Studenci często kojarzeni są z grupą osób nie posiada zbyt wielu pieniędzy. Choć nie jest to regułą, wielu studentów utrzymuje się przy wsparciu rodziców, z pracy dorywczej lub wspomagając się stypendium. Dziś postaramy się więc podpowiedzieć, co zrobić, by mieć na studiach nieco więcej środków. Wskażemy kilka sposobów oszczędzania na studiach. Chcesz dowiedzieć się, jak oszczędzać na studiach? Zapraszamy do lektury dzisiejszego poradnika.
Życie przeciętnego studenta to zwykle połączenie zajęć, nauki i czasu spędzonego ze znajomymi. Najczęściej ciężko byłoby wtedy wygospodarować wtedy kilka wolnych chwil na podjęcie dodatkowej pracy. Z tego względu wielu studentów musi rozsądnie dysponować swoim budżetem, aby “przetrwać” do końca miesiąca. Problemy z zachowaniem niezbędnych do życia środków mogą mieć w szczególności młodzi ludzie lubujący się w “studenckim życiu” kulturalnym i towarzyskim.
Skąd studenci biorą pieniądze na utrzymanie się? Duża część z nich dostaje kieszonkowe od rodziców lub rodziny. Czasem wspomagają się dodatkowymi dochodami – z pracy, a czasem stypendium. Problemy finansowe mogą mieć w szczególności studenci mieszkający poza swoimi rodzinnymi stronami. Wiąże się to z koniecznością wynajmu akademika, mieszkania lub pokoju, co w 2023 roku jest sporym wydatkiem. Warto więc dowiedzieć się, jak oszczędzać na studiach. Lepsze dysponowanie swoimi pieniędzmi pozwoli dopiąć budżet. Poza niezbędnymi wydatkami znajdziesz też dzięki temu trochę wolnych środków, które wydasz na przyjemności.
Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest podjęcie pracy w trakcie studiów. Choć byłoby to sposobem na znaczne zwiększenie przychodów, ma sporo wad. Poza zupełnym brakiem czasu, część studentów nie jest w stanie pogodzić pracy ze studiowaniem. Rozwiązaniem może być tu więc praca w niepełnym wymiarze. Nawet minimalne wynagrodzenie może być bowiem wartościowym zastrzykiem finansowym.
Przed rozpoczęciem poszukiwań dorywczej pracy, koniecznie zacznij od uporządkowania swoich wydatków. Weź pod uwagę zarówno stałe koszty (opłata za mieszkanie, wyżywienie, koszt studiów, abonamentów i rachunków), jak i te nieregularne. Niejeden student lub studentka mocno się zaskoczy po podliczeniu, jak wiele pieniędzy wydaje na wyjścia “na miasto”, do kosmetyczki, czy tym podobne “przyjemności”. Robiąc zestawienie swoich wydatków zwróć uwagę na to, które koszty można obniżyć. Czasem nie będzie to możliwe, choćby ze względu na koszt wynajmu mieszkania, czy stałą opłatę za miejsce w akademiku. Można jednak pomyśleć o poszukaniu tańszego lokum.
Jeżeli jednocześnie posiadasz kilka subskrypcji VOD, zobacz ile kosztuje Netflix , Amazon Prime Video i inne platformy. Czy na pewno musisz mieć więcej, niż jedno konto w takich miejscach? Warto poszukać też promocji. Niektórzy operatorzy GSM proponują darmowy dostęp do serwisów streamingowych po podpisaniu umowy. Czasem taki dostęp otrzymasz w ramach pakietu na Internet lub telewizję. Sposobem na to, jak oszczędzać na studiach, może być też wybór tańszego pakietu z reklamami. Sporo ciekawych treści jest też po prostu dostępnych w sieci za darmo (w legalnych źródłach). Jeżeli i tak nie masz zbyt wiele czasu na oglądanie filmów i seriali, być może sporo dzięki temu oszczędzisz.
Comiesięczne oszczędności odczujesz także, rozsądnie korzystając z wody, gazu i energii elektrycznej. Wystarczy poznać kilka skutecznych sposobów na oszczędzanie prądu i innych mediów i zastosować się do nich. Dzięki temu bez trudu znajdziesz w swoim budżecie dodatkowe kilkadziesiąt złotych. Podobnych oszczędności możemy szukać w przypadku opłaty za komunikację miejską, karnetu na siłownię, czy abonamentu za Internet. Warto regularnie sprawdzać dostępne na rynku oferty i promocje.
Sprawdzając wysokość comiesięcznych, stałych rachunków, łatwo znajdziesz możliwości zaoszczędzenia. Od razu zobaczysz też, jak dużo pieniędzy zostanie w Twoim portfelu po rezygnacji lub zmianie pewnych usług. Jednak często to właśnie niewielkie wydatki są największym obciążeniem finansowym.
Dobry przykład dla zobrazowania takich wydatków znalazł amerykański badacz – David Bach. Popularny autor poradników na temat oszczędzania zwrócił uwagę na osoby kupujące poza domem kawę latte. Taki napój z pewnością jest o wiele droższy od niemal identycznej kawy, którą przyrządza libyśmy w domu. David Bach każdego dnia obserwował grupę tych samych osób z kubkiem kawy w ręce. Jego zdaniem tzw. “efekt latte” w dużej mierze odpowiada za znaczne obciążenie dla domowego budżetu wielu osób. Efekt ten dotyczy kupowania w przydrożnych sklepach napojów, przekąsek i innych produktów, których de facto nie potrzebujesz. W końcu drugie śniadanie można zabrać ze sobą z domu, a kawę przygotować sobie w termosie, prawda? To sposób na oszczędności rzędu kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych każdego dnia. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze odkładać, na przykład na konto oszczędnościowe, czy do skarbonki. Szybko przekonasz się, jak dużo pieniędzy w ten sposób zbierasz.
Sposobem na studenckie oszczędności może być również postaranie się o dodatkowe źródło dochodu. Być może bowiem zamiast zastanawiać się jak oszczędzać na studiach, poświęcając trochę czasu po prostu dorobić do kieszonkowego? Szczególnie w większych miastach studenci mają sporo możliwości pod tym względem. Dorywcza praca wieczorem, w weekend czy w przerwie międzysemestralnej jest dla studentów szczególnie opłacalna.
Powód jest prosty – studenci są zwolnieni z konieczności płacenia podatku. Zamiast minimalnej krajowej, która od czerwca 2023 roku wynosi około 2700 złotych “na rękę”, student otrzyma więc “pełne” 3490 złotych. Łatwo policzymy, że praca na pół etatu pozwoli zarobić prawie 1700 złotych. Pracując za najniższą krajową przez dwie godziny dziennie od poniedziałku do piątku zarobisz natomiast 850 złotych. Studenci mają też oczywiście możliwość pogodzenia pracy w większym wymiarze etatu z nauką. Do ich dyspozycji są w końcu studia wieczorowe lub zaoczne.
Dziś szukając możliwości dorobienia, student może poszukać pracy zdalnej. Niektóre firmy podchodzą wtedy dość elastycznie do godzin wykonywanej pracy. Z łatwością pogodzisz więc studia z pracą.
Poza oczywistym plusem, jakim jest zarabianie pieniędzy, praca na studiach ma też inne zalety. Młode osoby stają się dzięki niej bardziej zorganizowane. zwykle bardziej szanujemy też samodzielnie zarobione pieniądze. To ważny krok w kierunku nauczenia się jak oszczędzać pieniądze i dobrze dysponować budżetem.
Sposobem na to jak oszczędzać na studiach często jest znalezienie dodatkowego zajęcia. Ale jaka praca będzie najlepsza dla studenta? Zwykle studenci wybierają spośród kilku możliwości:
W przypadku niektórych kierunków studiów wymagane jest częste korzystanie z usług punktów ksero. Alternatywnie można samodzielnie drukować lub kopiować potrzebne treści. Warto więc już na początku studiów znaleźć punkt ksero z niskimi cenami, czy zniżkami dla studentów. Jeżeli natomiast drukujesz różne treści w domu – rób to ekonomicznie. Często opłacalny jest zakup nieco droższej drukarki laserowej. Zwróć uwagę na jednostkowy koszt wydruku jednej strony. Zwykle zależy w dużej mierze od ceny nowego tonera.
Jest jeszcze jeden sposób na to jak oszczędzać na studiach w tym aspekcie. Jest nim zastąpienie drukowania częstszym skanowaniem lub robieniem zdjęć. Nie zawsze potrzebujemy przecież fizycznej kopii danej treści. Skany i zdjęcia w formie cyfrowej możemy wyświetlić na komputerze, tablecie, a nawet smartfonie. Ostatecznie, możliwe jest też ich późniejsze wydrukowanie.
Kolejnym sposobem na oszczędności na studiach jest regularne korzystanie ze zniżek, czy promocji. Studenci mogą bowiem liczyć na całkiem dużo profitów. Dotyczą darmowych lub tańszych przejazdów różnymi środkami transportu i wejść do różnych miejsc. Studenci mogą również liczyć na niższe ceny różnych usług, promocje w punktach gastronomicznych, a nawet tańsze zakupy. Czasami wymagane jest pobranie aplikacji ze zniżkami. Coraz większą popularnością cieszą się również czasowe promocje – niższa cena w godzinach, kiedy mniej osób korzysta z usług danej firmy. Na tańsze jedzenie możemy liczyć tuż przed zamknięciem restauracji, czy piekarni. Jeżeli masz czas na wyszukiwanie takich zniżek, to dobry sposób na to jak oszczędzać na studiach.
Aby skorzystać z rabatów i zniżek czasami wymagane będzie okazanie legitymacji studenckiej. W niektórych przypadkach warto też po prostu zapytać o zniżki studenckie. Czasem firmy nie reklamują ich wprost, a jednak można z nich skorzystać.
Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Studenci przede wszystkim powinni zwrócić uwagę na swoje wydatki. Jeśli to możliwe – ograniczmy je. Zebraną w ten sposób sumę warto odkładać na koncie oszczędnościowym, czy nawet w skarbonce.
Zwykle studenci chwytają się prac dorywczych. Są dla nich dostępne w różnych branżach, na przykład w gastronomii lub w sprzedaży. Studenci z biegłą obsługą komputera powinni zainteresować się pracą zdalna. To wygodny i często dość prostu sposób na dorobienie. Praca podczas studiów może być szczególnie opłacalna ze względu na zwolnienie z podatku PIT.
Studenci, którzy w 2023 roku zarobili mniej, niż 85.528 złotych nie płacą podatku. Nie mają także obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego PIT w 2023 roku. Zasada ta obowiązuje dla osób, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku.
Czasem ciężko połączyć studia dzienne i pracę na pełen etat. Praca w mniejszym wymiarze godzinowym jest jednak jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Jeżeli znajdziesz pracę weekendową, łatwiej połączysz ją z nauką.
Źródło: