Ulga termomodernizacyjna 2022 – jak z niej skorzystać?

0

Rozliczając się z podatku PIT, możemy liczyć na rozmaite ulgi oraz obniżki zmniejszające kwotę należności. Fiskus przewidział także ulgę termomodernizacyjną, czyli specjalne rozwiązanie dla osób inwestujących w ochronę środowiska. Ci, którzy decydują się na ocieplenie domu, wymianę pieca lub zakup wydajniejszego kotła grzewczego, mogą liczyć na znaczny zwrot środków.

Ulga termomodernizacyjna – co to jest?

Problemy z postępującą degradacją środowiska naturalnego wymusiła na rządzących uruchomienie programów ochronnych. Poza surowymi sankcjami, takimi jak penalizacja tzw. „kopciuchów” czy paleniem śmieciami, znalazły się także zachęty. W ramach walki z coraz bardziej zamieszczonym w kraju powietrzem powstają specjalne akcje promocyjne. Jedną z nich jest właśnie tzw. ulga termomodernizacyjna. To kolejny rządowy projekt, którego celem jest zachęcenie obywateli do modernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ustawodawca przewidział możliwość zmniejszenia podatku od dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym poprzez wydatki poniesione na realizację tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ulga ta dostępna jest wyłącznie dla podatników posiadających już ukończone i odebrane budynki. Z programu nie mogą skorzystać osoby, które są jeszcze w trakcie budowy domu.

Od kiedy możliwa jest ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi skorzystać mogą osoby, które są już w trakcie prac termomodernizacyjnych od 1 styczna 2019 roku. Koszty – oczywiście udokumentowane fakturami lub umowami – mogą być rozliczane dopiero od tego dnia. Nie oznacza to jednak, że osoby, które rozpoczęły remonty wcześniej, nie mogą skorzystać z projektu. Jedynie nie zostaną im zwrócone koszty, jakie ponieśli przed początkiem 2019 roku. Należy jednak uważać, ponieważ warunkiem skorzystania z ulgi jest ukończenie prac modernizacyjnych w okresie do 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. W związku z tym, jeśli zdecydujesz się na rozliczanie ulgi od 2019 roku musisz zakończyć prace przed końcem aktualnego roku podatkowego. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, podatnik nie będzie mógł ubiegać się o dalszy zwrot. Co więcej, podatnik zostanie wezwany do zwrotu dotychczas pobranych środków w ramach ulgi.

Co można odliczyć na podstawie ulgi termomodernizacyjnej?

W ustawie wyraźnie przewidziane są cztery rodzaje przedsięwzięć termomodernizacyjnych, na podstawie których można ubiegać się o ulgę. Są to działania:

  • Mające na celu ograniczenie zapotrzebowania budynku mieszkalnego na energię służącą do ogrzewania obiektu lub/i podgrzewania wody;
  • Związane z zainstalowaniem nowego przyłącza technicznego do centralnego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, efektem czego miałoby być zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynku;
  • Wprowadzające w obiekcie mieszkalnym ulepszenia zapewniające zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także zasilających je lokalnych źródłach ciepła;
  • Zmianę dotychczasowego źródła energii (całkowitą lub częściową) na źródło odnawialne lub wykonanie wysokosprawnej kogeneracji (proces jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej).

Ulga termomodernizacyjna a wymiana „kopciuchów”

Ulgę termomodernizacyjną również możemy odliczyć od kosztów związanych z wymianą tzw. kopciuchów, czyli kotłów o dużej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Nowoczesny piec pozwala nam nie tylko ograniczyć produkowane zanieczyszczenie, ale także sprawia, że ogrzewanie jest wydajniejsze. Wraz z efektywnością pieca zmniejsza się zapotrzebowanie na ilość energii potrzebną do ogrzewania. Tym samym prace remontowe spełniają warunek ulgi termomodernizacyjnej, pomagają też zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Jest to dobra opcja dla osób, które mają przeznaczone na ten cel fundusze i mogą poczekać na zwrot pieniędzy z programu. Jak najbardziej możemy przedstawić fiskusowi fakturę za wymianę kopciucha i na tej podstawie oczekiwać ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika

Dobra wiadomość dla osób, które chcą uniezależnić się od elektrowni: panele fotowoltaiczne wraz z osprzętem również zaliczają się do ulgi termomodernizacyjnej. Skorzystać z niej można nie tylko na sam sprzęt, taki jak panele czy kolektory, ale również na montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takim – podobnie jak przy modernizacji pieców grzewczych – także ograniczamy produkowane przez nasze gospodarstwo domowe zanieczyszczenia. Ponadto, budynek przy wystarczającej ilości słońca może stać się samowystarczalny, uniezależniając się od lokalnej elektrowni. W efekcie czego nie będzie potrzeby korzystania z płatnej energii elektrycznej – a to oznacza oszczędności na rachunkach. Dodatkową korzyścią z inwestycji jest możliwa nadprodukcja energii, którą można odsprzedawać do sieci energetycznej. Tym sposobem nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na rachunkach za prąd, ale też zarobimy nieco pieniędzy. Przyłożymy także rękę do ochrony środowiska – oddając innym energię pochodzącą z ekologicznego źródła.

Ulga termomodernizacyjna a nowe domy

Ulga termomodernizacyjna nie jest dostępna dla podatników, którzy dopiero są w trakcie budowania domu jednorodzinnego. Aby móc skorzystać z ulgi, należy przeprowadzić termomodernizację budynku, którego budowa została zakończona. Poprzez zakończenie budowy ustawodawca rozumie pomyślnie zakończony odbiór przez inspektora budowlanego i oddanie domu do użytku. Najlepiej więc skorzystać z innych państwowych programów, które przewidują specjalne korzyści i pomoce dla osób planujących budowę. Warto też spojrzeć na całość od tej strony – nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z termomodernizacją. Zarówno budynek, jak i jego instalacje energetyczne są już gotowe, by oszczędzać nasze pieniądze i chronić środowisko.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze

Zastanawiasz się, co jest bardziej opłacalne: ulga termomodernizacyjna czy program Czyste Powietrze? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości: te dwa rządowe programy nie wykluczają się. Jeśli podatnik spełnia określone w nich warunki ma prawo do skorzystania z obu programów. Należy jednak zauważyć znaczące różnice pomiędzy tymi dwoma zachętami rządowymi. Ulga termomodernizacyjna przeznaczona jest dla tych obywateli, którzy mają fundusze na przeprowadzenie całej inwestycji. Rozpoczynają oni prace termomodernizacyjne na własną rękę, a następnie ubiegają się o zwrot części kosztów – mowa więc o finansowaniu wstecznym.

Program Czyste Powietrze natomiast przewiduje specjalne dofinansowania, dzięki którym uzyskujemy środki na inwestycję. Uzyskane dofinansowanie możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na dokładnie wskazany i opisany przez nas cel. Jeśli decydujesz się na kompleksową termomodernizację domu, najlepiej rozpocznij od zapoznania się z programem Czyste Powietrze. Dowiedz się, na jaki cel możesz uzyskać dodatkowe środki, rozpisz planowane działania i zrób listę zakupów. Pozostałe prace remontowe (w miarę możliwości) najlepiej podpiąć do ulgi i uzyskać na nie zwrot.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Odliczanie ulgi można przeprowadzać nawet przez 6 lat od odliczenia pierwszego wydatku termomodernizacyjnego. Ulgę rozliczamy w ramach corocznego składania zeznania podatkowego. Aby prawidłowo rozliczyć ulgę termomodernizacyjną, wystarczy wykonać dwa proste kroki. W pierwszej kolejności należy zebrać i podliczyć wszelkie udokumentowane koszty poniesione w ramach termomodernizacji. Zarówno umowy cywilnoprawne, jak i faktury potwierdzające zakupy będą zaliczone do programu. Tak przygotowaną dokumentację najlepiej zgromadzić w jednym miejscu – segregatorze, teczce czy dossier. Następnie przystępujemy do wypełnienia stosownych druków urzędowych, które zaniesiemy do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego. Odliczenia dokonujemy w zeznaniu podatkowym uzupełniając PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28 i uwzględniając w nich wydatki.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna i jakie są limity odliczeń?

Kwota odliczenia ulgi nie może wynosić więcej niż 53.000 złotych na jednego podatnika. Suma ta przyznawana jest niezależnie od liczny inwestycji i budynków, które są w jego posiadaniu. Ubiegać się o ulgę ma jednak każdy właściciel budynku, co jest bardzo ważnym zapisem podatkowym. Jeśli dom jednorodzinny ma dwoje właścicieli, wówczas każdy z nich może ubiegać się o zwrot kosztów do 53.000 złotych. Łącznie daje to kwotę aż 106.000 złotych w kontekście całej inwestycji. Limity odliczeń zależne są także od dochodów podatnika. Jeśli odliczona kwota nie znajduje w nich pokrycia, wówczas można rozliczyć koszty w kolejnych latach. Podatnik ma na to aż 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Należy jednak pamiętać, że same prace remontowe muszą być zakończone do 3 lat od roku podatkowego pierwszego wydatku. Upraszczając: mamy 3 lata na zakończenie inwestycji, ale aż 6 lat na wnioskowanie o zwrot poniesionych kosztów.

Ulga termomodernizacyjna – kiedy nie przysługuje?

Ulga termomodernizacyjna nie przysługuje właścicielom budynków, które są w trakcie budowy. Skorzystać z niej nie mogą też osoby, które zakończyły pracę przed 1 stycznia 2019 roku. Decydującą datą w przypadku rozliczania ulgi jest ta wystawiona na fakturze za wykonane prace czy materiały. W związku z czym nawet jeśli prace termomodernizacyjne trwały po początku 2019, ale rachunki za nie wystawione są z datą wcześniejszą, nie masz prawa ubiegać się o to dofinansowanie. Jak już wcześniej podkreślaliśmy – szalenie ważne jest dochowanie trzyletniego terminu przeprowadzenia inwestycji termomodernizacyjnej. Przekroczenie go spowoduje, że konieczne będzie zwrócenie dotychczas pobranych środków w ramach ulgi.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *