Koszty komornicze 2022

0

Jakie są koszty egzekucji komorniczej w 2022 roku? Sprawdź aktualne informacje o kosztach komorniczych 2022

Posiadając zadłużenie w banku lub firmie pożyczkowej (a nawet u operatorów telefonicznych, czy w ubezpieczalni) i nie spłacając go, trzeba się liczyć z przykrymi konsekwencjami. Kolejne upomnienia, wezwania do zapłaty, czy blokada  świadczonej usługi to tylko początek kłopotów. Kolejnym krokiem zwykle jest przekazanie sprawy do działu windykacji lub zewnętrznej firmy windykacyjnej. Kontakt z nimi nigdy nie należy do przyjemnych. Jeżeli ich próby odzyskania należności nie przynoszą skutku, sprawa może trafić do sądu. Jeżeli nawet po otrzymaniu sądowego nakazu zapłaty dług nie zostanie spłacony, do działania przystępuje komornik. Aby się to stało, wierzyciel musi uzyskać tytuł wykonawczy egzekucji komorniczej. To nic trudnego, gdy osoba zadłużona wciąż nie spłaca zobowiązania. Gdy unika kontaktu i nie odpowiada na wezwania, stoi zwykle na przegranej pozycji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie działania dłużnika prowadzą do narastania zadłużenia. Same odsetki mogą wynieść sporo, gdy narastają przez wiele miesięcy. Trzeba się także liczyć z kosztami egzekucji komorniczej. Opiszemy je w poniższym artykule. Jakie są koszty komornika?

Koszt egzekucji komorniczej 2022

Każdy może bez trudu sprawdzić, ile kosztuje komornik. Reguluje to Ustawa o kosztach komorniczych. W 2022 roku w przypadku egzekucji komorniczej musimy liczyć się z następującymi kosztami:

10% – podstawowa opłata egzekucyjna

 • to 10% całej kwoty egzekucji
 • dotyczy zajęcia wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, środków na koncie bankowym, nieruchomości

3% – preferencyjna opłata egzekucyjna

Opłata spadnie z 10% do 3%, jeżeli dłużnik spłaci całość (lub część, w wyniku ugody z komornikiem) zadłużenia w terminie maksymalnie miesiąca od otrzymania informacji o rozpoczęciu egzekucji komorniczej.

5% – opłata w przypadku umorzenia długu

Wierzyciel musi zapłacić równowartość 5% długu, jeśli wystąpi do komornika o umorzenie sprawy (zrobi to, wysyłając pismo do komornika). 5% wysokości długu zapłaci dłużnik w sytuacji, kiedy wierzyciel informuje o spłacie długu przez osobę zadłużoną lub gdy podpisali ugodę/porozumienie.

10% – nieuzasadnione rozpoczęcie postępowania

Wierzyciel musi się liczyć z koniecznością zapłacenia 10% sumy długu, gdy wszczyna bezpodstawnie postępowanie. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy wierzyciel pozwie osobę bez zadłużenia lub gdy niedostatecznie dobrze argumentuje swój wniosek.

Dodatkowe opłaty w trakcie egzekucji świadczeń niepieniężnych 2022

 • kara za utrudnianie czynności komorniczych: 1000 zł
 • rozpoczęcie egzekucji ruchomości: 400 zł za każde takie mienie
 • wprowadzenie zarządcy majątku lub syndyka: 400 zł
 • wykonanie protokołu stanu faktycznego – 400 zł
 • wniosek o sporządzenie spisu majątku przy zabezpieczaniu spadku: 400 zł
 • doręczenie pisma komorniczego: 40 zł
 • zwrot 50% poniesionych opłat, gdy dłużnik przed czasem zapłaci należność
 • złożenie wniosku o rozpoczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie nieruchomości: 1500 zł
 • złożenie wniosku o rozpoczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie innej nieruchomości/wniosek o opróżnienie lokalu: 1000 zł
5/5 - (Ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *