Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności w 2023 roku

0

Jak ubiegać się o dotację z PUP na założenie własnej działalności? Praktyczny poradnik.

Dziś mamy dla Ciebie praktyczny przewodnik, który pozwoli w prosty sposób złożyć wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeżeli myślisz o tym, by otworzyć własną firmę, masz możliwość skorzystania z dotacji z urzędu pracy. Kwota jest dość wysoka, na pewno przyda się do zakupu pierwszych niezbędnych w przyszłej pracy narzędzi, sprzętu, czy na pokrycie kosztów szkoleń. Warto wiedzieć, że urząd pracy ma pewną pulę środków, którą może przeznaczyć na wsparcie nowych działalności. Często środki są wykorzystane w pełni już podczas pierwszego naboru. Początek roku zwykle jest więc najlepszym momentem, aby złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Jak to zrobić, gdzie szukać informacji na ten temat i co powinny zawierać dokumenty dołączone do wniosku? Postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas składania wniosku.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności 2023

Wiele osób decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Podczas przygotowań do tego,często przełomowego kroku, warto zwrócić uwagę na możliwość otrzymania dodatkowego finansowania. Jeśli w młodej firmie będą potrzebne pieniądze na start, można zacząć wcześniej odkładać część swoich środków, czy poszukać ofert kredytów gotówkowych dla firm. Dobrym wyjściem jest też złożenie wniosku do Urzędu Pracy z prośbą o przyznanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

Dotacja z urzędu pracy jest bezzwrotna. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, o których musisz wiedzieć jeszcze przed złożeniem wniosku. Przyznane środki otrzymasz w formie jednego przelewu, a dofinansowanie jest jednorazowe. Dużym plusem jest to, że dotację dostaniesz “z góry”. Są przeznaczone na określony cel, co musisz potwierdzić odpowiednimi dokumentami.

Szczegóły możliwości otrzymania dofinansowania z urzędu pracy mogą się różnić w zależności od konkretnego PUP- inne będą wtedy terminy na złożenie dokumentów, nieco mogą się zmienić również wymagania stawiane przed przyszłym przedsiębiorcą.

Kto może skorzystać z dofinansowania z PUP na otworzenie firmy? Warunki, jakie trzeba spełnić

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy na otworzenie działalności? Pieniądze przeznaczone są dla osób fizycznych, które planują prowadzenie działalności gospodarczej w przyszłości – założenie firmy. Przyszła działalność musi mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Osoby myślące o zawiązaniu spółki nie mogą więc skorzystać z tej opcji. Nie oznacza to jednak, że osoby chcące założyć spółkę cywilną, czy sp. z o.o. nie mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Warto rozejrzeć się za możliwością dostania ich na przykład z funduszy unijnych lub po prostu poszukać korzystnego kredytu na rozwój firmy.

Kryteria do otrzymania dofinansowania z urzędu pracy na założenie działalności

  • tylko dla osoby fizycznej
  • trzeba mieć status bezrobotnego
  • nie prowadzić firmy przez ostatnie 12 miesięcy, nie masz zawieszonej działalności gospodarczej (czasami PUP rezygnują z tego wymagania, o ile nowa firma będzie miała inny profil)
  • można złożyć wniosek w tylko jednym Powiatowym Urzędzie Pracy
  • nie byłeś karany w związku z przestępstwem przeciwko obrotowi gospodarczemu przez ostatnie 24 miesiące
  • nie odrzuciłeś oferty zaproponowanej przez PUP (pracy,  płatnego stażu) – przez określony czas

Jak widać, wymagania nie są zbyt wygórowane. Wystarczy być osobą bezrobotną i nie prowadzić w ostatnim czasie działalności. Jak uzyskać status osoby bezrobotnej? W tym celu należy po prostu zarejestrować się jako bezrobotny w Powiatowym Urzędzie Pracy. JEszcze podczas tej samej wizyty można złożyć dokumenty – wniosek o dotację dla bezrobotnych na otworzenie działalności.

Poza osobami ze statusem bezrobotnego o ten rodzaj dofinansowania z urzędu pracy mogą ubiegać się również opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także absolwenci Centrum Integracji Społecznej lub Klubu Integracji Społecznej.

Na jaką działalność gospodarczą można przeznaczyć środki z dofinansowania z PUP?

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Musi mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli więc spełniasz wspomniane wcześniej kryteria, masz spore szanse na otrzymanie dotacji na start działalności. Aby zwiększyć swoje szanse, warto wnioskować o dofinansowanie z urzędu pracy tuż po ogłoszeniu naboru. Urząd pracy oceni Twój biznesplan – pieniądze zostaną przyznane tylko przyszłym przedsiębiorcom, którzy mają naprawdę dobry pomysł na swoją firmę. Może być to nowa, innowacyjna działalność, chociaż urzędy pracy dobrze patrzą też na chęć zatrudnienia pracowników w swojej firmie. Docenione zostaną też firmy, które będą działały na korzyść miejscowej społeczności – na przykład firmy gastronomiczne, restauracje – w miejscach, gdzie nie jest ich zbyt dużo. Przede wszystkim urząd pracy w ocenie wniosku i biznesplanu postara się jednak zbadać, czy taka firma ma szansę powodzenia. 

Czasami urzędy pracy podają listę obszarów, w których mogą działać nowo zakładane firmy, które mają dużą szansę na dotację. Warto więc na bieżąco śledzić informacje publikowane przez urząd pracy w kwestii dofinansowania na założenie firmy. Najczęściej pierwszy nabór rusza wraz z początkiem roku – to wtedy warto złożyć wniosek. Wcześniej możesz mieć już przemyślany i porządnie rozpisany biznesplan. Pozwoli to na szybkie uzupełnienie wniosku o dotację, gdy pojawi się możliwość złożenia go.

Warto natomiast wiedzieć, że jest lista rodzajów działalności, które nie są objęte dofinansowaniem na start. Mowa między innymi o działalności rolniczej.

Wysokość dofinansowania na start firmy. Na co można wydać środki?

Kwota dofinansowania z urzędu pracy na otworzenie działalności gospodarczej w 2022 roku wynosiła około 36.000 złotych. W zależności od konkretnego powiatu, kwota może się nieco różnić. Tak, czy inaczej – to spory zastrzyk pieniędzy, który z pewnością pomoże w rozwoju firmy. Warto więc postarać się o tę dotację. Kwotę można przeznaczyć na różne zakupy towarów i usług. Muszą oczywiście być potrzebne do otworzenia działalności gospodarczej i późniejszego prowadzenia jej. Łączna suma dotacji może być rozbita na wiele poszczególnych sum, trzeba je jednak szczegółowo rozpisać we wniosku. Jeżeli nie potrzebujesz tak wysokiego dofinansowania, możesz wnioskować o dotację na start firmy w niższej kwocie. Z otrzymanych środków będzie trzeba się ostatecznie rozliczyć. Musisz potwierdzić zakup towarów i usług, na które miały być (i zostały) przeznaczone środki z dotacji.

Wsparcie urzędu pracy jest bezzwrotne, większość przyszłych przedsiębiorców od razu wnioskuję więc o najwyższą możliwą kwotę. Warto jednak znać pewien umiar. Urząd pracy nie zgodzi się z pewnością na finansowanie dotacją zakupu najdroższego modelu smartfona lub laptopa, chyba że akurat takie urządzenie jest Ci niezbędne do prowadzenia działalności. Jeśli natomiast chcesz kupić taki sprzęt, możesz wnioskować o częściowe pokrycie kosztu jego zakupu z dotacji, a pozostałą część dołożyć z własnych pieniędzy. Zakup każdego wydatku na liście kosztów musi zostać także odpowiednio uargumentowany. Trzeba po prostu opisać w kilku zdaniach, dlaczego produkt lub usługa są niezbędne do prowadzenia danej działalności.

Warto skontaktować się z PUP i sprawdzić wniosek

Powiatowy Urząd Pracy ma otwarte drzwi dla osób, które chcą założyć działalność gospodarczą i w związku z tym planują wnioskować o dotację na start. Możesz przyjść do PUP z wnioskiem i skonsultować go z pracownikiem. Dowiesz się, czy wniosek jest dobrze wypełniony i czy masz realne szanse na otrzymanie dofinansowania na początek działalności. To nic nie kosztuje!

Oczekiwania urzędu pracy wobec przyszłego przedsiębiorcy

Wymagania stawiane wnioskodawcom nie są zbyt wygórowane. Z tego względu niemal każda osoba myśląca o założeniu firmy może pomyśleć o otrzymaniu dofinansowania na założenie działalności. Urząd pracy z pewnością zwróci jednak sporą uwagę na zaangażowanie przyszłego przedsiębiorcy. Staranne wypełnienie wniosku, mocny biznesplan i umiejętność uzasadnienia zasadności utworzenia właśnie takiej firmy są więc kluczowe. Warto przeznaczyć na wypełnienie wniosku i skompletowanie niezbędnych dokumentów około 2 do 3 dni.

Gdy ruszy nabór do dotacji na start firmy, warto mieć już w głowie konkretny plan i znać formalności, które musisz spełnić. Warto już zawczasu sprawdzić wymagania stawiane przez urząd pracy. Im szybciej wypełnisz porządnie wypełniony wniosek, tym lepiej. Warto  więc posiadać takie dokumenty:

  • kopia zezwolenia lub koncesji (gdy planowana działalność ich wymaga) – jeżeli już je posiadasz
  • potwierdzenie posiadanych kwalifikacji, które pozwolą prowadzić działalność (np. jeśli chcesz mieć firmę transportową – kopia prawa jazdy)
  • referencje od  zleceniodawców, promesy współpracy z firmami, dostawcami, podwykonawcami (nie jest to wymagane, ale działa na plus)
  • otrzymana dotychczas pomoc (jeśli odbierałeś wsparcie na działalność w przeszłości) wraz z wysokością w PLN lub EUR

Poręczenie lub zastaw są wymagane do dotacji

Kwota około 36.000 złotych to dość wysoka suma, którą możesz otrzymać w ramach bezzwrotnej dotacji na otworzenie działalności. Jeżeli nie spełnisz jednak warunków (choć są dość proste), urząd pracy zażąda zwrotu środków. W tym celu już na etapie składania wniosku musisz więc mieć jakiś zastaw lub poręczenie osób trzecich. Czasem rozwiązaniem jest też blokada środków na rachunku bankowym. Dużą popularnością cieszy się także opcja podpisania aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji przez dłużnika. Nie wymaga posiadania kilkudziesięciu tysięcy złotych na koncie, ani zaproszenia znajomych/rodziny o zostanie żyrantem.

Plusem natomiast jest to, że w trakcie ubiegania się o dotację na otworzenie działalności zwykle nie jest wymagany żaden wkład własny. Możesz więc starać się o możliwość pokrycia wszystkich wydatków związanych z założeniem firmy z sumy dofinansowania.

Jak przebiega proces wnioskowania o’dotację na start działalności? Ile trzeba czekać na decyzję?

Nabory do dofinansowania na otworzenie działalności odbywają się w terminach wyznaczonych przez urząd pracy.Czasem jeden urząd pracy realizuje kilka naborów, w zależności od grupy potencjalnych beneficjentów. Nabór może dotyczyć określonej grupy wiekowej bezrobotnych lub planowanego założenia firm działających w określonej branży. Ma to na celu pomaganie tym osobom, które reprezentują daną grupę na rynku pracy. Nie ma znaczenia, do jakiej grupy zostaniesz przydzielony – procedura wygląda zawsze tak samo.

Na początku należy wypełnić wniosek, podać na nim szereg wymaganych danych i dołączyć niezbędną dokumentację i biznesplan. We wniosku musisz podać konto osobiste, gdzie chcesz otrzymać przelew środków. W biznesplanie powinny znaleźć się takie informacje, jak:

  • planowane dochody, koszy (szacunki)
  • dokładny opis biznesu
  • produkty lub usługi, które będzie sprzedawała/świadczyła firma
  • dlaczego chcesz założyć akurat taką działalność?
  • jak planujesz się promować?
  • informacje o konkurencji w danej branży
  • potencjalne ryzyka, jakie widzisz

Wniosek należy zanieść do PUP lub złożyć przez Internet – na stronie praca.gov.pl, Rozpatrzenie wniosku trwa do 30 dni.O decyzji zostaniesz poinformowany telefonicznie oraz pismem wysłanym listem. W razie pozytywnej decyzji dostaniesz zaproszenie na spotkanie do urzędu pracy – tam podpiszesz umowę o dotację na start działalności.

Co zrobić po otrzymaniu dotacji na start firmy? Dofinansowanie z urzędu pracy

Gratulujemy, wygląda na to, że otrzymałeś dotację. Ale co teraz zrobić? Po podpisaniu umowy o dofinansowanie na początek działalności gospodarczej koniecznie musisz zrobić kilka istotnych rzeczy. Wszystkie niezbędne informacje otrzymasz od urzędnika w momencie podpisywania umowy. Musisz oczywiście zarejestrować nową działalność gospodarczą w CEIDG.  Jeśli tak ustalono z PUP, musisz też ustanowić i donieść potwierdzenie zabezpieczenia kwoty dotacji. 

Jeżeli zabezpieczeniem jest akt notarialny, poszukaj kancelarii notarialnej, w której sporządzenie aktu będzie niedrogie. W zależności od notariusza może to kosztować od 200 do ponad 1.000 złotych.

Po rejestracji firmy w CEIDG musisz utworzyć rachunek firmowy. Sprawdź nasz ranking kont firmowych i wybierz najbardziej opłacalne, darmowe konto. W niektórych bankach za otworzenie konta firmowego właśnie tam możesz otrzymać atrakcyjny bonus – nawet do 1.00 złotych. Następnie wystarczy poczekać na przelew pieniędzy z dofinansowania i można rozpocząć działalność gospodarczą. Powodzenia!

Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *