Prawdopodobnie każdy spotkał się wielokrotnie z terminem rat 0%. Czy oznacza to, że bank lub instytucja finansowa oferuje swoje usługi zupełnie za darmo? Na czym polegają zakupy na raty zero procent? Czy warto skorzystać z tej opcji, kiedy sklep daje taką możliwość? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, a także wskażemy na to, kiedy raty 0% są rzeczywiście opłacalne, a kiedy są po prostu próbą przyciągnięcia klientów do sklepu i zachęcenia ich do zakupu.
Wiele sklepów zachęca do zakupów ratalnych. Wielu klientów bardzo chętnie wybiera ten rodzaj finansowania swoich potrzeb zakupowych. Zwykle oznacza znacznie mniejsze obciążenie dla portfela i domowego budżetu. Wiedząc o tym, że konsumenci dużo chętniej kupują produkty na raty, sprzedawcy często decydują się na ofertę darmowych rat 0%, której koszt (opłata dla banku, marża, itp.) ponoszą wszyscy kupujący w danym sklepie. Niektóre sklepy uwzględniają koszt obsługi systemu ratalnego w standardowej cenie produktu. Oznacza to, że nawet kupując dany artykuł za gotówkę, poniesiemy dodatkowe koszty związane z możliwością skorzystania z rat 0%.
Z tego względu zawsze warto porównać ceny w kilku miejscach. Często okazuje się, że w innym sklepie cena zakupu towaru lub usługi jest niższa. Nawet finansując ją z pożyczki udzielonej w banku lub poprzez oprocentowany kredyt, miesięczna rata może okazać się korzystniejsza, niż w ratach 0%.
Niekiedy jednak to sprzedawca ponosi koszt rat 0%, a jest to spowodowane chęcią reklamowania swoich produktów i przyciągnięcia wielu produktów. Pozwala to na zwiększenie sprzedaży kosztem nieco mniejszej jednostkowej marży sprzedawcy lub sklepu.
Czym właściwie jest raa? To forma spłaty długu, czyli pożyczonej kwoty (lub równowartości kosztu zakupu danego produktu/usługi). Kwota długu jest podzielona na pewną liczbę rat, zwykle mają równą lub malejącą wysokość. Koszt długu oznacza zarówno samą wartość zakupu lub udzielonego kredytu, jak i sumę wszystkich dodatkowych opłat, oprocentowania, marży za udzielenie pożyczki, itp. Wszystkie opłaty zwiększające kwotę długu określa wartość RRSO.
Realna roczna stopa oprocentowania określa właśnie, jaką część pożyczonej kwoty(w przypadku zakupów na raty jest to wartość produktu) stanowią opłaty. Wartość RRSO wyrażona jest w procentach w ujęciu rocznym.RRSO równe 0% oznacza, że suma rat równa się wartości kwoty udzielonego kredytu. Wtedy mówimy właśnie o ratach zero procent. Oczywiście 0% oznacza najmniejsze możliwe oprocentowanie, odsetki i brak marży przy udzieleniu kredytu lub pożyczki na zakup ratalny.
Spłata w formie rat występuje zarówno w przypadku kredytów gotówkowych, pożyczek ratalnych, jak i zakupów na raty. Jeżeli przedmiot o wartości 1000 złotych kupimy na dziesięć rat zero procent, każda z nich będzie wynosiła 100 złotych. Warto natomiast pamiętać, że sam zakup na raty 0% wymaga wypełnienia wniosku, sprawdzenia zdolności kredytowej, a czasem także przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu. Warto więc rozważyć tę formę raczej w przypadku droższych zakupów,. Wielu klientów decyduje się na taki sposób finansowania zakupów sprzętu RTV i AGD, elektroniki, komputerów, czy smartfonów, choć raty zero są dostępne także w innych sklepach.
Aby zobaczyć aktualną ofertę kredytową, zachęcamy do skorzystania z naszego rankingu kredytów gotówkowych.
Kredyt gotówkowy lub pożyczka ratalna są powszechnie znanymi instrumentami finansowymi. Są dostępne niemal we wszystkich bankach, a także pozabankowych instytucjach finansowych. Raty 0% w zasadzie nie różnią się od kredytu lub pożyczki.
Spłata kapitału (kwoty kredytu lub wartości kupionego w ramach zakupów ratalnych towaru) rozłożona jest na ustaloną liczbę rat, czasem jest to bardzo długi okres – 50 rat 0% jest ofertą, którą często widzimy przecież na bilbordach.
Różnicą między ratami zero procent, a innymi rodzajami pożyczek ratalnych jest wysokość oprocentowania. RRSO wynosi bowiem w tym przypadku 0%. Dla kredytobiorcy oznacza to więc, że w ratach zapłaci tylko równowartość otrzymanej kwoty.
Dlaczego instytucje finansowe i banki decydują się na przyznanie kredytu lub pożyczki z ratami z zerowym oprocentowaniem? Zwykle jest to rodzaj promocji, która ma przyciągnąć do nich nowych klientów. Badania dowodzą, że po skorzystaniu z pewnej usługi, wiele lat ponownie skorzysta z oferty danej instytucji, nawet kiedy raty nie będą już z zerowym oprocentowaniem.
W wielu przypadkach koszty kredytu/pożyczki (przy zakupach ratalnych) ponosi sprzedawca – sklep lub inny podmiot. Możliwość zakupu ratalnego oprocentowanego z RRSO 0% pojawia się, gdy sklepowi brakuje klientów lub gdy chce szybko sprzedać sporą ilość towaru.
Niezależnie od tego, czy raty 0% są sposobem na zakup towaru, czy pozyskanie dodatkowej gotówki, aby z nich skorzystać trzeba spełnić pewne formalności. zwykle nie różnią się od tych, które należy wypełnić w przypadku zwykłego wniosku kredytowego.
Podobnie do ofert pożyczek na raty, w przypadku zakupów ratalnych oferta 0% może być dostępna jedynie dla niektórych klientów. Czasem pojawia się także ograniczenie kwotowe dla tej oferty.
Niektóre instytucje finansowe reklamują swoje produkty jako te z oprocentowaniem 0%. Nie zawsze oznacza to, że realna roczna stopa oprocentowania wynosi 0%. W skład opłat związanych z każdym kredytem, czy pożyczką wchodzi bowiem także marża za udzielenie kredytu, prowizja banku, a czasami kredytobiorca musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie kredytu. W niektórych sytuacjach suma tych opłat może być równa, a nawet większa od standardowego oprocentowania kredytu. Oznacza to, że kredyt reklamowany jako 0% wiąże się z takimi opłatami, jak w przypadku standardowych kredytów.
Jak sprawdzić, czy dana usługa to “prawdziwe” raty 0%? Zawsze warto zapytać o RRSO. Ten parametr wskazuje bowiem na sumę wszystkich opłat związanych z kredytem lub pożyczką.
Raty 0% są bardzo ciekawą opcję, która pozwoli w korzystny sposób sfinansować zakup różnych przedmiotów. Tak, jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, niektóre sklepy mają jednak wyższe ceny, czym rekompensują sobie brak opłat pobieranych przy sprzedaży ratalnej. Z tego względu można rozważyć więc inny sposób dokonania zakupu.
Jeżeli znajdziemy identyczny produkt w innym sklepie, który jest dostępny w niższej cenie, a chcemy sfinansować go inaczej niż płacąc za całość, warto rozważyć darmowe pożyczki. Niektóre instytucje finansowe posiadają je w swojej ofercie. To forma promocji ich usług dla nowych klientów. Zwykłe darmowe pożyczki ratalne i darmowe chwilówki pozwalają jedynie na pożyczenie niezbyt dużej kwoty. W wielu przypadkach może się jednak okazać wystarczająca do sfinalizowania naszego zakupu.
Właściwie wszystkie sklepy mogą posiadać opcję zakupów na raty zero procent. W zależności od rozmiarów samego sklepu albo posiada on własne usługi finansowe (np. duże sieci, elektromarkety, duże sklepy budowlane), przy których współpracują z instytucjami finansowymi. Mniejsze sklepy współpracują natomiast z różnymi bankami, które też mogą oferować możliwość zakupów ratalnych, także z ratami zero procent.
Szczególnie w branży e-commerce często spotkamy się z możliwością zakupu ratalnego. Duże platformy sprzedażowe, jak Zalando, Allegro i inne, posiadają bardzo korzystne formy finansowania. Zawsze warto jednak porównać je z ofertą banków. Wielu klientów trafiło na korzystniejsze oferty, gdy sprawdziło naszą porównywarkę banków. Nierzadko można w niej znaleźć bardzo korzystne oferty, lepsze od tych dostępnych w sklepach online.
Raty 0% prawdopodobnie nie będą dostępne dla osób zadłużonych. W tym przypadku nie trzeba jednak rezygnować z zakupów. Można bowiem sprawdzić nasze zestawienie pożyczek dla zadłużonych, które pozwolą sfinansować niejeden zakup.
Kuba
Raty 0% to niezła okazja, wystarczy dobrze poszukać i można zrobić zakupy bez wydawania oszczędności ;)))