnacyjny 2022
W ramach polityki socjalnej państwo wypłaca potrzebujący różne rodzaje świadczeń. Jest wśród nich zasiłek pielęgnacyjny. Jest uznawany za świadczenie opiekuńcze, a podstawą do wydania decyzji o przyznaniu dodatkowych środków finansowych w ramach zasiłku pielęgnacyjnego są przepisy Ustawy o świadczeniach rodzinnych. Celem zasiłku pielęgnacyjnego jest więc pokrycie niektórych kosztów (ich części) związanych z koniecznością sprawowania opieki nad inną osobą – przepisy wprost to opisują. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji, przepisy wskazują na to, kto to może być.
Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego?
Kilka grup osób jest uprawnionych do odebrania zasiłku pielęgnacyjnego:
- dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności
- osoby niepełnosprawne po ukończeniu 16 roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym
- osoby niepełnosprawne po ukończeniu 16 roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, jeżeli stali się niepełnosprawni przed ukończeniem 21. roku życia
- osoby posiadające II grupę inwalidzką(wydaną przez KRUS lub ZUS)
- seniorzy po ukończeniu 75 roku życia
Osoby należące do jednej z powyższych grup mogą więc liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Zamiast myśleć o pożyczce przez Internet, warto więc postarać się o przyznanie należnego świadczenia.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2022 roku
Ile wynosi kwota zasiłku pielęgnacyjnego w tym roku? Wysokość świadczenia nie zmieniła się już od czterech lat. To często fakt podnoszony w debacie publicznej. Dziś zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w kwocie 215,84 złotych miesięcznie. Według różnych doniesień kwota zasiłku pielęgnacyjnego może wzrosnąć w 2024 roku, choć nie ma w tej kwestii żadnych oficjalnych informacji. Niestety, to świadczenie nie podlega corocznej waloryzacji, nie jest więc automatycznie (z mocy przepisów) zwiększane. Władze oceniają wysokość zasiłku pielęgnacyjnego co trzy lata. Zrobiono to w 2021 roku, kiedy nie uznano, by zasadne było podniesienie kwoty obowiązującej od 2019 roku. A szkoda, osoby potrzebujące z pewnością doceniłyby choć niewielką podwyżkę kwoty zasiłku. Kolejna szansa na to będzie właśnie w 2024 roku. Biorąc pod uwagę rosnącą rosnące ceny i wzrastającą inflację, czy zwiększony koszt mieszkania, wiele osób liczy na solidna podwyżkę. Niestety, często nie jest możliwe odbieranie jednocześnie zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń.
Kiedy zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje?
Czasem dochodzi do odmowy wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego. Zdarza się tak wtedy, kiedy wnioskodawca lub jego rodzina korzystają już z innych form pomocy. Przykładami mogą być dodatek pielęgnacyjny, podobna pomoc otrzymywana z zagranicy. Ttakże w sytuacji przebywania osoby uprawnionej do pobierania zasiłku w domu pomocy społecznej, zakładzie poprawczym lub w areszcie.
Zasiłek pielęgnacyjny a świadczenie pielęgnacyjne
Poza zasiłkiem pielęgnacyjnym nasze przepisy wskazują też na możliwość pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Przeznacozne jest dla opiekunów i rodziców opiekujących się dziećmi i młodzieżą.
Największą różnicą jest to, że świadczenie pielęgnacyjne jest jedyną wypłatą dla opiekuna, który odbiera taki benefit. Zasiłek pielęgnacyjny może byc natomaist pobierany także pomimo wykonywania pracy zarobkowej.
Świadczenie pielęgnacyjne – komu przysługuje?
Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Jego odbiorcami są osoby, które rezygnują z możliwości pracy zawodowej (lub innego zajęcia, np. prowadzenia działalności) w celu objęcia opieką osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania. Mowa o dzieciach z niepełnosprawnością. Osoby sprawujące nad nimi opiekę, które mogą skorzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego to:
- rodzice (ojeiec, matka)
- opiekun dziecka
- rodzina zastępcza
- osoba spokrewniona sprawująca opiekę nad dzieckiem
- inne osoby, które są objęte obowiązkiem alimentacyjnym (w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)
Świadczenie pielęgnacyjne może byćodbierane przez opiekunów dzieci niepełnosprawnych wymagających sprawowania nad nimi opieki, jeśli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 roku życia (do ukończenia 25 lat w przypadku nauki)
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego
W porównaniu z wysokością zasiłku, świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest w znacznie wyższej kwocie. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 2119 złotych na miesiąc. W każdym roku jest waloryzowana.
Zasiłek pielęgnacyjny na dziecko – jak go uzyskać?
Osoby, którym świadczenie może przysługiwać, zapewne zastanawiają się teraz, jak uzyskać zasiłek pielęgnacyjny na dziecko? Odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta (w zależności od miejsca zamieszkania). Wzór wniosku o zasiłek pielęgnacyjny znajdziesz w odpowiednim urzędzie lub na stronie internetowej. Potrzebne jest też przedstawienie dowodu osobistego osoby, na którą chcesz otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Jednym z najważniejszych dokumentów, który jest niezbędny podczas wnioskowania jest orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności. Powinien na nim widnieć wyznaczony stopień niepełnosprawności lub oznaczenie grupy inwalidzkiej.
Opiekun prawny dziecka powinien posiadać też przy sobie upoważnienie. W przypadku dzieci do 16 lat wymagany jest skrócony odpis aktu urodzenia. Całość spraw możesz załatwić osobiście (w placówce Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta) oraz przez Internet. Wtedy skorzystaj z portalu internetowego Emp@tia.
Jak długo trzeba czekać na decyzję?
Okres oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie wniosku o zasiłek pielęgnacyjny to najczęściej około miesiąc. W niektórych przypadkach urzędnicy przeprowadzają dodatkowe postępowanie, co może wydłużyć proces. Warto wiedzieć, że od decyzji w sprawie złożónego wniosku możesz się także odwołać.
Zasiłek pielęgnacyjny a komornik
Czy komornik może zająć zasiłek pielęgnacyjny? Nie. Zasiłek ten należy do świadczeń opiekuńczych, a komornik nie ma prawnej możliwośći zajęcia ich. Zasiłek nie może być objęty egzekucją komorniczą – zarówno w egzekucji alimentacyjnej, jak i niealimentacyjnej.
Podsumowanie
Świadczenie pielęgnacyjne jest jedyną formą wynagrodzenia dla opiekuna niepełnosprawnego dziecka. Zasiłek pielęgnacyjny to natomiast dodatek przyznawany na opiekę nad dorosłymi osobami, w tym przysługuje osobom po ukończeniu 75 roku życia. Wysokość zasiłku zależy od ustaleń Rady Ministrów, która ustala ją co 3 lata. Obecnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego to 215,84 zł. Nie jest on waloryzowany z końcem roku, np. w oparciu o wskaźnik inflacji. Najbliższe ustalenie wysokości zasiłku zaplanowane jest na 2024 rok.
Aby wnoiskować o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego należy udać się do Urzędu Gminy (lub Urzędu Miasta). Poza wypełnionym wnioskiem należy przedstawić komplet dokumentów, wśród nich jest również orzeczenie niepełnosprawności.