W chwili rosnących cen energii i paliwa niezbędnych do ogrzewania mieszkań i domów, dodatek na zakup węgla niejednokrotnie okazuje się zbawienny. Wsparcie wynosi kilka tysięcy złotych, niestety część osób składających wnioski spotykana się z decyzją odmowną. Skąd wynika odmowa przyznania dodatku węglowego? Dziś przybliżymy nieco ten problem, a także podpowiemy, jak napisać odwołanie od odmowy dodatku węglowego. Poza szczegółową instrukcją dostaniesz też darmowy wzór odwołania od odmowy przyznania dodatku na zakup węgla. Podpowiemy też, na co zwrócić uwagę i jakie formalności należy spełnić, aby nie mieć problemu z otrzymaniem wypłaty środków. Na wszelkie dodatkowe pytania, które mogą się pojawić, postaramy się odpowiedzieć w komentarzach. Zapraszamy do lektury.
Zastanawiasz się, dlaczego węgiel jest dziś aż tak drogi? Galopująca inflacja skutki pandemii, czy tocząca się tuż za naszą granicą wojna w Ukrainie sprawiają, że ceny wielu towarów wzrosły. Niestety, są wśród nich także paliwa – zarówno do napędzania samochodów, jak i używane do ogrzewania naszych mieszkań, domów i firm. Pewnym ratunkiem może tu być jednak dodatek węglowy. Rządowe wsparcie wynoszące aż 3.000 złotych jest jednym z kilku rodzajów zapomogi na zakup energii lub paliwa. W zależności od rodzaju posiadanego ogrzewania, czy sposobu zasilania pieca. Mamy więc między innymi dodatek na zakup węgla, dodatek na kupno drewna kawałkowego, dodatek na zakup gazu, czy dofinansowanie do kosztów energii elektrycznej.
Każda z powyższych form pomocy wymaga jednak spełnienia pewnych wymogów – to prawdopodobnie tu leży problem. W przypadku niespełnienia wymagań dodatku węglowego możemy się spotkać z odmową przyznania dodatku na węgiel.
Na starcy sprawdźmy jednak, co to jest dodatek węglowy.Komu przysługuje dodatek na węgiel? Czy taka forma pomocy jest jednorazowa, czy można kilkakrotnie korzystać z dodatku węglowego? Co, jeśli pod danym adresem mieszka wiele osób lub zainstalowanych jest więcej źródeł ogrzewania?
Wysokość dodatku węglowego to 3.000 złotych. Dodatek na zakup węgla jest jednorazowy i przysługuje dla konkretnego adresu. Trzy tysiące złotych na zakup węgla być może nie zrekompensuje sporych wzrostów cen zakupu węgla, z pewnością jest to jednak bardzo duża pomoc, z której warto skorzystać.
Komu należy się dodatek węglowy w 2022 i 2023 roku? Dodatek na zakup węgla na opał jest jednorazowy i przyznawany dla konkretnego adresu zamieszkania, niezależnie od liczby mieszkańców. Nawet większa liczba rodzin mieszkających pod jednym adresem nie spowoduje, że można wielokrotnie otrzymać dodatek. Kluczowe jest też wcześniejsze złożenie deklaracji – w niej wpisujemy węgiel jako paliwo do źródła ogrzewania w gospodarstwie domowym. Należy to zrobić wysyłając deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Deklaracja do CEEB może zawierać tylko jedno (główne) źródło ciepła:
Dotacje i dofinansowania do zakupu paliwa są dostępne dla różnych źródeł ciepła – ich wysokość może być jednak różna. Każdorazowo ważne jest natomiast, że możemy złożyć wniosek o dodatek węglowy jeśli piec na węgiel wpisaliśmy w deklaracji CEEB jako główne źródło ciepła w domu. Dodatek jest dostępny dla adresów gospodarstw domowych, które otrzymała już jakiś rodzaj dodatku do źródła ciepła. Analogicznie należy rozumieć także inne dodatki – są dostępne tylko dla mieszkańców/właścicieli mieszkań i domów, którzy wypełnili wcześniej deklarację CEEB i wpisali dany rodzaj ogrzewania.
Dodatek węglowy możemy natomiast otrzymać w przypadku ogrzewania piecem na węgiel i innymi urządzeniami grzewczymi. Ważne jest, by były zasilane węglem. Może być to kuchnia węglowa, koza, piec kaflowy, czy inne rodzaje źródeł ogrzewania zasilanych węglem.
Przepisy dotyczące dofinansowania zakupu węgla (dodatek węglowy 2022) zostały tak skonstruowane, aby składanie wniosku było jak najprostsze. Powód jest prosty, dla wielu osób otrzymanie dodatku jest kluczowe dla zapewnienia sobie ciepła, gdy temperatura spadnie do niskich wartości. Zamiast korzystać z pożyczek online, czy ograniczać inne wydatki, powinni więc móc dość łatwo wypełnić wniosek i skorzystać z dodatku węglowego. Jest on powszechny – przeznaczony dla szerokiego grona właścicieli i mieszkańców gospodarstw domowych.
Jeszcze przed złożeniem wniosku o dodatek węglowy, osoba ubiegająca się o niego powinna natomiast wypełnić deklarację źródła ciepła (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków). Brak wpisu do CEEB jest jednym z najczęstszych powodów odmowy przyznania dodatku węglowego. Po złożeniu wniosku Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie go i wypłatę środków. Warto natomiast pamiętać o tym, że termin na składanie wniosków o dodatek węglowy upływa 30 listopada 2022 roku. Czas na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków już upłynął. Taka możliwość była do 11 sierpnia 2022 roku.
Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska znajdziesz wniosek – formularz o dodatek na zakup węgla 2022. Wystarczy go pobrać, uzupełnić wszystkie pola i podpisać. Wypełniony wniosek o dodatek węglowy przekazujemy do Urzędu Gminy na trzy sposoby:
Warto zaznaczyć, że w niektórych Gminach to ośrodki pomocy społecznej zajmują się przyjmowaniem wniosków o dodatek węglowy. Aktualne informacje znajdziesz na stronie internetowej odpowiedniego Urzędu Gminy.
W trakcie, kiedy Polacy mogli już wnioskować o przyznanie dodatku węglowego, ustawodawca znalazł kilka luk w przepisach. Niektórzy wnioskodawcy próbowali kilkakrotnie otrzymać dodatek na zakup węgla lub innego rodzaju opału. Od 20 września 2022 roku przepisy nieco się zmieniły, a Urzędy Gminy otrzymały dodatkowe możliwości kontroli wniosków o dodatki węglowe.
Jakie uprawnienia otrzymały Gminy? Teraz dokumenty mogą zostać dokładnie zweryfikowane. W wypadku wątpliwości co do wpisanych w formularzu informacji, urzędnik ma prawo poprosić wnioskodawcę o sprecyzowanie swojego wniosku. Również burmistrzowie i prezydenci otrzymali dodatkowe możliwości. Po 20 września mogą wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Może to pomóc w rozwianiu wątpliwości, na przykład faktu używania posiadania konkretnego rodzaju pieca, który został wpisany do deklaracji.
Formularz – wniosku o dodatek węglowy zawiera pytania o mieszkańców gospodarstwa domowego. Należy podać numery PESEL, imiona, nazwiska mieszkańców gospodarstwa domowego pod konkretnym adresem. Jak się okazuje, często informacje te nie pokrywają się z tymi podanymi w deklaracji dotyczącej wywozu śmieci. Wiele osób wpisywało bowiem mniejszą liczbę mieszkańców, aby zapłacić mniej za wywóz śmieci.
Teraz może to być powodem odmowy wypłacenia dodatku węglowego. W takiej sytuacji odwołanie się od odmowy dodatku węglowego może być nieskuteczne, a nawet od osoby zaniżając liczbę mieszkańców gospodarstwa domowego mogą zostać wyciągnięte dodatkowe konsekwencje w postaci kary i konieczności uregulowania należności.
Jakie są najczęstsze błędy w formularzu skutkujące odmową przyznania dodatku węglowego? Przede wszystkim częstym problemem jest brak wpisu źródła ogrzewania do CEEB lub zrobienie tego po terminie (po 11 sierpnia 2022 roku). Błędem jest też złożenie kilku wniosków o dodatek węglowy na ten sam adres.
Jeżeli wskutek jakichś nieścisłości urzędnicy zażądali przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w celu sprawdzenia rodzaju źródła ciepła w danym gospodarstwie, wnioskodawca nie musi się na to zgodzić. Brak zgody na wywiad będzie natomiast prawdopodobnie skutkował odmową przyznania dodatku węglowego.
Jakiś czas temu w Polsce pojawiła się też możliwość kupna węgla po gwarantowanej cenie (996,60 zł za tonę węgla). Osoby, które z tego skorzystały nie będą mogły otrzymać dopłaty – dodatku węglowego. Także w tym przypadku odwołanie się od odmowy dodatku węglowego będzie nieskuteczne, o czym wprost mówią polskie przepisy.
Dla wnioskodawcy najlepszą sytuacją jest jednak inny popularny błąd – nieprawidłowo wypełniony formularz o dodatek węglowy. W takiej sytuacji prawdopodobnie Urząd Gminy wezwie wnioskodawcę do poprawienia błędów. Zwykle masz 14 dni na uzupełnienie ewentualnych braków lub poprawienie błędnych danych i informacji.
Jak widać, lista możliwych przyczyn odmowy dodatku węglowego jest dość długa i zawiera zróżnicowane powody. Nie w każdym razie odwołanie od odmowy dodatku na węgiel będzie skuteczne, choć to nic nie kosztuje i warto postarać się o te dodatkowe środki.
Powtarzające się powody odmowy dodatku na zakup węgla w 2022 to:
Oczywiście, być może zdarzają się także inne przyczyny odmowy przyznania dodatku węglowego. Te wymienione powyżej są jednak najczęstszymi powodami.
W rozumieniu polskich przepisów, Urząd Gminy nie wydaje decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania dodatku węglowego. Odbywa się to w formie “informacji”. Z tego względu samo odwołanie nie przebiega w taki sposób, jak w przypadku “standardowych” decyzji urzędowej. Nie mamy możliwości podważenia decyzji, gdyż… informacja z Urzędu Gminy nie jest decyzją. W przepisach polskiego prawa nie ma żadnej instrukcji, czy danych na temat tego, jak obywatel może nie zgodzić się z informacją wydaną przez Urząd.
Jednym z rozwiązań tej nietypowej sytuacji może być próba złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie naszego wniosku. Jeżeli urzędnik ponownie sprawdzi wysłany przez nas formularz, być może zmieni swoją decyzją(czy raczej – informację). Szczególnie ma to sens w sytuacji, kiedy wniosek o ponowne rozpatrzenie w sprawie dodatku węglowego uzupełnimy o dodatkowe informacje. Mogą wynikać z treści samej informacji, jaką otrzymaliśmy w odpowiedzi na wysłany do Urzędu Gminy formularz.
Jak napisać odwołanie od odmowy przyznania dodatku węglowego, by było skuteczne? Ustawodawca nie wskazuje nam, jak to zrobić. Oczywiście, warto podać w takim odwołaniu szereg niezbędnych danych, które pozwolą odnaleźć nasz wniosek. Możesz w tym celu posłużyć się naszym wzorem odwołania od odmowy dodatku węglowego. W treści pisma odnieśmy się do przyczyny odmowy, którą powinniśmy otrzymać w informacji od Urzędu Gminy. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, jeśli nie spełniliśmy wymogów otrzymania dodatku węglowego, pisanie odwołania może być nieskuteczne. Do decyzji każdego wnioskodawcy pozostawiamy jednak, czy to zrobić. Zwykle wystarczy poświęcić kilka chwil na sporządzenie wniosku, szczególnie jeśli posłużysz się naszym wzorem odwołania od odmowy przyznania dodatku węglowego.
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją Urzędu Gminy lub uważasz, że urzędnik popełnił błąd, zdecydowanie napisz odwołanie od odmowy dodatku węglowego. Naszym zdaniem nie warto tego robić, jeśli ewidentnie nie spełniasz warunków otrzymania dopłaty. Gdy dotyczy to przekroczenia terminu (np. opóźnienia w złożeniu deklaracji CEEB), być może uda się zmienić decyzję urzędników. Jeżeli natomiast próbujesz kolejny raz ubiegać się o dodatek węglowy, czy wcale nie posiadasz głównego źródła ogrzewania na węgiel – nie warto marnować czasu, na pisanie odwołania nie przyniesie skutku.
Dlaczego dostajesz informację o odmowie przyznania dodatku węglowego? Kilka najczęstszych sytuacji i nasza propozycja, co wtedy zrobić:
Pamiętajmy, że urzędnicy to też ludzie i zdarzają się wśród nich pomyłki, czy niedopatrzenia. Z pewnością jeśli sensownie argumentujesz swoje odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie, zwiększasz szansę na przychylne spojrzenie na Twoją sprawę.
Jakie informacje powinno zawierać odwołanie od informacji Urzędu Gminy w sprawie dodatku węglowego? Przede wszystkim wskaż dokładnie adres gospodarstwa domowego, a także dane osobowe swoje i pozostałych domowników. Lista danych, które warto zawrzeć we wzorze wniosku o ponowne rozpatrzenie:
Nasze odwołanie kierujemy do Urzędu Gminy, a adresujemy je do Kolegium Odwoławczego(Warszawa, ul. Obozowa 57). Od otrzymania odmowy warto też zachować termin 14 dni na odwołanie się lub wnioskowanie o ponowne rozpatrzenie.
Nie ponosisz w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów.
Oczywiście, tak jak w przypadku innych decyzji urzędowych, czy – jak w tym wypadku – informacji, możesz też skierować sprawę na ścieżkę sądową. Warto to rozważyć, jeśli nie jesteś w stanie dojść do porozumienia z Urzędem Gminy. Jeżeli wciąż masz informację o odmowie przyznania dodatku na węgiel, a masz też przekonanie, że to błędna decyzja – sąd może rozpatrzyć to. W dokumentach przygotowywanych do sądu zawrzyj kopie swojego wniosku, informacji odmownej i deklaracji źródła ciepła do CEEB.
Warto jednak pamiętać, że taka sprawa może się dość długo ciągnąć i wymaga poniesienia pewnych kosztów. Warto więc przemyśleć, czy masz szansę wygrać sprawę.
Łukasz
Dostaliśmy odmowę ponieważ pomyliliśmy wnioski, szukając we wrześniu znaleźliśmy tylko wzór wniosku na dodatek węglowy a mamy kocioł na pellet. Teraz przyszła decyzja odmowy po ponad dwóch miesiącach, 22.09 złożony wniosek, odmowa przyszła 02.11 przez co nie możemy już złożyć nowej deklaracji. Jak odwołać się od takiej odmowy?
Anna
Mam tem sam problem…