Planujesz wyjazd za granicę do kraju należącego do Unii Europejskiej lub do Szwajcarii? Warto postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to przydatny dokument, dzięki któremu skorzystasz ze świadczeń zdrowotnych w innych krajach. W przypadku choroby lub nieprzewidzianego zdarzenia taka karta może okazać się nieocenioną pomocą. Sprawdźmy, jak wyrobić EKUZ, aby po powrocie do Polski móc odzyskać część poniesionych kosztów!
EKUZ to dokument, który pozwala na skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Świadczenia te nie zawsze będą bezpłatne, a w niektórych przypadkach możliwe będzie odzyskanie jedynie części poniesionych kosztów.
Karta działa na zasadzie zwrotu środków. Po powrocie do Polski, posiadacz dokumentu musi zgłosić się z rachunkami i odpowiednio wypełnionym wnioskiem do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas możliwe będzie odzyskanie należnej kwoty.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ważna jest we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Co więcej, karta honorowana jest również w Wielkiej Brytanii i poszczególnych terenach zamorskich krajów członkowskich.
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może wyrobić każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Z EKUZ mogą korzystać również osoby nieubezpieczone, które mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce na podstawie przepisów krajowych. Nie ma przy tym znaczenia cel wyjazdu za granicę, toteż z tego rozwiązania mogą skorzystać zarówno turyści i osoby odwiedzające rodzinę, jak i ci, którzy wyjeżdżają w celach służbowych.
Nie ma żadnego obowiązku posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Może ona z powodzeniem zostać zastąpiona przez ubezpieczenie podróżnicze, którego zakres może być o wiele szerszy. Mimo tego, karta EKUZ to warta rozważenia opcja, ze względu na możliwość otrzymania bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w przypadku nagłych sytuacji, które będą ich wymagały.
Karta dostępna jest również dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Podróżując za granicę razem z rodziną, konieczne będzie zabranie ze sobą karty dla każdej osoby. EKUZ nie jest bowiem kartą rodzinną, a świadczenia dostępne są tylko dla jej posiadacza.
Karta EKUZ dla dziecka jest ważna, dopóki nie ukończy ono 18. roku życia. Dotyczy to dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny lub pobierających świadczenie rentowe.
Mimo iż karta EKUZ pozwala skorzystać ze wszystkich niezbędnych świadczeń zdrowotnych, to spora część z nich będzie płatna. Wszystko zależy od tego, jak działa system ubezpieczeń w danym państwie. Ponadto, nie każda przychodnia może honorować kartę. Przed wizytą u zagranicznego lekarza, warto upewnić się, że uznaje on Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Do jakich świadczeń uprawnia posiadanie karty? Są to wszelkie zabiegi, które dostępne są w ramach publicznej służby zdrowia danego kraju. Z tego powodu karta EKUZ nie pokrywa kosztów zagubionego bagażu z wyposażeniem medycznym, zabiegów medycyny estetycznej czy też innych działań będących poza zakresem publicznej służby. Warto wspomnieć również o tym, że transport do Polski w związku ze stanem medycznym również nie będzie refundowany.
Samo wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Zainteresowani mogą osobiście złożyć wniosek lub skorzystać z pomocy osoby, którą do tego upoważnią. Zależnie od tego, czy wyjazd za granicę odbywa się w celach turystycznych, czy też służbowych, obowiązuje inny wzór wniosku.
Wnioskując o kartę w celach turystycznych, jedynym wymaganym na miejscu dokumentem będzie odpowiednio wypełniony wniosek i dowód tożsamości. Ci, którzy starają się o kartę EKUZ w celach służbowych, muszą natomiast przygotować dodatkowe załączniki. Warto przygotować również pisma, które potwierdzą ubezpieczenie zdrowotne w przypadku ewentualnych niejasności.
Złożyłeś już wniosek z wszelkimi niezbędnymi załącznikami? W takim razie na rozpatrzenie go będziesz musiał zaczekać maksymalnie 5 dni. Czas ten wydłuża się w okresie wakacji i ferii zimowych do 10 dni. Wyjątek stanowią przypadki, w których NFZ nie może od razu ustalić prawa danej osoby do ubezpieczenia. Wówczas karta zostanie wydana wnioskodawcy dopiero po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego.
Jeżeli chcesz otrzymać kartę jak najszybciej, to złóż wniosek osobiście w oddziale NFZ. Odbiór Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możliwy jest wówczas w tej samej placówce, natychmiast po rozpatrzeniu wniosku i wyrobieniu dokumentu. Wnioskując przez internet lub za pomocą poczty, całość zajmie dłużej ze względu na czas dostarczenia karty.
Jeżeli wyrobiłeś kartę EKUZ ale zapomniałeś zabrać jej ze sobą za granicę, lub zgubiłeś ją na miejscu, to nadal możesz skorzystać ze świadczeń zdrowotnych. W takim przypadku konieczne będzie wydrukowanie i wypełnienie wniosku o wydanie certyfikatu, który tymczasowo zastępuje kartę. Należy poprosić w szpitalu lub przychodni o wysłanie wniosku pocztą do oddziału NFZ najbliższego dla miejsca zamieszkania danej osoby. W terminie wynoszącym maksymalnie 5 dni zostanie wydana decyzja odnośnie przyznania certyfikatu.
Uwaga: Karta jest ważna jedynie przez 5 lat dla osób, które pobierają świadczenie emerytalne, ale nie osiągnęły wieku emerytalnego.
W tym miejscu należy wspomnieć o szczególnych przypadkach, w których ważność karty może być jeszcze krótsza. Dokument jest ważny przez 42 dni dla kobiet w okresie połogu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ważność karty dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej, wynosi 90 dni.