Wniosek o wakacje kredytowe. Darmowy wzór do pobrania

0

Masz problemy z płynnością finansową i spłacaniem swoich rat kredytowych? Sprawdź jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe. We wpisie znajdziesz darmowy wzór do pobrania

Problemy ze spłatą zadłużenia nie oznaczają, że z góry jesteśmy skazani na komornika. Jeśli mamy kredyt, możemy przygotować wniosek o wakacje kredytowe. To zdecydowanie pomoże złapać nam finansowy oddech i uregulować bieżące płatności. Czym są wakacje kredytowe i kiedy warto skorzystać z tej opcji? Sprawdź – przygotowaliśmy też dla Ciebie darmowy wzór wniosku o wakacje kredytowe!

Wakacje kredytowe – co to jest?

Pod hasłem „wakacje kredytowe” kryje się pewne uproszczenie bazujące na pozytywnych skojarzeniach. Tutaj hasło „wakacje” nawiązuje do beztroskiego odpoczynku od codziennych obowiązków. Młodzieży i dzieciom wakacje kojarzą się z trzema miesiącami przerwy – częścią czerwca, lipcem i sierpniem. Wakacje kredytowe są zatem okresem karencyjnym, czyli przerwy w spłacie zobowiązań, na który wyraża zgodę nasz kredytodawca. Jest to istotne założenie – nie można bowiem samowolnie zaprzestać spłaty rat i stwierdzić, że jest się na wakacjach kredytowych.

Wakacje kredytowe to okres od 1 do 3 miesięcy, zazwyczaj ustalanych przez kredytobiorcę podczas składania wniosku. Wiele banków reklamuje swoje oferty „kredytu, który zaczniesz spłacać po trzech miesiącach” – tak w uproszczeniu działa omawiana usługa. Co więcej, niektóre oferty już w trakcie wypełniania wniosku o kredyt gotówkowy umożliwiają automatyczne uruchomienie wakacji kredytowych. Jeśli nie zdecydujemy się na tę opcję na początku zobowiązania, zawsze możemy sporządzić wniosek o wakacje kredytowe.

Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji kredytowych?

Każdy bank indywidualnie definiuje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, jak również warunki do takiego kroku. Oczywistą kwestią jest posiadanie kredytu dokładnie w tym banku, w którym chcemy skorzystać z wakacji. Nie możemy udać się np. do banku Millennium z wnioskiem, gdy kredyt posiadamy w Santander Bank Polska. Kolejną kwestią jest zgodność produktu – jeśli propozycję otrzymaliśmy dla kredytu gotówkowego, to nie możemy wnioskować o wakacje dla kredytu samochodowego. Konieczne jest też terminowe regulowanie zobowiązania – nie można wnioskować o wakacje kredytowe dla produktu, z którego płatnością się spóźniamy.

Wakacje kredytowe wiążą się z obowiązkiem złożenia stosownego wniosku, który możecie pobrać na naszej stronie. Uzupełnijcie prawidłowo formularz i kilkukrotnie upewnijcie się, że nigdzie nie popełniliście pomyłki. Literówki i tzw. czeskie błędy (np. Agniezska Kwoalska zamiast Agnieszka Kowalska) mogą spowodować automatyczne odrzucenie wniosku z uwagi na błędy formalne. Pamiętajcie też, że wakacje kredytowe nie oznaczają całkowitego zawieszenia płatności związanych z kredytem. To tylko odroczenie spłaty raty kapitałowej – rata odsetkowa (stanowiąca od kilku do kilkunastu procent całej raty) wciąż musi być uregulowana.

Czy mogę skorzystać z wakacji kredytowych przy pożyczce?

Jak sama nazwa wskazuje, „wakacje kredytowe” to usługa dedykowana kredytom, których udzielać mogą wyłącznie banki. Wskazuje na to Prawo bankowe, które niejako „zarezerwowało” ten produkt do dyspozycji instytucji takich jak Pekao, mBank czy ING. Pojawia się jednak pytanie – czy jeśli posiadam pożyczkę gotówkową udzieloną przez bank, to czy mogę skorzystać z wakacji kredytowych? Odpowiedź brzmi: tak, o ile Twój bank przewiduje taką możliwość. Pamiętajmy, że kredytodawca (a w tym wypadku pożyczkodawca) nie zawsze musi się zgadzać na wakacje kredytowe.

Pamiętajmy, że pożyczek mogą udzielać nie tylko banki i szeroko rozumiany sektor pozabankowy. Takie kompetencje posiada tak naprawdę każda osoba prywatna oraz firma, wliczając w to Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Czy zatem w sektorze pozabankowym mogę ubiegać się o wakacje kredytowe? Tutaj również mamy odpowiedź twierdzącą – wiele firm pożyczkowych oferuje późniejszą spłatę. Ze względu jednak na to, iż mówimy o pożyczce, a nie o kredycie, nazwa takiej karencji się zmienia. Zamiast „wakacji kredytowych” spotkamy takie określenia, jak „odroczona spłata” czy „spłata w późniejszym terminie” – nie pojawi się pochodna słowa „kredyt”.

Kiedy warto zdecydować się na wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to produkt niezwykle przydatny, ale z jego dobrodziejstw nie należy korzystać. Poniekąd pokazujemy wtedy, że chcemy czasowo zawiesić spłatę zobowiązania (co oczywiście nie oznacza, że mamy problemy w uregulowaniu kredytu). Banki bardzo często stosują politykę „zamrażania zdolności kredytowej” – nie udzielają nowego zobowiązania dopóki trwają wakacje kredytowe. Sam fakt odroczenia płatności może zostać odnotowany w BIK, co dodatkowo obniży naszą zdolność kredytową. Warto korzystać z tego produktu rozważnie, tylko wtedy, gdy faktycznie złapaliśmy „finansową zadyszkę”. Wakacje kredytowe idealnie sprawdzą się w następujących sytuacjach:

  • Długotrwałe chorobowe sprawi, że tymczasowo zmniejszy się nasz dochód (wypłacane wówczas mamy 80% zamiast 100%);
  • Zbliża się nieprzewidziany wydatek, który musimy sfinansować, np. remont mieszkania, naprawa samochodu, konieczność pokrycia leczenia;
  • Pracodawca spóźnia się z wynagrodzeniem, ale w perspektywie 1,5 do 2 miesięcy otrzymamy zaległe i bieżące wypłaty;
  • Chcemy pozwolić sobie na przyjemności nie tracąc płynności finansowej, np. wykupienie wycieczki zagranicznej, zakup gadżetu elektronicznego;
  • Pracodawca rozwiązuje z nami umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną i na czas bezrobocia chcemy wstrzymać spłatę zobowiązań;
  • Sytuacja losowa sprawiła, że przez kilka miesięcy mamy wybór: albo normalnie funkcjonować, albo terminowo spłacać kredyty;

Podsumowując, wakacje kredytowe to remedium na tymczasowe zatory płatnicze lub podtrzymanie płynności finansowej. Nie jest to jednak metoda, by uniknąć płacenia rat lub – co gorsza – rozwiązać problem braku możliwości spłaty zadłużenia.

Wakacje kredytowe – sprawdź nasz bezpłatny wzór do pobrania!

Wiesz już, czym są wakacje kredytowe i kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania. Masz też świadomość, jakie zalety i wady niesie ze sobą taka forma udogodnienia. Jeśli jesteś przekonany co do swojej decyzji, przyda Ci się nasz darmowy wzór do pobrania. Wzór wniosku obejmuje wszystko, czego będziesz potrzebować do załatwienia formalności w banku. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki wymagane elementy i upewnić się, że nigdzie nie ma błędów. Plik jest dostępny w formacie PDF, dzięki czemu otworzysz go zarówno na sprzęcie z systemem Microsoft, jak i macOS. Pomyliłeś się lub wprowadziłeś nieprawidłowe informacje? Nic nie szkodzi – ponownie wydrukuj nasz bezpłatny wzór wniosku o wakacje kredytowe!

5/5 - (Ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *