Pochodzisz z Ukrainy i przeprowadziłeś się do Polski? Potrzebujesz założyć konto bankowe, aby normalnie funkcjonować w kraju. Sprawdź jak założyć konto dla Ukraińca oraz na co zwrócić uwagę podczas wybory konta.
Na polskim rynku rachunków bankowych znajdziemy wiele interesujących ofert, a spora część z nich reklamowana jest jako konto dla Ukraińców. Obcokrajowcy mogą bez problemu otworzyć konto osobiste i operować swoimi pieniędzmi, wykonywać przelewy, a także korzystać z wielu innych udogodnień. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy wybieraniu konta, i jak takowe założyć.
Jakie konto dla Ukraińców wybrać?
Znalezienie najlepszego rachunku osobistego dla obcokrajowców może wydawać się trudne, ze względu na potencjalną barierę językową, inne potrzeby oraz kwestie związane z obsługą innej waluty. Aby pomóc w wyborze oferty, sprawdźmy, na co zwracać uwagę wybierając konto dla Ukraińców.
Czym powinno cechować się dobre i korzystne konto?
- łatwe i tanie przewalutowania – aby uniknąć obciążania swojego budżetu, warto wybrać takie konto osobiste, które pozwoli na wymianę waluty z niską prowizją.
- dostępność w ojczystym języku – korzystanie z translatorów może prowadzić do potencjalnych nieporozumień. Na szczęście coraz więcej banków obsługuje język ukraiński, zarówno w aplikacji mobilnej, jak i na stronie internetowej.
- przelewy zagraniczne – wybierając konto dla Ukraińców, warto zwrócić uwagę na to, ile kosztują międzykrajowe przelewy. Wiele osób znajduje się w sytuacji, w której pozostali członkowie rodziny znajdują się w innym kraju, toteż możliwość wysyłania pieniędzy bez dodatkowych kosztów może być szczególnie istotna.
Rachunek osobisty dla Ukraińców za darmo
Wiele instytucji bankowych bierze pod uwagę trudną sytuację osób z Ukrainy, toteż w sporej części przypadków konto dla Ukraińców dostępne jest za darmo. W takiej sytuacji nie obowiązują opłaty za prowadzenie konta, ani powiązanej z nim karty płatniczej. Może zdarzyć się, że wybrane konto osobiste będzie dostępne bezpłatnie jedynie po spełnieniu odpowiednich warunków, takich jak wykonanie określonej ilości przelewów w danym okresie rozliczeniowym.
Aby uniknąć niechcianych kosztów, warto dokładnie przeczytać treść podpisywanej umowy. Ta często dostępna jest także w języku ukraińskim i rosyjskim, dzięki czemu bariera językowa coraz rzadziej stanowi przeszkodę.
Konto dla Ukraińców, a kontakt z bankiem
Dostosowanie oferty polskich banków dla osób z Ukrainy nie ogranicza się jedynie do przetłumaczenia oferty i umowy. Poszczególne instytucje bankowe pozwalają także na kontakt w języku ukraińskim. Przykładem takiego podmiotu jest Santander Bank, który w marcu bieżącego roku wprowadził możliwość skorzystania z infolinii w języku ukraińskim.
Poszczególne metody kontaktu i ich dostępność w języku ukraińskim różnią się w zależności od banku. Niektóre instytucje, takie jak Bank Pekao, pozwalają na przeglądanie oferty, skorzystanie z infolinii, dostęp do aplikacji i witryny w języku ojczystym dla osób z Ukrainy. Niestety, nie jest to standardem, i może zdarzyć się, że wybierając konto dla Ukraińców, część dokumentów i istotnych informacji nie będzie przetłumaczona.
W jaki sposób założyć konto osobiste?
W sporej części przypadków konto osobiste można założyć nawet przez internet. Niestety, na chwilę obecną taka opcja przeznaczona jest jedynie dla osób, które nie mają problemu z językiem polskim. Z tego powodu rozsądniejszym rozwiązaniem, aby założyć konto dla Ukraińców, będzie osobiste udanie się do stacjonarnej placówki wybranego banku.
Zakładając konto w stacjonarnym oddziale banku, możemy skorzystać z pomocy pracownika aby uzyskać odpowiedź na jakąkolwiek niejasną kwestię. Do założenia konta osobistego wymagany będzie dowód osobisty, uzupełnienie wniosku odpowiednimi informacjami. W niektórych przypadkach wymagany będzie polski numer telefonu komórkowego, aby bank mógł bezproblemowo kontaktować się z klientem.
Konto dla ukraińców – dodatkowe możliwości
Oferując konto osobiste klientom z Ukrainy, banki nie ograniczają możliwości i oferują pełnoprawny, satysfakcjonujący produkt finansowy. Możliwe są nie tylko przelewy i zarządzanie swoimi pieniędzmi, lecz także szereg innych funkcjonalności.
Jakie opcje może zaoferować konto dla Ukraińców?
- usługi oszczędnościowe – korzystne lokaty i oprocentowania pozwalają rozpocząć oszczędzanie pieniędzy, dzięki czemu zainteresowani mają bezpieczne miejsce do przechowywania i pomnażania swoich środków.
- płatności BLIK – dzięki płatnościom mobilnym BLIK, możliwe jest wysyłanie pieniędzy na numer telefonu komórkowego innej osoby, a także dokonywanie transakcji internetowych z użyciem kodu.
- kontrolowanie wydatków – aplikacje mobilne pozwalają ustawić użytkownikom rachunków osobistych limity, dzięki którym łatwiej kontrolować swoje finanse. W ten sposób impulsywne zakupy nie będą przeszkodą w oszczędzaniu.
Czy warto założyć konto dla Ukraińców?
Konto osobiste to produkt finansowy, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Spora część instytucji i podmiotów wymaga posiadania rachunku w banku, aby móc rozliczać się z daną osobą. Często taki wymóg stawiany jest przez pracodawców i firmy pożyczkowe. Z tego powodu łatwo stwierdzić, że warto założyć konto osobiste, ponieważ ułatwi to funkcjonowanie w społeczeństwie i zarządzanie swoimi środkami.
Konto dla Ukraińców sprawdzi się także jako swojego rodzaju zabezpieczenie, ponieważ historia transakcji na koncie może być uznana jako dowód zakupu. Jest to kluczową kwestią w przypadku potencjalnych nieporozumień na tle finansowym, dlatego należy rozważyć otwarcie rachunku bankowego.
W jakim banku znajdę konto dla Ukraińców?
- Santander Bank
- Getin Bank
- Alior Bank
- Bank Millennium
- Bank Pocztowy
- Credit Agricole
- BNP Paribas
- mBank