Cashback – co to jest i jak działa cashback?

0

Znasz tę sytuację, w której pilnie potrzebujesz wypłacić gotówkę, a dookoła nie ma ani bankomatu, ani placówki bankowej? To dość częsty scenariusz, który może nam się przytrafić wszędzie – szczególnie w sklepie, gdy po zakupach płacimy za czas parkowania. Aby zapobiec nerwowym poszukiwaniom bankomatu, instytucje płatnicze wprowadziły możliwość skorzystania z cashbacku. Dzisiejszy artykuł przedstawi, czym dokładnie jest cashback, jak on działa oraz omówi jego plusy i minusy.

Cashback – co to jest?

Cashback to usługa finansowa oferowana przez bank klientom korzystającym z kart debetowych, czyli standardowych kart płatniczych. Pozwala ona na wypłacenie gotówki przy okazji dokonywania innych zakupów, za które zapłacimy właśnie kartą. To idealne rozwiązanie w momencie, gdy potrzebujemy wypłacić pieniądze, a w pobliżu nie ma bankomatu lub placówki bankowej. Usługa ta jednak obarczona jest pewnymi limitami związanymi z ilością gotówki, jaką możemy wypłacić jednorazowo. Dla posiadaczy kart Maestro i Mastercard wynosi ona 500 zł, a dla korzystających z Visy limit jest nieco mniejszy i wynosi 300 zł. Nie istnieje jednak żaden limit domyślny na karcie, który określałby, ile razy można skorzystać z takiej usługi w ciągu dnia. Można więc wykonać 5 wypłat po 500 złotych zamiast szukać bankomatu, z którego wybierzemy jednorazowo 2500 złotych.

Kto może skorzystać z cashbacku?

Z cashbacku może skorzystać każdy posiadacz karty Maestro, Mastercard i Visa niezależnie od tego, w którym banku posiadamy rachunek. Usługa nie wymaga także żadnego wcześniejszego aktywowania, jest ona dostępna od razu po aktywacji danej karty płatniczej. Możliwość wypłacenia gotówki od razu po aktywacji karty może być jednak ograniczona ze względu na odgórnie ustalone przez bank limity wewnętrzne. Takie limity dotyczą zarówno wybierania pieniędzy w ciągu dnia, jak również podczas jednorazowej transakcji. Przed skorzystaniem z opcji cashbacku najlepiej jest sprawdzić owe limity – możemy je zweryfikować w serwisie transakcyjnym banku. Naturalnie z tej opcji nie mogą korzystać osoby, które posiadają konto bankowe, ale nie mają przypisanej do niego fizycznej karty.

Czy można zyskać na cashbacku?

Poza profitami związanymi z wygodą użytkowania i dowolnością wypłacenia gotówki w wielu miejscach, w niektórych przypadkach można także zaoszczędzić pieniądze. Coraz więcej banków nakłada duże prowizje i opłaty związane z podjęciem pieniędzy z bankomatu, natomiast usługa cashback najczęściej jest darmowa. Nawet jeśli wiąże się ona z prowizją, opłata zazwyczaj nie przekracza 1,5% od wartości transakcji ani nie ma opłaty minimalnej. Dokładne należności i stawki należy indywidualnie porównać w tabeli opłat i prowizji danego sklepu oraz banku. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków korzystanie z cashbacku okaże się dla nas nie tylko wygodniejsze, ale i korzystniejsze. Warto dodać, że niektóre banki, sklepy czy organizacje płatnicze organizują rozmaite konkursy i loterie dla użytkowników cashbacku

Czy cashback jest tym samym, co moneyback?

Cashback i moneyback to dwa pojęcia, które są ze sobą bardzo często mylone w sposób całkowicie nieświadomy. Jak już wiemy, usługa cashback polega na możliwości wypłacenia gotówki przy płatności kartą płatniczą za zakupy czy usługi. Natomiast moneyback to najczęściej usługa promocyjna banków, instytucji płatniczych lub sklepów. W przypadku banków i instytucji płatniczych celem jest zachęcenie Klienta do założenia konta i wykonywania częstszych transakcji za pomocą kart debetowych. W przypadku sklepu całość zazwyczaj się po prostu z działaniem stricte marketingowym, zachęcającym do zakupów. Program moneyback umożliwia zwrot części kosztów transakcji wykonanych właśnie bezgotówkowo w sklepach partnerskich. Taka oszczędność wypłacana jest przez bank w postaci przelewu następnego miesiąca lub sklep zaraz po transakcji. Zazwyczaj kwoty zwrotów wynoszą kilka procent całej płatności. Tak więc cashback to usługa pozwalająca wypłacać gotówkę, natomiast moneyback pomaga odzyskać część kosztów związanych z transakcjami wykonanymi kartami płatniczymi.

Czy cashback jest tym samym, co wypłata środków z bankomatu?

Zarówno usługa cashback, jak i bankomat pozwalają nam na podjęcie gotówki z karty kredytowej. Pomiędzy tymi dwoma metodami wypłaty środków istnieją jednak zasadnicze różnice. Najczęściej upoważnieni jesteśmy do wyjmowania pieniędzy z bankomatów naszego lub partnerskiego banku, a kwota musi być dokładnie określona. Istnieje najniższy możliwy nominał do wybrania w bankomacie, zazwyczaj wynosi on 20 lub 50 złotych, niezwykle rzadko spotkamy „dziesięciozłotówki”. Ponadto, kwota wypłaty z bankomatu powinna być możliwa do wypłaty banknotami podzielnymi przez najniższy dostępny nominał. Należy też liczyć się z prowizjami i opłatami związanymi z korzystaniem z bankomatu. Niektóre banki wyliczają procent od wybranej kwoty z uwzględnieniem prowizji minimalnej, natomiast inne ustalają opłaty stałe. Ponadto bardzo często w bankomat może nie dysponować pożądaną przez nas kwotą czy banknotem. W usłudze cashback natomiast możemy wypłacić dowolną kwotę (od 1 zł do 300/500 zł jednorazowo w zależności od limitów własnych) i najczęściej pobranie to nie jest w żaden sposób oprocentowane.

Jakie banki oferują cashback?

Usługa cashback nieustannie zyskuje na popularności i coraz więcej osób z niej korzysta – czy to regularnie, czy jednorazowo. W związku z tym faktem cashback jest dostępny dla posiadaczy kont w większości banków. Wyjątek wśród użytkowników cashback stanowią klienci Toyota Banku i BOŚ Banku, ponieważ te instytucje jeszcze nie posiadają tej usługi w swojej ofercie. Można jednak podejrzewać, że w perspektywie kilku lat sytuacja ulegnie zmianie i klienci tych banków będą mogli cieszyć się funkcjonalnością cashback.  Usługa cashback zazwyczaj jest automatycznie aktywowana wraz z wybraną kartą płatniczą Maestro, Mastercard lub Visa. Dzięki temu od razu można z niej korzystać, co daje znaczne poczucie dostępności i finansowego bezpieczeństwa. Jeśli istnieją jakiekolwiek problemy z korzystaniem z tej opcji, najlepiej zasięgnąć pomocy poprzez bankową infolinię lub udać się do oddziału.

Ile kosztuje cashback?

W znacznej większości banków można korzystać z usługi cashback całkowicie bezpłatnie, niezależnie od wybieranej kwoty. Jednakże niektóre banki przewidują minimalne opłaty od jednorazowej transakcji. Są to stałe, niewielkie kwoty: od 50 groszy do 2 złotych po faktycznym dokonaniu wypłaty środków w sklepie partnerskim. O wszystkie niezbędne szczególny najlepiej zapytać w swoim banku, opcjonalnie można przestudiować tabelę opłat i prowizji we własnym zakresie. Zarówno wysokość, jak i samo istnienie opłat przy cashbacku uwarunkowane jest konkretnym rodzajem konta, a nie samym bankiem.

cashback

Zalety cashbacku

Cashback zdecydowanie cieszy się popularnością i to nie bez powodu – szereg zalet przemawia za regularnym użytkowaniem narzędzia. Oto kilka najważniejszy korzyści, jakie można czerpać z korzystania z tej usługi:

 • Łatwy dostęp do gotówki i wygoda – nie musisz szukać bankomatu i sprawdzać, czy możesz z niego skorzystać bez dodatkowych opłat. Wystarczy wejść do najbliższego sklepu i kupić tam najtańszą rzecz (nawet bułkę za 50 groszy), by móc wybrać dowolną kwotę;
 • Nieograniczona ilość wypłat w ciągu dnia – mimo, iż istnieją limity samej ilości wybieranych pieniędzy, możemy wykonać niezliczoną ilość transakcji. W związku z tym faktem nigdy nie musisz się obawiać, że wybierasz za dużo pieniędzy;
 • Dowolność kwot – nie musisz zdawać się na bankomat i najniższe dostępne w nim nominały, możesz wybrać dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Zamiast zaokrąglać kwotę do pełnych setek lub pięćdziesiątek, możesz podać dokładną sumę, nawet z uwzględnieniem groszy;
 • Brak dodatkowych opłat – dla klientów większości banków honorujących cashback nie będą naliczone koszty. Ewentualne prowizje i opłaty to kwestie groszowe, zamykające się w przedziale 2 – 2,50 złotych.
 • Bezpieczeństwo usługi – każde wybranie musisz potwierdzić kodem PIN, a czasem też aplikacją w ramach uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Poza tym znajdujesz się w monitorowanym miejscu i możliwość utraty pieniędzy znacznie spada;
 • Szybkość wypłaty – sam proces wypłaty gotówki trwać będzie zdecydowanie krócej niż w bankomacie. Poza tym od razu możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zrobić potrzebne zakupy i wybrać pieniądze.

Wady cashbacku

Przy całej puli zalet, usługa cashbacku ma niestety także kilka wad, które mogą przemawiać na jej niekorzyść. Jednakże duża część z nich wynika z indywidualnych uwarunkowań klienta, które stawia bank. Najczęściej wskazywane minusy cashback’u to:

 • Konieczność zakupu – taka jest natura usługi, by móc podjąć gotówkę, zawsze musimy coś kupić;
 • Niski limit wypłacanych środków – ilość pieniędzy, jaką możemy wybrać jednorazowo ustalona jest w zależności do rodzaju karty płatniczej (od 300 złotych do 500 złotych);
 • Dodatkowa opłata – niektóre banki mogą naliczać opłaty za transakcję (od 50 groszy do 2,50 złotych);
 • Wewnętrzne limity sklepów – niektóre sklepy mogą ustanowić wewnętrzną kwotę, jaką trzeba wydać na zakupy, by w ogóle móc wypłacić pieniądze;
 • Ryzyko braku środków w kasie – czasem kasjer może odmówić wypłaty pieniędzy jeśli nie dysponuje odpowiednimi lub odliczonymi środkami (np. z rana);
 • Tylko karty debetowe – w niektórych bankach usługa dostępna jest tylko dla wybranego rodzaju karty płatniczej, najczęściej jest nią karta debetowa.
Zostaw ocenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *