Karta przedpłacona – czym jest karta prepaid, jak działa i gdzie ją można kupić?

0

Udając się do sklepu sieciowego, bardzo często możemy spotkać ekspozytor przy kasie z kolorowymi, niedużymi opakowaniami przypominającymi koperty. Opakowania te zawierają nieaktywne karty przedpłacone, które w prosty sposób możemy nabyć i wykorzystać na kolejnych zakupach. Jak się okazuje, karta prepaid to także ciekawy pomysł na prezent, szczególnie wśród młodzieży. Ten artykuł przybliży tematykę kart przedpłaconych – czym one są, jak działają oraz jakie zalety i wady niosą karty prepaid.

Karta prepaid – co to jest?

Karta prepaid lub inaczej karta przedpłacona to pozabankowy rodzaj karty płatniczej, która po zakupieniu może zostać zasilona środkami. Ze względu na swój wygląd i formę użytkowania może być mylona z innymi kartami płatniczymi, jak karty debetowe czy kredytowe. Kartą przedpłaconą możemy wykonywać wszelkie transakcje w sklepach stacjonarnych czy internetowych, a także przechowywać na niej środki. Karta jest wielokrotnego użytku – możemy zasilić ją określoną kwotą i korzystać z niej przez wiele lat. Istnieje jednak na tyle dużo cech rozróżniających, że błyskawicznie odróżnimy ją od karty bankowej.

Do takiej karty nie jest przypisane żadne konto bankowe ani rachunek pokroju PayPal. Nie można robić z niej przelewów zbliżeniowych czy wykonywać innych tego typu transakcji charakterystycznych dla innych kart płatniczych. Taka karta prepaid dostępna w sklepie nie musi też być wydana na konkretne imię i nazwisko – to inaczej tzw. karta na okaziciela. Wyrabiamy ją na stronie wydawcy i tam też mamy dostęp do wszelkich niezbędnych informacji związanych z jej obsługą. Dowiemy się o takich czynnościach jak doładowanie, sprawdzenie środków, czy blokada w przypadku zgubienia/kradzieży. Karta ta działa w pewien sposób jako gotówka umieszczona na specyficznym koncie.

Kto może kupić kartę przedpłaconą?

Formalności związanych z zakupem i zarejestrowaniem karty przedpłaconej w banku może dokonać jedynie osoba pełnoletnia. W sklepach sieciowych oferujących tego typu rozwiązanie, np. w odzieżowym Reserved czy spożywczym Kaufland nie ma wymogu pełnoletności. Jednak w przypadku sklepów częściej mówi się na takie rozwiązanie „karta podarunkowa”, o czym więcej w dalszej części artykułu. Niektóre banki i instytucje mają w swojej ofercie specjalne karty prepaid dla dzieci, pod warunkiem, że ukończyły 13 lat. Wówczas jednak konieczna jest obecność rodzica, który cały proces pokwituje jako swoisty pełnomocnik.

Karty bankowe są wydawane na konkretną osobę, a mianowicie na małoletniego, którego dane widnieją we wniosku. Wówczas mówimy o karcie prepaid, która wyglądem jest zbliżona do standardowej karty bankowej. Jednakże zasilenie odbywa się wyłącznie z konta rodzica, które zostaje odpowiednio skojarzone podczas procesowania wniosku. Kwestia kart przedpłaconych nieco inaczej wygląda w sklepach oferujących to udogodnienie jako karta podarunkowa. Taka karta nie musi być przypisana do konkretnego użytkownika, a tym samym – jak nazwa wskazuje – można podarować ją komuś innemu. Dlatego karta przedpłacona to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problemy z rozporządzaniem pieniędzmi. To także opcja awaryjna dla tych, którzy próbują ochronić się przed komornikami i firmami windykacyjnymi.

Jak i gdzie kupić kartę prepaid?

Karty prepaid można wykorzystać jako środek płatności w sklepach i restauracjach, wówczas najlepiej jest skorzystać z oferty banków. W Polsce taką kartę uzyskamy w bankach: ING, mBank, PKO i CitiBank. Poza bankami dostępne są także oferty instytucji płatniczych niezrzeszonych w sektorze bankowym. Do takich zaliczymy: Revolut, Monese, Curve, N26, Monzo, bunq, ViaBuy. Najczęściej taką kartę możemy zarejestrować przez Internet lub udać się bezpośrednio do odpowiedniej placówki. Podczas osobistej wizyty zostaną nam przedstawione dokładne warunki korzystania z tego typu produktu.

Niektóre ze sklepów posiadają także własne karty przedpłacone, działające na zasadzie kart podarunkowych, które mogą być wykorzystywane tylko do zakupów w danej sieci. Dzięki nim można także uczestniczyć w programach lojalnościowych. W Polsce kartę prepaid możemy zakupić w takich sklepach, jak Empik, Media Expert, Prezentmarzeń, Lidl czy Rossmann. Takie rozwiązanie pozwala nam na kontrolowanie środków i listy zakupów, ułatwia czerpanie korzyści ze specjalnych programów, a także stanowi swoisty sposób na oszczędność i kontrolę wydatków.

Karta prepaid jako pomysł na prezent

Karta prepaid to doskonały pomysł na prezent – szczególnie, jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu lub nie jesteśmy pewni, czy trafimy w gust obdarowywanego. Możemy zakupić ją w dedykowanym sklepie lub podarować taką, z której będzie mógł korzystać w wielu miejscach. Dodatkowo karta przedpłacana może być wykorzystywana wielokrotnie, w związku z czym nie musi ona stanowić jednorazowego prezentu. Po wykorzystaniu podarowanych środków użytkownik, do którego trafiła karta, może załadować ją ponownie. Karta prepaid to także świetne rozwiązanie na kieszonkowe dla dzieci – nie będą musiały mieć styczności z gotówką, którą najmłodsi mogą zgubić. Dodatkową korzyścią jest fakt, iż będą mogli nauczyć się korzystania z kart płatniczych i rozporządzać pieniędzmi.

Karty prepaid to także narzędzie powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Niektóre firmy decydują się na korzystanie z kart prepaid jako formy motywacyjnej dla pracowników lub opcji przyznawania nagród uznaniowych. Wówczas każdy ma przypisaną konkretną kartę i to na nią są przelewane wszelkie bonusy i dodatki. Co więcej, doładowanie takiej karty dodatkowymi środkami to sposób na obchodzenie ważnych jubileuszy lub okazji świątecznych. Zamiast mało eleganckiej koperty z gotówką, pracownicy mogą dyskretnie otrzymać przelew z okazji świąt bożonarodzeniowych czy rocznicy zatrudnienia.

Jak i gdzie mogę zapłacić kartą prepaid?

Kartą przedpłaconą płaci się dokładnie tak samo, jak innymi kartami płatniczymi i powinna być wszędzie honorowana. Należy jednak zwrócić uwagę, czy karta prepaid wyposażona jest w technologię płatności zbliżeniowych – wiele nie posiada tego rozwiązania. Za jej pomocą bez problemu można zapłacić za zakupy w markecie, obiad w restauracji czy za paliwo na stacji benzynowej. W wielu przypadkach można z niej korzystać także za granicą bez dodatkowych opłat związanych z przewalutowaniem. Doskonale sprawdzi się przy płatnościach internetowych, podczas których wystarczy jedynie wpisać numer karty i kod CCV/CVC. Jak zatem widać, karta przedpłacona sprawdzi się w wielu sytuacjach, nie tylko podczas osobistej wizyty w sklepie.

Zalety karty prepaid

Karta przedpłacona ma wiele zalet, które przede wszystkim wiążą się z anonimowością i bezpieczeństwem związanym z jej użytkowaniem. Do największych i najważniejszych zalet kart prepaid zaliczymy następujące kwestie:

  • Działanie „na okaziciela”: karta nie musi być przypisana do konkretnego użytkownika;
  • Łatwość wykorzystania: karta jest niezwykle prosta i intuicyjna w użytkowaniu, każdy sobie z nią poradzi;
  • Wszechstronność: szeroka oferta pozwala dostosować kartę i jej korzyści do użytkownika;
  • Kontrola: posiadanie ograniczonych środków (świetne w przypadku, gdy walczymy z nadmiernym wydawaniem pieniędzy lub gdy wręczamy ją dziecku)
  • Bezpieczeństwo: szybka możliwość zablokowania karty w awaryjnych sytuacjach, takich jak zagubienie czy kradzież;
  • Pomysł na prezent: karta prepaid jest świetnym pomysłem zarówno wśród młodzieży na „klasowych Mikołajkach”, jak i dorosłych w sytuacjach zawodowych;  
  • Anonimizacja: większa anonimowość związania z użytkownikiem i jego wydatkami;
  • Oszczędność: możliwość korzystania z niej za granicą bez opłaty związanych z przewalutowaniem.

Wady karty prepaid

Mimo bezsprzecznie wielu zalet karta przedpłacona posiada także swoje wady, a należą do nich między innymi:

  • Ewentualne koszty dodatkowe: możliwe wysokie opłaty dodatkowe związane z np. wypłacaniem gotówki przy prepaidach bankowych;
  • Ograniczone możliwości użytkowania: w porównaniu z tradycyjnymi kartami kredytowymi i debetowymi, karty przedpłacone mają bardzo wąskie spektrum możliwości;
  • Brak możliwości zaciągnięcia debetu: korzystamy tylko i wyłącznie ze środków, które są aktualnie dostępne;
  • Brak historii zakupów: jest to przeszkoda w zbudowaniu historii kredytowej czy ewentualnego udokumentowania transakcji;
  • Łatwość rozmagnesowania: karty prepaid posiadają jedynie pasek magnetyczny, bez chipa czy technologii NFC, wobec czego łatwo ją zniszczyć poprzez rozmagnesowanie;
  • Działanie „na okaziciela”: ta zaleta może być także potencjalną wadą, gdy niepowołana osoba zechce wykonać nieautoryzowaną transakcję.

Zgubiłem kartę przedpłaconą – co mam zrobić?

W przypadku zgubienia lub kradzieży karty przedpłaconej należy postąpić podobnie, jak w przypadku innych kart płatniczych. Przede wszystkim należy upewnić się, że karta na pewno nie znajduje się gdzieś w domu, innym portfelu czy w torebce. Poszukajmy jej także w miejscach nieoczywistych – być może z roztargnienia została w schowku samochodowym lub torbie sportowej. Jeśli jesteśmy pewni zguby, należy wejść na stronę odpowiedniej instytucji lub zadzwonić na infolinię i poprosić o jej zablokowanie. W celu autoryzacji takiego działania przy karcie przedpłaconej należy podać jej PIN lub inny element uwierzytelniający. Niestety, utrata karty podarunkowej najczęściej wiąże się z bezpowrotną stratą środków z uwagi na okazicielski charakter prepaida.

Czy kartę prepaid mogę wymienić na gotówkę?

W przypadku bardzo wąskiej grupy kart prepaid możliwa jest „wymiana” środków na gotówkę poprzez wypłatę pożądanej kwoty z bankomatu. Niestety, zdecydowana większość kart nie ma takiej możliwości, co widnieje w regulaminie korzystania z kart przedpłaconych. Nawet jeśli istnieje taka możliwość, to wyjęcie środków może być w jakiś sposób oprocentowane, przez co stracimy część pieniędzy. Należy też pamiętać, że samo wyjęcie całości gotówki nie dezaktywuje karty – jest ona wciąż aktywna. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli ją ponownie wykorzystać, to nikt – nawet osoba niepowołana – nie będzie mieć z tym problemu.

Co jeszcze warto wiedzieć o karcie prepaid?

Karty prepaid to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą kontrolować swoje wydatki lub powstrzymać zapędy zakupoholiczne. To także świetna propozycja dla dzieci i młodzieży, które za jej pomocą uczą się gospodarować swoimi finansami. Taka „żywa lekcja” ekonomii i bankowości z pewnością zaprocentuje w przyszłości szacunkiem do pieniądza i rozsądną gospodarką finansową. Karta przedpłacona jest również popularna wśród osób, które mają do czynienia z komornikiem i zajęciem rachunku. W takim przypadku komornik nie jest w stanie dowiedzieć się o istniejących środkach ani precyzyjnie określić ich wielkości. Dzięki anonimowości karta pozwala także ograniczyć możliwość prześledzenia wykonanych transakcji. Środki na karcie przedpłaconej nie są także widoczne dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego. W związku z tym finanse znajdujące się na karcie prepaid nie mogą zostać przejęte – zawsze można stwierdzić, że to karta na okaziciela naszego członka rodziny.

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *