Jakie są koszty egzekucji komorniczej w 2022 roku? Sprawdź aktualne informacje o kosztach komorniczych 2022
Posiadając zadłużenie w banku lub firmie pożyczkowej (a nawet u operatorów telefonicznych, czy w ubezpieczalni) i nie spłacając go, trzeba się liczyć z przykrymi konsekwencjami. Kolejne upomnienia, wezwania do zapłaty, czy blokada świadczonej usługi to tylko początek kłopotów. Kolejnym krokiem zwykle jest przekazanie sprawy do działu windykacji lub zewnętrznej firmy windykacyjnej. Kontakt z nimi nigdy nie należy do przyjemnych. Jeżeli ich próby odzyskania należności nie przynoszą skutku, sprawa może trafić do sądu. Jeżeli nawet po otrzymaniu sądowego nakazu zapłaty dług nie zostanie spłacony, do działania przystępuje komornik. Aby się to stało, wierzyciel musi uzyskać tytuł wykonawczy egzekucji komorniczej. To nic trudnego, gdy osoba zadłużona wciąż nie spłaca zobowiązania. Gdy unika kontaktu i nie odpowiada na wezwania, stoi zwykle na przegranej pozycji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie działania dłużnika prowadzą do narastania zadłużenia. Same odsetki mogą wynieść sporo, gdy narastają przez wiele miesięcy. Trzeba się także liczyć z kosztami egzekucji komorniczej. Opiszemy je w poniższym artykule. Jakie są koszty komornika?
Każdy może bez trudu sprawdzić, ile kosztuje komornik. Reguluje to Ustawa o kosztach komorniczych. W 2022 roku w przypadku egzekucji komorniczej musimy liczyć się z następującymi kosztami:
10% – podstawowa opłata egzekucyjna
3% – preferencyjna opłata egzekucyjna
Opłata spadnie z 10% do 3%, jeżeli dłużnik spłaci całość (lub część, w wyniku ugody z komornikiem) zadłużenia w terminie maksymalnie miesiąca od otrzymania informacji o rozpoczęciu egzekucji komorniczej.
5% – opłata w przypadku umorzenia długu
Wierzyciel musi zapłacić równowartość 5% długu, jeśli wystąpi do komornika o umorzenie sprawy (zrobi to, wysyłając pismo do komornika). 5% wysokości długu zapłaci dłużnik w sytuacji, kiedy wierzyciel informuje o spłacie długu przez osobę zadłużoną lub gdy podpisali ugodę/porozumienie.
10% – nieuzasadnione rozpoczęcie postępowania
Wierzyciel musi się liczyć z koniecznością zapłacenia 10% sumy długu, gdy wszczyna bezpodstawnie postępowanie. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy wierzyciel pozwie osobę bez zadłużenia lub gdy niedostatecznie dobrze argumentuje swój wniosek.